23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas: z Warszawy i Mazowsza

Ocena: 0
30368

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi i ważnymi informacjami i ogłoszeniami z regionu Warszawy i Mazowsza.

fot. arch.www.idziemy.pl

Dla młodych. Szukasz ludzi, którzy mają podobne wartości do twoich? Miejsca, dzięki któremu pogłębisz swoją wiarę? Spotkań, na których będziesz rozważać Słowo Boże? Możliwości uwielbiania Pana Boga śpiewem? Rozmów, dzięki którym twoja wiara będzie żywa? Instytut Jana Pawła II, ul. Hlonda 1 (budynek obok Świątyni Opatrzności Bożej) zaprasza osoby w wieku 20-35 lat do dołączenia do nowej Wspólnoty Młodych w Odnowie w Duchu Świętym. Spotkania w każdy wtorek w godz. 19.00-20.30. 

Książka o Carlu Acutisie. Bp Jacek Grzybowski zachęca osoby odpowiedzialne za formację młodych w diecezji warszawsko-praskiej, do zapoznania się z publikacją „Carlo Acutis. Nastolatek zakochany w Bogu”. Książka Wydawnictwa Sióstr Loretanek zawiera świadectwa o życiu i działalności bł. Carla, niepublikowane wcześniej w Polsce teksty młodego błogosławionego, a także opis jego społecznych i duszpasterskich zaangażowań. Może być pomocna w formacji młodych ludzi, a także może stać się dobrym prezentem dla bierzmowanych. 

Bezpłatne zwiedzanie. Wiele placówek muzealnych w Warszawie w wybrany dzień tygodnia dostępnych jest za darmo. W poniedziałki bezpłatnie zwiedzić można Muzeum Powstania Warszawskiego. We wtorki: Muzeum Narodowe, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Muzeum Karykatury. W czwartki: Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Muzeum Farmacji, Muzeum Drukarstwa, Zachętę oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. 

Dla pokoleń. W Wawrze powstaje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Obiekt znajdzie się pomiędzy ulicami Patriotów i Mrówczą. Będzie mieścić m.in. żłobek dla 150 dzieci, dzienny dom pobytu dla seniorów, ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Będzie to też miejsce spotkań dla różnych grup  wiekowych. Budowa zakończy się w lipcu 2025 roku.

Mazobilet. Oferta na weekendowe wspólne bilety na Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową i Warszawski Transport Publiczny została przedłużona do końca grudnia 2024 roku. MazoBilet ważny jest od godz. 19.00 w piątek do godz. 8.00 w poniedziałek. Jego ważność przedłużana będzie w święta i długie weekendy, między innymi w Wielkanoc, święta majowe czy Boże Ciało. Bilet kosztuje 49 zł dla jednej osoby i 99 zł dla grupy od dwóch do pięciu osób.

Młodzi w Kościele. Wspólnota „Trzeba siać” dla uczniów od 8 klasy szkoły podstawowej, która powstała przy parafii św. Szczepana w Raszynie (spotkania w piątki o godz. 19:00), od niedawna działa również w parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie (spotkania w czwartki o godz. 19:00). Więcej informacji pod adresami: trzebasiac@gmail.com lub jakub.pytlakowski@wp.pl. 

Rodzić po ludzku. Trzy warszawskie szpitale znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Są to: Warszawski Szpital Południowy, Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego oraz Centrum Medyczne Żelazna Szpital Specjalistyczny św. Zofii. Zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie. 

Ku pamięci ks. Popiełuszki. W 2024 roku przypada 40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. W związku z potrzebą upamiętnienia kapłana i rocznicy jego śmierci, w warszawskim sanktuarium błogosławionego zawiązał się społeczny komitet upamiętnienia. Organizatorzy proszą o przesyłanie informacji o wydarzeniach związanych z upamiętnieniem życia i męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki.

Veturilo w aglomeracji. Od poniedziałku 30 października stołeczne Veturilo (Warszawski Rower Publiczny) zostało ponownie zintegrowane z analogicznymi systemami w czterech podwarszawskich miejscowościach. Rowery wypożyczone w Warszawie można zwrócić w Otwocku, Markach, Piasecznie i Pruszkowie oraz vice versa. 

