5 października
czwartek
Placyda, Apolinarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko Nas: z Warszawy i Mazowsza

Ocena: 0
19669

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi i ważnymi informacjami i ogłoszeniami z regionu Warszawy i Mazowsza.

fot. arch.www.idziemy.pl

DA Sandał. Nowy rok formacyjny Duszpasterstwa Akademickiego SANDAŁ zainaugurowała Msza Święta, sprawowana 1 października na Politechnice Warszawskiej. Spotkania dla studentów będą odbywać się w piątki o godz. 20.00, w dolnym kościele parafii Najświętszego Zbawiciela. Rekolekcje w parafii w dn. 15-17 października poprowadzi ks. Rafał Główczyński, salwatorianin, duszpasterz młodzieży, w Internecie znany jako „Ksiądz z osiedla”. 

Klerycy w warszawskich seminariach. W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej na pierwszym roku naukę rozpoczyna 10 kandydatów do kapłaństwa. W Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie – 12, W Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater” - 10 kandydatów. 

Poradnie online. Dwie poradnie psychologiczne na Woli uruchomiły konsultacje online. Wolscy uczniowie będą mogli napisać na czacie do specjalisty o problemach w szkole, z rówieśnikami czy w rodzinie. Szczegóły dotyczące dyżurów na czacie dostępne są na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Wola – wola.um.warszawa.pl. 

Gra o Powstaniu Warszawskim. Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało na Gamescom 2023 nową wersję gry WARSAW RISING: Miasto Bohaterów. To taktyczna gra z elementami RPG oparta o komiksowy styl, podkreślający grozę wydarzeń z 1944 r. W stosunku do podstawowej produkcji wydanej w 2019 r. odsłona ta została wzbogacona o nowe postaci oraz dziesięć nowych misji grywalnych, przedstawiających wydarzenia mające miejsce pomiędzy 1 sierpnia a 2 października 1944 r. Gra dostępna jest bezpłatnie na platformie STEAM IPN-u. 

Informacje o kąpieliskach. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie wydał tymczasowy zakaz kąpieli przy "Dzikiej Plaży" w Nieporęcie ze względu na obecność zakwitu sinic. Natomiast woda do kąpieli spełnia obowiązujące wymagania przy kąpieliskach:  „Plaża Miejska Serock" zlokalizowanym przy ul. Retmańskiej w Serocku oraz przy ul. 600-lecia w Wieliszewie. Przed wyjazdem nad wodę warto sprawdzić aktualne informacje na Serwisie Kąpieliskowym GIS.

Wychodzenie z bezdomności. W warszawskiej siedzibie Caritas 23 sierpnia odbyło się uroczyste spotkanie prawie 30 uczestników grupy i absolwentów programu „Damy Radę”. Tak świętowano 10-lecie działania programu Caritas Polska wspomagającego wychodzenie z bezdomności. Program przewiduje stworzenie niewielkiej społeczności, głównym kryterium jest stopień motywacji i gotowość dostosowania się do pewnych niezbyt wygórowanych oczekiwań regulaminu. 

Przedwojenne znalezisko. W centrum Warszawy odkryto fragment dawnej ul. Złotej. Dobrze zachowaną część przedwojennej drogi odkopano podczas budowy Placu Centralnego. Znalezisko bada mazowiecki konserwator zabytków. Odkryta ulica zbudowana jest z kostki bazaltowej i posiada tory tramwajowe. Fragment zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Leży obok Pałacu Kultury i Nauki na głębokości ok. 2 metrów. Takie usytuowanie drogi jest sporym zaskoczeniem. Być może elementy dawnej ul. Złotej zostaną wykorzystane przy tworzeniu nowego Placu Centralnego. Jednak decyzje w tej sprawie dopiero zapadną.

Nowy bilet. Mazobilet to nowa oferta, dzięki której w weekendy bez ograniczeń można podróżować po Warszawie i okolicach. Mazobilet dostępny w kasach biletowych ib iletomatach, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Podróżni mogą jeździć pociągami Kolei Mazowieckich (z wyjątkiem pociągów „Słoneczny” i „Słoneczny BIS”), Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz autobusami KM na trasie stacja Modlin – Lotnisko Modlin, a także środkami Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusami, tramwajami, metrem) w I i II strefie biletowej. Mazobilet może być kupiony przez jednego pasażera lub grupę liczącą od 2 do 5 osób (jedna z nich musi wpisać swoje dane na bilecie). Bilet jednoosobowy kosztuje 49 zł, a grupowy – 99 zł. Oferta obowiązuje w każdy weekend od piątku od godz. 19.00 do poniedziałku do godz. 8.00.

Powstańcza aplikacja. Użytkownicy darmowej aplikacji MonumentApp mogą zwiedzić stolicę śladami Powstania Warszawskiego, oglądając m.in. autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu Liceum im. Stefana Batorego, gąsienicę niemieckiego czołgu w murze archikatedry św. Jana czy nadpalony XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina. Szlak obejmuje 63 miejsca – tyle, ile dni trwało powstanie. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie dla urządzeń mobilnych w dwóch wersjach systemowych – Android oraz iOS.

Ostatnia Msza Święta niedzielna. Do wykazu parafii warszawskich, w których odprawiana jest Msza Święta o najpóźniejszych godzinach wieczornych dodajemy kolejne: Świątynia Opatrzności Bożej, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 – godz. 20.30; św. Anny na Wilanowie, ul. Kolegiacka 1 – godz. 20.00. Wykaz parafii opublikowaliśmy w numerze 29., z myślą o osobach, które w wakacyjne miesiące wracają z urlopów czy weekendowego wypoczynku. 

Petycja o pomnik. Na stronie internetowej www.wolynnapowazki.pl można podpisać petycję „Wołyń na Powązki” dotyczącą akcji społecznej budowy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pomnika pamięci ku czci pomordowanych Polaków na Wołyniu.

Dworzec w Cegłowie. Parterowy budynek dworca o pow. prawie 100 mkw powstać ma po zachodniej stronie obecnego przystanku kolejowego w Cegłowie. Przetarg ruszyć ma jesienią a obiekt powstać ma do 2026 r. Z przystanku korzysta ok. 1,5 tys. osób dziennie. Przy stacji mieszczą się parkingi samochodowe. 

Czarne punkty wodne w stolicy. W Warszawie oznaczono czarnymi punktami wodnymi 23 miejsca, co równoznaczne jest z zakazem kąpieli w tych miejscach. Są to: 510 km Wisły „Plaża Saska” na prawym brzegu; 500 km Wisły „Plaża naturystów” ul. Sitowie i ul. Rychnowska; 501 km Wisły przy ul. Romantycznej; 512 km Wisły, plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego tzw. Poniatówka; 515 km Wisły, plaża po prawej stronie „Rusałka”; Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa; Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej;  Jezioro Gocławskie, ul. Stanów Zjednoczonych; Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskiej oraz od al. Zielenieckiej; Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej, od ul. Dickensa – od strony pętli MZA; od ul. Usypiskowej 17, od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła, od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście; Glinianki Sznajdera, ul. Połczyńska;  kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów); rzeka Wisła, plaża na wysokości klubu „Spójnia” Wybrzeże Gdyńskie 2; Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia, od ul. Dukatowej, od ul. Konewki, od ul. Zbocza Pana Tadeusza;  Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej.

Bilet zawieszony na wakacje. Pasażerowie warszawskiej komunikacji w czasie wakacji mogą zawieszać ważność biletów długookresowych: 30- lub 90-dniowego - ważnych w dowolnej strefie biletowej, biletów warszawiaka, metropolitalnych, rocznych dla rodzin z trojgiem dzieci oraz Biletów Seniora. Niewykorzystany czas ważności biletu można przekodować na inny termin. Należy wejść na stronę zawieswkm.wtp.waw.pl i podać numer karty, na której zakodowany jest bilet lub zawiesić osobiście w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. 

Współpraca uczelniana. Akademią Katolicka w Warszawie zawarła 8 czerwca umowę o współpracy z Papieską Akademia Alfonsjańską w Rzymie, będącą częścią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Współpraca między uczelniami będzie dotyczyła m.in. teologii moralnej, etyki, bioetyki i etyki biblijnej.

Nagroda dla parafii. W ogólnopolskim finale konkursu „Aktywna Parafia” organizowanego przez KAI drugie miejsce otrzymała parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym. Przedstawiciele parafii odebrali dyplom i nagrodę 4 tys. zł w bonach zakupowych.

Pierwsze parafie neoprezbiterów. Na mocy decyzji podjętych przez bp. Romualda Kamińskiego neoprezbiterzy zostali mianowani na pierwsze parafie. Ks. Michał Kaczmarczyk będzie posługiwał w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie, ks. Mateusz Kania w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława BM w Stanisławowie, ks. Marcin Malinowski w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach, ks. Paweł Sasin w parafii św. Mikołaja Biskupa w Dobrem, ks. Adrian Woźniak w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie.

Wykaz podręczników. W przedszkolach i szkołach znajdujących się na terenie diecezji warszawsko-praskiej w roku szkolnym 2023/2024 należy korzystać wyłącznie z podręczników rekomendowanych przez kurię. Wykaz na stronie: www.diecezja.waw.pl.

Zmiany w biurze prasowym. Funkcję dyrektora biura prasowego i rzecznika diecezji warszawsko-praskiej przestał pełnić Jakub Troszyński. Od 1 czerwca stanowisko dyrektora biura prasowego objęła Karolina Błażejczyk. Zaś rzecznikiem prasowym został ks. Dawid Sychowski.

Dofinansowanie dla Stanisławowa. Ponad 5 mln złotych z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego otrzyma gmina Stanisławów. Dofinansowanie zostanie przeznaczone głównie na drogi, oświetlenie drogowe, na nowe przystanki autobusowe i tablice ogłoszeniowe. Zostaną też zakupione nowe samochody ratowniczo-gaśnicze i zmodernizowane budynki OSP, autobus szkolny, wyposażenie do świetlicy wiejskiej.

Panthery w Gdyni. Kolejne siedem czołgów K2 Black Panther z Korei Południowej dotarło drogą morską do portu w Gdyni. Trafią do 20 Brygady Zmechanizowanej. 

Internet pod kontrolą? Maciej Świrski chciałby, żeby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, której przewodniczy, mogła nadzorować internet, choć nie po to, by go cenzurować. Eksperci dostrzegają potrzebę istnienia organu regulacyjnego internet na poziomie krajowym, jednak nie widzą w tej roli KRRiT.

Wojtyła do poznania. Kwerendę źródłową w kilkudziesięciu archiwach kościelnych i państwowych w Polsce i za granicą przewiduje projekt naukowo-badawczy „Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978”. List intencyjny w tej sprawie podpisali w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dyrektor placówki Piotr Dmitrowicz oraz prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pokieruje zespołem badawczym. Realizacja projektu potrwa do 2028 r., kiedy wydana ma być książka na podstawie zebranych materiałów. 

Syntetyczne lodowisko. Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy uruchomił przy Szkole Podstawowej nr 187 przy ul. Staffa 21 syntetyczne lodowisko. Będzie dostępne przez pół roku do końca października. Czynne: od pon. do pt. w godz. 10.00-15.00 dla zorganizowanych grup szkolnych, wszyscy mieszkańcy od pon. do pt. w godz. 16.00-20.00 oraz w soboty, niedziele i święta w godz. 10.00-20.00. Na tafli lodowiska może przebywać jednocześnie 30 osób. Wypożyczanie łyżew na miejscu.

Nowy kanał diecezji. Biuro Prasowe Diecezji Warszawsko-Praskiej zachęca do odwiedzania nowego kanału Diecezji Warszawsko-Praskiej w serwisie YouTube. Można na nim obejrzeć homilie biskupów Romualda Kamińskiego i Jacka Grzybowskiego, a także transmisje oraz relacje z wydarzeń diecezjalnych i nie tylko.

Punkty cyfrowego wsparcia. Biblioteka Filia nr 26 w Warszawie-Wawrze przy ul. Błękitnej 32 zaprasza na bezpłatne porady związane z obsługą komputera, smartfona oraz innych cyfrowych urządzeń, które odbywają się w ramach programu Kreatywni 50 Plus. Obowiązują zapisy pod nr. tel. 606 990 225, wtorki godz. 10.30-13.30 i czwartki godz. 10.00-13.00. Wykaz Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniorów w pozostałych dzielnicach: www.wsparcie.um.warszawa.pl 

Wsparcie dla opiekunów. Opiekunowie seniorów na warszawskiej Woli otrzymają bezpłatne wsparcie. W dzielnicy rusza nowy program „Blisko Bliskich – Wola 2023”. Osoby opiekujące się osobami starszymi, będą mogły podnieść kompetencje w opiece nad bliskimi czy uzyskać pomoc psychologiczną. Projekt będzie trwał do końca roku. Uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne. Więcej inf. na www.wola.um.warszawa.pl.

Konsultacje dla rodzin. Saskie Centrum Rodziny Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie zaprasza mieszkańców województwa mazowieckiego na nieodpłatne konsultacje w ramach pomocy psychologicznej, interwencji kryzysowej, konsultacji rodzinnych oraz zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z problemami emocjonalnymi oraz ich rodzin bezpośrednio a także on-line. Inf. i zapisy: tel. 506 804 516, e-mail: saskie.centrum@caritas.pl, miejsce konsultacji: ul. Francuska 34 w Warszawie.

Wyszukiwarka rekolekcji. Wydział Duszpasterstwa Rodzin DW-P uruchomił bezpłatną wyszukiwarkę rekolekcji i warsztatów dla małżeństw i rodzin www.kodr.pl. – Jest ona odpowiedzią na potrzeby kobiet i mężczyzn, małżeństw, związków niesakramentalnych oraz małżeństw niepłodnych, które szukają dla siebie wydarzeń oraz miejsc, gdzie będą mogli razem spędzić czas, wzmocnić swoją wiarę oraz nabyć nowych umiejętności w budowaniu relacji małżeńskiej i rodzicielskiej – pisze ks. Robert Wielądek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin DW-P. 

Aplikacja w Sulejówku. Na terenie Sulejówka zaczęła działać aplikacja do zgłaszania usterek w infrastrukturze publicznej w mieście. Za pośrednictwem strony internetowej www.sulejowek.wdialogu.pl mieszkańcy mogą wysłać do Urzędu Miasta informację o istniejącym problemie wraz z lokalizacją, opisem i dokumentacją fotograficzną. A po dokonaniu zgłoszenia śledzić jego realizację. 

Strefa płatnego parkowania na Pradze. Rada m.st. Warszawy zadecydowała o włączeniu Saskiej Kępy i Kamionka do Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Przepis zacznie obowiązywać od 2 listopada 2023 r. Wprowadzenie opłat ma zniechęcić część kierowców spoza Pragi do pozostawiania auta na cały dzień. 

Siłownie dla seniorów. W lutym ruszyła kolejna edycja akcji skierowanej do starszych mieszkańców Warszawy. Seniorzy mogą trenować w siłowni za darmo po okazaniu dokumentu potwierdzającego ukończenie 60. roku życia. Chętni skorzystają z miejsc treningowych w hali „Koło” przy ul. Obozowej 60 we wtorki w godzinach 8.00–12.00 oraz hali „Reduta” przy ul. Redutowej 37, w czwartki w godzinach 8.00 – 12.00. Akcja potrwa do końca roku.

Małżeńskie Drogi Krzyżowe. Na stronie www.diecezja.waw.pl można pobrać rozważania drogi krzyżowej napisane przez małżeństwa na Wielki Post. W tym roku poszczególne rozważania stacji drogi krzyżowej napisały małżeństwa z Domowego Kościoła, ze Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny oraz Equipes Notre Dame. – To propozycja do samodzielnej modlitwy oraz we wspólnotach parafialnych – pisze dyr. Wydziału Duszpasterstwa Rodzin DW-P ks. Robert Wielądek. 

Bezpłatna pomoc prawna w Mińsku Maz. Rejestracja na porady prawne dla mieszkańców powiatu mińskiego odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, (wyjątek w środy do 17.00, w piątki do 15.00). Rejestracja internetowa na www.zapisy-np.ms.gov.pl a mailowa: npp@powiatminski.pl. Informacja o adresach i godzinach pracy punktów porad dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Mińskiego na www.bip.powiatminski.pl.

Dołącz do Róży Różańcowej. Siostry loretanki z Loretto zapraszają młodzież do włączenia się w Różę Różańcową. Szczegóły s. Wioletta CSL, tel. 728 858 155.

Program przeciwdepresyjny. Samorząd Województwa Mazowieckiego zachęca do udziału w bezpłatnym programie walki z depresją dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego, od 12 do 21 roku życia. W ramach programu: badania przesiewowe w kierunku wykrycia depresji, konsultacja ze specjalistą, sesje terapeutyczne. Więcej inf. o zapisach, i miejscach udzielania świadczeń: www.zdrowemazowsze.mazovia.pl, tel. (22) 597 99 00.

Tramwajem do marianów. Przy kościele NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie, wzdłuż ul. Bonifacego powstaną tory tramwajowe. Tramwaje będą mogły skręcać w kierunku centrum i Wilanowa. Długość trasy wyniesie około 800 m, a odcinek będzie zakończony wspólną pętlą tramwajowo-autobusową przy Szkole Podstawowej im. Raoula Wallenberga. Prace budowlane na odcinku mają rozpocząć się pod koniec 2023 r.

Czyste powietrze w stolicy? Warszawa wprowadza strefę czystego transportu. Ograniczy ona wjazd do centrum stolicy starym samochodom, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Strefa ma funkcjonować już w połowie 2024 r. Wstępny projekt strefy czystego transportu obejmuje Śródmieście oraz przylegające fragmenty: Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa i Pragi. Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: sct@um.warszawa.pl. Więcej inf. o strefie czystego transportu można uzyskać w serwisie Urzędu Miasta: www.transport.um.warszawa.pl 

Materiały synodalne. Na stronie www.diecezja.waw.pl zostały zamieszczone prezentacje pomocne przy organizowaniu spotkań Rady Parafialnej, Zespołów Synodalnych bądź spotkań z liderami wspólnot, które będą dotyczyć refleksji i opiniowania dokumentu roboczego II etapu Synodu o Synodalności.

Zgłoś niebezpieczeństwo. W Warszawie działa SMS interwencyjny dedykowany pasażerom naziemnej komunikacji zbiorowej oraz osobom głuchoniemym. Wystarczy wysłać wiadomość o treści „POMOC” pod numer 723 986 112. W odpowiedzi na SMS otrzymuje się szablon do uzupełnienia. Należy wpisać numer boczny pojazdu, numer linii, kierunek podróży, miejsce zdarzenia – na przykład nazwę przystanku, ulicy lub charakterystyczny budynek, rodzaj zagrożenia oraz liczbę sprawców. Uzupełniony szablon należy odesłać pod ten sam numer.

Komunikat liturgiczny. Komisja Liturgiczna diecezji warszawsko-praskiej przypomina, że w Modlitwie eucharystycznej należy zawsze wymienić imię biskupa diecezjalnego. Nie wymienia się imiennie biskupa przewodniczącego liturgii, jeśli nie jest on biskupem miejsca. Nie stosuje się zatem np. grzecznościowej formuły „obecnym wśród nas biskupem N.” itp. Jeżeli celebrans chce wspomnieć imię biskupa pomocniczego, co jest fakultatywne, stosuje formułę: z naszym biskupem Romualdem i z biskupem Jackiem”. 

Pomoc w katechezie parafialnej. Na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej www.diecezja.waw.pl zamieszczony został wykaz materiałów pomocnych w katechezie parafialnej przygotowującej do pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii i sakramencie bierzmowania.

Dla małżonków w kryzysie. W archidiecezji warszawskiej pod bezpłatnym numerem tel. 22 11 200 36 działa ogólnopolski „Telefon zaufania dla małżonków w kryzysie”, który powstał w ramach działalności Fundacji „Blisko Rodzinie” z myślą o osobach, które mają trudności w swoich związkach małżeńskich, doświadczają swojej sytuacji jako niemożliwej do rozwiązania i postrzegają to, co do tej pory robili jako nieskuteczne. Zespół tworzą świeccy psychologowie oraz psychoterapeuci doświadczeni w pracy z małżeństwami.

Gmina Radzymin przygotowała aplikację dla mieszkańców „Mój Radzymin”. W sekcji „dla mieszkańca” zawiera inf. o wywozie śmieci, możliwości zgłoszenia usterki, korzystania z e-administracji, aktualności i wydarzeniach z życia gminy.  Natomiast w sekcji „dla turysty” można znaleźć mapy i miejsca warte zobaczenia w regionie oraz interaktywną trase ścieżek rowerowych. Szczegółowe inf. na www.radzymin.pl.

Młodzi u Zbawiciela. W parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Marszałkowskiej 37 w Warszawie odbywa się comiesięczna „modlitwa Warszawy”, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem dla młodych wyznawców Chrystusa. Spotkania prowadzi Duszpasterstwo Akademickie Sandał i Wspólnota Młodzieżowa RUAH.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 października

Czwartek XXVI Tydzień zwykły 
Powiadam wam: Sodomie lżej będzie
w ów dzień niż temu miastu..

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter