O tym, co w kraju – pisze red. Monika Odrobińska.
Fot. Pixabay - CC0Stypendia po powodzi. Zdolnych uczniów z trzech polskich diecezji, które ucierpiały w wyniku powodzi, wesprze Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Chodzi o 30 stypendiów, przyznawanych co miesiąc do końca okresu nauki ucznia.
Wytyczne to nie prawo. „Rządowe wytyczne nie są normami prawnymi, a sposób ich implementacji z pominięciem standardowego procesu legislacyjnego jest niedopuszczalny. Wzywamy do wycofania tych wytycznych oraz do pełnego poszanowania obowiązujących w Polsce przepisów prawa, które chronią ludzkie życie w jego prenatalnej fazie oraz zdrowie prokreacyjne kobiet” – napisał Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w imieniu 38 organizacji pro-life na temat wytycznych rozszerzających dostęp do aborcji wydanych przez Minister Zdrowia i Ministra Sprawiedliwości.
Muzyczne skarby paulinów. Na Jasnej Górze obchodzono jubileusze: 25-lecia Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz 20-lecia Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Popularyzują one dzieła zgromadzone w jasnogórskich archiwach muzycznych przez ich badanie, opracowywanie i wydawanie oraz dbają o pokaźny zbiór zabytkowych i unikatowych instrumentów.
Szkoła Ulmów. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Błędowej Zgłobieńskiej otrzymała patronat bł. Rodziny Ulmów z Markowej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i sztandar z wizerunkiem rodziny pobłogosławił bp Jan Wątroba.
Dzieci bez wiary. VII Kongres Nowej Ewangelizacji to uwielbienie i modlitwa, ale także inspirujące spotkania, wykłady, warsztaty, świadectwa skierowane do rodziców dzieci, które odrzuciły wiarę. Odbędzie się w dniach 18–20 października w auli Akademii Tarnowskiej przy ul. Mickiewicza 8.
Naruszane prawa pacjenta. 30 proc. z kontrolowanych szpitali nie zapewniło pacjentom godnych warunków pobytu – wynika z raportu NIK. 5 z 18 podmiotów leczniczych nie zapewniło pacjentom intymności. W szpitalu Bielańskim sala dla porodów martwych była w bezpośrednim sąsiedztwie sali porodów żywych dzieci. Zdarzało się, że sprzęty były zdewastowane, łazienki nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, ogólnodostępne sanitariaty nie dawały się zamknąć, a w salach wieloosobowych brakowało parawanów. Pacjenci 65 proc. szpitali nie mieli pełnego dostępu do informacji, w 35 proc. placówek nie uzyskali pełnej informacji o podwyższonym ryzyku zabiegów, na które czekali.
Powodziowy pretekst. Niemiecki koncern Volkswagen wstrzymał produkcję w dwóch z trzech swoich zakładów na Wielkopolsce: w Poznaniu i Swarzędzu. Tłumaczy to sytuacją powodziową, choć kataklizm nawiedził nie Wielkopolskę, ale Dolny Śląsk, co „spowodowało zakłócenia w łańcuchu dostaw”. Koncern stara się przywrócić ich płynność, jednocześnie zakończone miały zostać także rozmowy z „Solidarnością”, a związki zawodowe wynegocjowały, że w tym trudnym okresie „pracownicy za dni objęte przerwą produkcyjną otrzymają pełne wynagrodzenie”. Volkswagen to największy pracodawca w Wielkopolsce, który zatrudnia ok. 9,5 tys. osób.
Ile płacimy dziennikarzom? Na prośbę o ujawnienie zarobków największych gwiazd finansowanej przez podatników TVP – Macieja Orłosia, Justyny Dobrosz-Oracz oraz Katarzyny Kasi – Interia otrzymała odpowiedź: „Wynagrodzenia dyrektorów (ścisłe kierownictwo TVP zarabia od 35 do 48 tys. zł brutto – red.) upubliczniliśmy. Wysokości uposażenia dziennikarzy nie możemy podawać, ponieważ nie pełnią oni funkcji publicznych. Zaznaczamy jednak, że wynagrodzenia najlepiej zarabiających dziennikarzy nie przekraczają pułapu 35 tys. zł”.
Uwaga na łosie. Przybywa wypadków z udziałem łosi na Lubelszczyźnie: po zderzeniu ze zwierzęciem śmierć poniósł motocyklista na obwodnicy Kraśnika, potłuczeń doznał kierowca w Opolu Lubelskim. Od września do połowy października łosie odbywają dłuższe wędrówki w poszukiwaniu pożywienia czy miejsc bytowania i bywa, że zapędzają się do miast albo wchodzą na drogi.