Bezpłatne konsultacje psychologiczne. Fundacja Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli oraz Wojewoda Mazowiecki zapraszają do zapisów na bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz psychiatryczne dla dzieci do 15 roku życia, młodzieży między 16 a 17 rokiem życia oraz dorosłych. Konsultacje odbywają się w placówkach poradni: Psychoklinika – Poradnie Zdrowia Psychicznego – Warszawa Bielany, Warszawa Białołęka i Chotomów k. Legionowa. Zapisy: pomoc@fundacjapsyche.pl, 512 895 219. 

Nowy kanał diecezji. Biuro Prasowe Diecezji Warszawsko-Praskiej zachęca do odwiedzania nowego kanału Diecezji Warszawsko-Praskiej w serwisie YouTube. Można na nim obejrzeć homilie biskupów Romualda Kamińskiego i Jacka Grzybowskiego, a także transmisje oraz relacje z wydarzeń diecezjalnych i nie tylko.

Punkty cyfrowego wsparcia. Biblioteka Filia nr 26 w Warszawie-Wawrze przy ul. Błękitnej 32 zaprasza na bezpłatne porady związane z obsługą komputera, smartfona oraz innych cyfrowych urządzeń, które odbywają się w ramach programu Kreatywni 50 Plus. Obowiązują zapisy pod nr. tel. 606 990 225, wtorki godz. 10.30-13.30 i czwartki godz. 10.00-13.00. Wykaz Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniorów w pozostałych dzielnicach: www.wsparcie.um.warszawa.pl 

Konsultacje dla rodzin. Saskie Centrum Rodziny Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie zaprasza mieszkańców województwa mazowieckiego na nieodpłatne konsultacje w ramach pomocy psychologicznej, interwencji kryzysowej, konsultacji rodzinnych oraz zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z problemami emocjonalnymi oraz ich rodzin bezpośrednio a także on-line. Inf. i zapisy: tel. 506 804 516, e-mail: saskie.centrum@caritas.pl, miejsce konsultacji: ul. Francuska 34 w Warszawie.

Program przeciwdepresyjny. Samorząd Województwa Mazowieckiego zachęca do udziału w bezpłatnym programie walki z depresją dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego, od 12 do 21 roku życia. W ramach programu: badania przesiewowe w kierunku wykrycia depresji, konsultacja ze specjalistą, sesje terapeutyczne. Więcej inf. o zapisach, i miejscach udzielania świadczeń: www.zdrowemazowsze.mazovia.pl, tel. (22) 597 99 00.

Zgłoś niebezpieczeństwo. W Warszawie działa SMS interwencyjny dedykowany pasażerom naziemnej komunikacji zbiorowej oraz osobom głuchoniemym. Wystarczy wysłać wiadomość o treści „POMOC” pod numer 723 986 112. W odpowiedzi na SMS otrzymuje się szablon do uzupełnienia. Należy wpisać numer boczny pojazdu, numer linii, kierunek podróży, miejsce zdarzenia – na przykład nazwę przystanku, ulicy lub charakterystyczny budynek, rodzaj zagrożenia oraz liczbę sprawców. Uzupełniony szablon należy odesłać pod ten sam numer.

Dla małżonków w kryzysie. W archidiecezji warszawskiej pod bezpłatnym numerem tel. 22 11 200 36 działa ogólnopolski „Telefon zaufania dla małżonków w kryzysie”, który powstał w ramach działalności Fundacji „Blisko Rodzinie” z myślą o osobach, które mają trudności w swoich związkach małżeńskich, doświadczają swojej sytuacji jako niemożliwej do rozwiązania i postrzegają to, co do tej pory robili jako nieskuteczne. Zespół tworzą świeccy psychologowie oraz psychoterapeuci doświadczeni w pracy z małżeństwami.

Młodzi u Zbawiciela. W parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37 w Warszawie odbywa się comiesięczna „modlitwa Warszawy”, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem dla młodych wyznawców Chrystusa. Spotkania prowadzi Duszpasterstwo Akademickie Sandał i Wspólnota Młodzieżowa RUAH.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter