19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Ocena: 3.99199
95552
Fot. pixabay.com/CCO

Odpowiadając na prośby Internautów, przedstawiamy terminarz najbliższych wydarzeń – tych, których nie warto przegapić.

Zapraszamy do jego współtworzenia. Jeśli wiecie Państwo o wartym uwagi wydarzeniu religijnym, formacyjnym, rocznicowym, naukowym czy kulturalnym – spotkaniu, nowej inicjatywie, rekolekcjach, koncercie, uroczystości itp. –poinformujcie nas o tym, pisząc na adres: wydarzenie@idziemy.com.pl lub na "kontakt". Z chęcią poinformujemy o nim innych.

#Synod2023 w Archidiecezji Warszawskiej >> synod.mkw.pl

  • Rekolekcje szkolne. W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi organizacji rekolekcji wielkopostnych, Wydział Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej informuje, że nie nastąpiła żadna zmiana w obowiązujących od 2017 r. przepisach. Z obowiązującymi zasadami można zapoznać się na stronie: diecezja.waw.pl.  

  • Misterium na Freta. Duszpasterstwo Akademickie Freta 10 w każdy piątek Wielkiego Postu zaprasza na nabożeństwa Misterium Męki Pańskiej po Mszy Świętej o godz. 18.00 w klasztorze Dominikanów na Freta w Warszawie. Terminy najbliższych Misteriów: 8, 15 i 22 marca. 

  • Msze Święte Nikodemowe. W Wielkim Poście w bazylice Świętego Krzyża absolwenci duszpasterstwa akademickiego o godz. 19.00 organizują czwartkowe Msze Święte Nikodemowe, które kończą się adoracją relikwii Krzyża Świętego. W tym roku motywem przewodnim rozważań jest siedem słów wypowiedzianymi przez Chrystusa na krzyżu. 

  • Kościoły stacyjne w Warszawie18 marca, par. św. Augustyna, ul. Nowolipie 18 (AW). 19 marca, par. Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2 (DWP). 20 marca, par. NMP Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9 (AW). 21 marca, par. św. Zygmunta, plac Konfederacji 55 (AW). 22 marca, par. MB Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16 (DWP). 23 marca, par. Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Księcia Ziemowita 39 (DWP). 24 marca, Niedziela Palmowa – par. Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. Komisji Edukacji Narodowej 101 (AW). W archidiecezji warszawskiej Msza Święta odprawiana jest o godz. 20.00, w diecezji warszawsko-praskiej o godz. 18.00. 

  • Adoracja Krzyża. Klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie zapraszają do kościoła seminaryjnego, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54, na adorację Krzyża, która odbywa się o godz. 20.00 w każdy piątek Wielkiego Postu

  • Błogosławieństwo relikwiami. W Świątyni Opatrzności Bożej, ul. Prymasa A. Hlonda 1 w Warszawie, w Wielkim Poście po każdej Mszy świętej sprawowanej w dni powszednie o godz. 12.00, udzielane jest błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

  • „Pasja według świętego Mateusza”. W sobotę 16 marca o godz. 17.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie oraz w Niedzielę Palmową 24 marca o godz. 19.15 w kościele Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach przy ulicy Klasyków 21 odbędzie się prawykonanie „Pasji według świętego Mateusza” na głosy solowe, chór i 8 instrumentów, napisanej przez wybitnego współczesnego muzyka prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza. 

  • Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego. Akcja promująca zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży trwa w dniach 16–23 marca w Warszawie. Odbywające się w tym czasie wydarzenia otwarte: wykłady, webinary, warsztaty i konsultacje skierowane są do rodziców, opiekunów i nauczycieli, a dotyczą najczęstszych problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, m.in. depresji, lęku, wsparcia emocjonalnego i radzenia sobie ze stresem. Pełny harmonogram wydarzeń: zdrowie.um.warszawa.pl/zdrowie-psychiczne.

  •  
  • Muzyka pasyjna na Bielanach. W ramach Bielańskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Warszawie koncert Marii Pomianowskiej odbędzie się 17 marca o godz. 20.00 w parafii św. Zygmunta przy pl. Konfederacji 55; koncert Jerzego Zelnika i kwartetu Camerata „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” J. Haydna będzie miał miejsce 23 marca o godz. 19.15 w stołecznej par. MB Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7. Wstęp wolny. 

  • Koncerty pasyjne. Już po raz XXXII w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 3, w czasie Wielkiego Postu odbywają się Koncerty Pasyjne. Terminy koncertów: 17 i 24 marca o godz. 17.00. Zaśpiewają m.in.: Chór Epifania, Warszawski Chór „Polonia” czy Chór Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda”. Wstęp wolny.

  • Opiekun w sercu stolicy. 18 marca o godz. 19.00 w scenie Stygmat, w sali widowiskowej w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie (wejście pod arkadami), będzie można obejrzeć film „Opiekun”. Darmowe wejściówki do pobrania online: app.evenea.pl/event/opiekunwsercustolicy. 

  • Jak towarzyszyć trędowatym? Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich , Oddział Mazowiecki 20 marca zaprasza studentów i lekarzy na spotkanie z dr Heleną Pyz. Wydarzenie jest częścią cyklu „Primum non nocere”. Spotkanie „Towarzyszenie trędowatym – drzwi dla jedynego leczącego” rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 18.00 w Katedrze Św. Floriana. O godz. 19.00 w Akademiku Praskim, ul. Floriańska 3a konferencja dr Heleny Pyz, Lekarza Naczelnego Ośrodka Jeevodaya w Indiach. 

  • Koncert Sinfonia Varsovia. Pasyjny koncert w wykonaniu Sinfonia Varsovia odbędzie się 21 marca w godz. 19.30–20.30 w konkatedrze MB Zwycięskiej na Kamionku, ul. Grochowska 365. Wstęp wolny.  

  • Diecezjalna droga krzyżowa. 22 marca w par. Narodzenia Pańskiego  na Witolinie, ul. Ostrobramska 72 odbędzie się Diecezjalne Nabożeństwo Drogi Krzyżowej 2024. Nabożeństwo z udziałem biskupów z diecezji będzie miało miejsce między dwoma parafiami dekanatu grochowskiego. Wielkopostna modlitwa ulicami Pragi rozpocznie się ok. godz. 18.45, po wieczornej Mszy Świętej, a zakończy w par. Najczystszego Serca Maryi przy ul. Chłopickiego 2.

  • Kobieto, kim jesteś? Adresowane do kobiet spotkanie „Kobieto, kim jesteś? Droga ku wnętrzu z Edytą Stein. Kobieta jako towarzyszka w cieniu krzyża” odbędzie się 23 marca w godz. 10.00–15.00 w kaplicy MB Częstochowskiej w klasztorze Karmelitów Bosych, ul. Solec 61 w Warszawie. W programie m.in. Msza Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, wykład Kamila Strójwąsa OCD oraz pokaz filmu dokumentalnego „Ostatnia droga Edyty Stein”. Zgłoszenia: formacjacarmelitanum@gmail.com. 

  • Misterium w Górze Kalwarii. 11. Misterium Męki Pańskiej odbędzie się 23 marca o godz. 15.00 na ulicach Góry Kalwarii. „Po raz kolejny wejdziemy w przestrzeń miejską, aby pokazując Mękę Jezusa Chrystusa, dać świadectwo wiary. Sięgając do pięknej tradycji XVII-wiecznej Nowej Jerozolimy (obecnie Góry Kalwarii), w której corocznie odbywały się misteria na Mazowszu, wskrzeszamy historię i tożsamość naszej małej ojczyzny” – piszą organizatorzy. W tym roku zobaczymy nową scenę: Jezus przed Herodem wzgardzony i wyszydzony. 

  • Niedziela Palmowa. 24 marca kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję z palmami i odprawi Mszę Świętą w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, al. KEN 101. 

  • Misterium w Grzebowilku. Parafia św. Kazimierza Królewicza w Grzebowilku zaprasza na 14. Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w Niedzielę Palmową, 24 marca, o godz. 15.00. Przedstawienie ostatnich chwil z życia Jezusa przygotowują parafianie. 

  • „Gdyby Adam był Polakiem”. Centrum Kultury Wilanów, ul. Kolegiacka zaprasza 24 marca o godz. 13.00 na spektakl „Gdyby Adam był Polakiem”, przygotowany przez dzieci i młodzież z grupy teatralnej „Lolek”.  Przedstawienie przygotowano dla młodych i starszych widzów. Widowisko składa się w większości z miniatur dramatycznych Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wstęp wolny. 

  • Rekolekcje ostatniej szansy. Nauki rekolekcyjne w par. św. Dominika w Warszawie, ul. Dominikańska 2, od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy (25-27 marca) wygłosi ks. Andrzej Persidok. Msze z nauką o godz. 19.30. 

  • W intencji więźniów. 26 marca o godz. 18.00 w kościele pw. św. Włodzimierza na warszawskim Bródnie, we wspomnienie Dobrego Łotra odbędzie się Msza Święta za więźniów koncelebrowana przez Ojca dr. Jana Pola –  zastępcę naczelnego kapelana więziennictwa. Organizatorami Mszy Świętej jest Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II oraz Żołnierze Chrystusa. Po Mszy będzie możliwość spotkania m.in. z O. Janem Polem oraz Pawłem Cwynarem – Wielkim Konsultorem ds. więźniów w Zakonie Rycerzy św. JPII i Pawłem Jaworskim założycielem Żołnierzy Chrystusa. W specjalnie przygotowanej sali będzie sposobność zadania pytań.

  • Listy Świętego Pawła. W ramach całorocznego cyklu spotkań biblijnych poświęconych świętemu Pawłowi, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, ul. Świętojańska 8, 27 marca będzie można wysłuchać wykładu poświęconego biblijnemu Listowi do Filipian, a 24 kwietnia – Listom do Tymoteusza.  

  • Wystawa ikon w Muzeum AWDo 27 marca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można zobaczyć wystawę około 50 ikon, które powstały podczas Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Castel Gandolfo.

  • Centralna Droga Krzyżowa. Tradycyjnie w Wielki Piątek o godz. 20.00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, Krakowskie Przedmieście 68, wyruszy Centralna Droga Krzyżowa. Nabożeństwo poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. 

  • Kurs przedmałżeński w języku angielskim. Ks. Robert Wielądek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin zaprasza zainteresowanych na przygotowanie do sakramentu małżeństwa, prowadzone w języku angielskim. Zapisy do 29 marca pod adresem: annamaria.mietek@gmail.com. Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 kwietnia.

  • Tropem Wielkanocy. Jakie były wielkanocne tradycje przedwojennej Warszawy? Którędy przebiega trasa najbardziej znanej warszawskiej drogi krzyżowej? Jak wyglądały Groby Pańskie w czasie wojny, a jak wyglądają współcześnie? Co w Wielki Czwartek robił w katedrze król? Tego dowiedzą się uczestnicy spaceru „Tropem wielkanocnych zwyczajów”, który odbędzie się 30 marca. Zbiórka o godz. 13.00 pod  Pomnikiem Mikołaja Kopernika. Bilety: normalny – 20 zł, młodzież do 18 lat – 10 zł, dzieci do 10 lat – bezpłatnie. Nie obowiązują zapisy. 

WYDARZENIA CYKLICZNE:

  • wtorki i czwartki o godz. 20.00
    Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie, ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 zaprasza na cykl katechez dla dorosłych i młodzieży. Przychodzą różne chwile zwątpienia, kryzysów i smutków w wierze, także z powodu grzechu. W tej ciemności Jezus przychodzi i wyciąga nas do światła swojej miłości, otwierając przed nami drogę nawrócenia i podążania we wspólnocie, gdzie „drugi jest Chrystusem”.
     
  • trzecie czwartki miesiąca
    Harcerki i harcerze ze wszystkich organizacji skautowych zaproszeni są na cykliczne spotkania w w katedrze WP, ul. Długa 13/15. Eucharystia o godz. 18.00, potem spotkanie zakończone agapą. 
     
  • każdy drugi piątek miesiąca, w godz. 19.00-21.00
    Na pustyni. Masz trudny czas? Problemy cię przerastają? Nie umiesz dobrze rozeznać? Przyjdź na adorację w ciszy: przy ul. Dobrogniewa 6 w Warszawie w Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Na miejscu możliwość spowiedzi oraz rozmowy z księdzem lub siostrą. Więcej informacji i zgłoszenia u s. Lilianny, tel. 731 756 561.
     
  • każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 19.00
    Od 21 listopada kościół Przemienienia Pańskiego w Sulejówku Miłośnie zaprasza do parafialnego kina Kurtyna na cykl spotkań z ciekawymi postaciami pt. „Rozmowy Wiary-Godne”, który poprowadzi Ewa Pietrzak z Radia Warszawa. Pierwszym gościem cyklu był ks. prałat Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, który mówił o wyzwaniach Kościoła i Ojczyzny po Synodzie i ostatnich wyborach. Wstęp wolny. 
     
  • 1 i 3 wtorki miesiąca o godz. 19.00
    Duszpasterstwo Młodych Małżeństw zaprasza małżeństwa do 5 lat stażu do wspólnej formacji. Spotkania odbywają się w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w salce św. Rocha (wejście od ul. Traugutta). Tematy spotkania dotyczą zarówno treści teologicznych, jak i psychologicznych, które mają pomóc budować relację.
     
  • trzecie czwartki miesiąca
    Duszpasterstwo Harcerzy Diecezji Warszawsko-Praskiej zaprasza do Katedry Polowej Wojska Polskiego NMP Królowej Polski w Warszawie, Długa 13/15 na cykl spotkań harcerskich dla wędrowników i instruktorów z różnych organizacji harcerskich. O godz. 18.00 Msza św., a po jej zakończeniu spotkanie tematyczne z wymianą harcerskich doświadczeń.

     
  • we wtorki i czwartki
    Angielski dla seniorów.  Bezpłatne zajęcia językowe dla seniorów odbywają się w Legionowie we wtorki w godz. 12.30-14.00 lub w czwartki w godz. 9.00-10.30 w budynku Urzędu Miejskiego na ul. Piłsudskiego 3, wejście od ul. Kopernika.

     
  • wtorki godz. 19.00
    Msze św. za wstawiennictwem bł. kard. Wyszyńskiego
    Archikatedra Warszawska św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8, Warszawa

     
  • środy godz. 18.00
    Środy ze św. Janem Pawłem II
    Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej. W każdą środę w ramach homilii w czasie Mszy Świętej o godz. 18:00 przypominamy sobie słowa i nauczanie św. Jana Pawła II kierowane do Polaków w czasie Jego pielgrzymek do Ojczyzny.
  • środy po Mszy św. o godz. 18.00
    Warszawska Grupa Modlitwy Terezjańskiej zaprasza osoby, które chcą praktykować (modlitwę myślną) według nauczania św. Teresy od Jezusa i świętych Karmelu, na spotkania modlitewne w kaplicy św. Józefa przy klasztorze Karmelitów Bosych, ul. Racławicka 31 w Warszawie.

  • każdy 3. czwartek miesiąca godz. 19.00
    Rozpal wiarę. Parafia św. Włodzimierza przy ul. Kondratowicza 2 w Warszawie zaprasza na cykl spotkań „Rozpal swoją wiarę”.
    Spotkania skierowane są do wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiary. 

  • przez cały rok, każdego 29 dnia miesiąca
    „Spotkanie ze św. Urszulą”. Msza św. za ludzi starszych, chorych, cierpiących z powodu straty bliskich. Siostry urszulanki zapraszają o godz. 18:00 na Mszę św., a po niej na spotkanie. Kaplica sióstr urszulanek na Powiślu, ul. Wiślana 2.

  • każda sobota 
    Nabożeństwo do Patronki Warszawy.
    W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, ul. Świętojańska 8, w każdą sobotę odprawiane jest o godz. 19.15 – nabożeństwo przed cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Prośby i podziękowania do MB Łaskawej oraz Różaniec – jedna część. Następnie o godz. 20.00 – Msza Święta w intencji próśb i podziękowań Pani Łaskawej.

  • Nabożeństwa do świętych. Parafia św. Antoniego z Padwy w Warszawie, ul. Senatorska 31 zaprasza na nabożeństwa stałe przy relikwiach świętych. W każdy poniedziałek po Mszy Świętej o godz. 18.00 modlitwa ze św. Franciszkiem z Asyżu o nowe i święte powołania do służby w Kościele. We wtorek o godz. 8.00 i 18.00 Eucharystia w intencjach powierzanych św. Antoniemu z Padwy. W środy modlitwa ze św. Janem Pawłem II w intencji rodzin, a zwłaszcza rodzin zmagających się z problemem bezdzietności. W czwartek po Mszy Świętej o godz. 18.00 modlitwa z bł. Hanną Chrzanowską za parafian, służbę zdrowia i uchodźców. W piątek po Eucharystii o godz. 18.00 modlitwa ze św. José Sánchezem del Río w intencji dzieci i młodzieży, zwłaszcza doznających przemocy. W niedzielę o godz. 20.00 Msza Święta z bł. Pier Giorgio Frassatim w intencji studentów, grupy modlitewnej Towarzystwa Ciemnych Typów, której współzałożycielem był wspomniany święty, sportowców i miłośników gór.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter