
Odpowiadając na prośby Internautów, przedstawiamy terminarz najbliższych wydarzeń – tych, których nie warto przegapić.
Zapraszamy do jego współtworzenia. Jeśli wiecie Państwo o wartym uwagi wydarzeniu religijnym, formacyjnym, rocznicowym, naukowym czy kulturalnym – spotkaniu, nowej inicjatywie, rekolekcjach, koncercie, uroczystości itp. –poinformujcie nas o tym, pisząc na adres: wydarzenie@idziemy.com.pl lub na "kontakt". Z chęcią poinformujemy o nim innych.
>> Pielgrzymka w Roku Jubileuszowym z Duszpasterstwem Młodzieży. Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej zaprasza na wspólne pielgrzymowanie w Roku Jubileuszowym, w dniach 27.07-07.08.2025 r. Zapraszamy osoby pełnoletnie, w innych przypadkach prosimy o konsultację z księdzem Michałem, tel. 512 913 429; sekretariat@sdm.waw.pl. Więcej na: https://diecezja.waw.pl/ <<
>> Rok Jubileuszowy w DW-P <<
-
Rekolekcje i inicjatywy wielkopostne w DW-P. W duchowym przygotowaniu do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pomocą są rekolekcje i inicjatywy wielkopostne podejmowane w parafiach DW-P.
-
Seminarium Odnowy Wiary będzie się odbywać w parafii katedralnej, ul. Floriańska 3, przez wszystkie soboty marca i kwietnia (z wyjątkiem Wielkiej Soboty) o godz. 19.00. Będzie to szkoła modlitwy, formacji wewnętrznej i życia w mocy Ducha Świętego. Prowadzący: ks. Jakub Kowalczyk i Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie. Rozpoczęcie Mszą św. w katedrze św. Floriana 1 marca o godz. 18.00. Zapisy podczas pierwszego i drugiego spotkania.
-
Misterium u pallotynów. „W Nim nasza nadzieja!” – to tytuł tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, które od 8 marca wystawiane jest w każdą sobotę (godz. 14.00 i 16.00) i niedzielę (godz. 14.30) Wielkiego Postu u pallotynów w Ołtarzewie. Obowiązuje rezerwacja bezpłatnych wejściówek: misteriumsac@gmail.com lub 22 722 10 24.
-
500 lat krucyfiksu. Z okazji 500. rocznicy obecności Cudownego Krucyfiksu w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starówce Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na bezpłatne oprowadzania po kaplicy Baryczków ze wspomnianym wizerunkiem Ukrzyżowanego: od 14 marca do 11 kwietnia w każdy piątek o godz. 15.30, a od 25 kwietnia do 12 września w wyznaczone piątki. Bez zapisów.
-
Kościoły stacyjne. 6 kwietnia Mszy św. o godz. 18.00 w konkatedrze Bożego Ciała na Kamionku, ul. Grochowska 365, przewodniczy bp Jacek Grzybowski; 7 kwietnia Mszy św. o godz. 18.30 w kościele św. Augustyna na Muranowie, ul. Nowolipki 18, przewodniczy kard. Kazimierz Nycz; 8 kwietnia Mszy św. o godz. 18.00 w kościele Najczystszego Serca Maryi na Grochowie, ul. Chłopickiego 2, przewodniczy ks. Andrzej Kuflikowski, dziekan dekanatu grochowskiego; 9 kwietnia Mszy św. o godz. 18.00 w kościele NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach, ul. św. Bonifacego 9, przewodniczy bp Piotr Jarecki; 10 kwietnia Mszy św. o godz. 18.30 w kościele św. Zygmunta na Bielanach, pl. Konfederacji 55, przewodniczy bp Rafał Markowski; 11 kwietnia Mszy św. o godz. 18.00 w kościele MB Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, ul. Nobla 16, przewodniczy bp Jacek Grzybowski; 12 kwietnia Mszy św. o godz. 18.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku, ul. Księcia Ziemowita 39, przewodniczy bp Romuald Kamiński; 13 kwietnia, w Niedzielę Palmową, Mszy św. o godz. 11.00 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, al. KEN 101, przewodniczy abp Adrian Galbas SAC.
-
Misje z metropolitą. Mszy św. 9 kwietnia o godz. 18.30 w ramach misji parafialnych w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście, ul. Przyrynek 2, przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas SAC.
-
Dla środowisk twórczych. Rekolekcje w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych odbędą się w kościele św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego, ul. Senatorska 18B, 10–12 kwietnia o godz. 18.00. Nauki wygłosi o. Maciej Biskup OP.
-
Ulicami Bródna. Warszawsko-praska diecezjalna droga krzyżowa przejdzie ulicami Bródna 11 kwietnia. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego w kościele św. Włodzimierza, zakończenie w kościele św. Faustyny.
-
Extrem. Mszą św. w piątek 11 kwietnia o godz. 20.30 w kościele akademickim św. Anny rozpocznie się Akademicka Droga Krzyżowa extreme. Trasa 34 km przebiega wzdłuż Wisły. ADKe ma formę indywidualnej modlitwy, w ciszy i samotności lub niewielkich grupach. Szczegóły: fb.me/e/49xy1rnRA.
-
Misterium Freta 10. 11 kwietnia po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele św. Jacka na Nowym Mieście, odbędzie się Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez studentów z Duszpasterstwa Akademickiego „Freta 10”.
-
Dialog dla małżeństw. Spotkania Małżeńskie zapraszają na weekendowe warsztaty rekolekcyjne z dialogiem 11–13 kwietnia w Sulejówku. Zapisy: tel. 500 311 385 (pn., śr., pt. w godz. 19.00–21.00) lub zgloszenia.warszawa@spotkaniamalzenskie.pl. Więcej: spotkaniamalzenskie.pl.
-
Kalwaryjskie misterium. 12 kwietnia o godz. 15.00 na ulicach Góry Kalwarii będzie można zobaczyć Misterium Męki Pańskiej. Początek przed ratuszem. Przy okazji warto nawiedzić Sanktuarium św. Stanisława Paczyńskiego na Mariankach, które jest kościołem jubileuszowym.
-
Golgota jasnogórska. Fundacja Między Słowami zaprasza na Scenę Stygmat w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie, pl. Grzybowski 3/5, na słowno-muzyczne misterium drogi krzyżowej „Golgota jasnogórska” złożone z tekstów Ernesta Brylla, w wykonaniu Marcina Stycznia, Marcina Kwaśnego i Heleny Adwent. Spektakl dla widzów dorosłych. Terminy: 12 kwietnia (sobota) godz. 19.00; 13 kwietnia, godz. 16.00. Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc: maksym.rezerwacje@gmail.com lub 506 719 196.
-
Zanurzeni w Słowo. Rekolekcje w milczeniu lectio divina, które poprowadzą ks. Dariusz Szyszka i siostry Jezusa Miłosiernego, odbędą się 12 kwietnia w godz. 8.30–20.00 w Domu św. Faustyny w Ostrówku, ul. św. Faustyny 5. Szczegóły i zapisy: 730 153 707, s.faustyna.ostrowek@gmail.com.
-
Ostatnia szansa. Rekolekcje od Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia, do Wielkiego Wtorku, 15 kwietnia, o godz. 20.00 w kościele MB Królowej Polski na Marymoncie, ul. Gdańska 6a, wygłosi ks. Marcin Szczerbiński, jałmużnik archidiecezji warszawskiej.
-
Niedziela Palmowa. W Niedzielę Palmową biskupi z diecezji warszawsko-praskiej sprawują Msze św.: o godz. 8.00 bp Tomasz Sztajerwald we wspólnocie zakonnej, o godz. 18.00 bp Romuald Kamiński na zakończenie misji parafialnych w kościele św. Ojca Pio na Gocławiu, a następnie przejdzie drogą krzyżową ulicami Gocławia; o godz. 20.00 bp Jacek Grzybowski w katedrze św. Floriana na Pradze.
-
Kościół stacyjny. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia Mszy św. o godz. 11.00 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, al. Komisji Edukacji Narodowej 101, będzie przewodniczył abp Adrian Galbas SAC.
-
Nowenna z Krzyżem Baryczków. Najbliższa Msza św. nowennowa w Roku Jubileuszowym Krzyża Baryczków z udziałem biskupów odbędzie się 14 kwietnia o godz. 19.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Eucharystii przewodniczy bp Jacek Grzybowski. Wcześniej, o godz. 18.00, odbędzie się nabożeństwo nowennowe z nauką na temat krzyża, głoszoną przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Nowenna, odprawiana każdego 14. dnia miesiąca, potrwa do grudnia.
-
Tenis otwarty. Do 15 czerwca w każdą niedzielę (z wyłączeniem dni świątecznych) Szkoła Podstawowa nr 316 przy ul. Szobera 1/3 w Warszawie zaprasza na salę z tenisem stołowym. Dorośli i seniorzy w godz. 10.00–14.00, dzieci i młodzież oraz rodziny w godz. 14.00–17.00. Obowiązuje strój sportowy i zmiana obuwia. Wstęp wolny.
-
Rozmowy Wiary-Godne. Kino Kurtyna, ul. Armii Krajowej 34, przy kościele Przemienienia Pańskiego w Sulejówku-Miłośnie, zaprasza 15 kwietnia o godz. 19.00 na spotkanie „Wobec zagrożeń – jak możemy budować cywilizację miłości” z prof. Marią Ryś, specjalistą problematyki rodzinnej i psychologii. Udział bezpłatny, darmowe wejściówki w kasie kina.
-
Centralna Droga Krzyżowa. W Wielki Piątek, 18 kwietnia o godz. 20.00 ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył abp Adrian Galbas SAC. Początek przed kościołem akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu 68, koniec w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
-
Kult Maryi. 24 kwietnia o godz. 19.00 gościem wiosennego cyklu konferencji „Oto Matka Twoja” głoszonych w kościele św. Dominika na Służewie, ul. Dominikańska 2, będzie s. dr Tereza Huspeková CHR, która opowie m.in. o tym, jak różne religie i kultury postrzegają osobę Maryi i w jaki sposób oddają Jej cześć.
-
O antykoncepcji. Konferencja dla małżonków i par „Antykoncepcja? Dlaczego nie? Zdrowie-wiara-relacje” odbędzie się 26 kwietnia w godz. 15.45–18.00 w auli Szkoły Strumienie w Józefowie, ul. 3 Maja 129. Wśród prelegentów m.in.: lek. med. Beata Gulanowska-Gędek, ks. dr hab. Robert Skrzypczak, dr inż. Jacek Pulikowski. Link do zapisów na stronie: archwwa.pl.
-
O św. Faustynie. Spektakl „Jestem z tobą”, opowiadający historię św. Faustyny Kowalskiej i bł. Michała Sopoćki, których Bóg wybrał dla przypomnienia światu o swoim miłosierdziu, odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia, 27 kwietnia o godz. 15.00 w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych. Darmowy bilet do pobrania pod linkiem: app.evenea.pl/event/spektakljestemztoba20250427/.
-
Diecezjalna siatkówka. Pierwszy Warszawsko-Praski Turniej Charytatywny pod szyldem Warszawsko-Praskiej Ligi Siatkówki odbędzie się 17 maja w godz. 13.00–22.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W zawodach mogą wziąć udział członkowie wspólnot działających przy parafiach diecezji warszawsko-praskiej oraz ich duszpasterze. Zgłoszenia przez formularz dostępny na stronie diecezja.waw.pl przyjmowane są do 27 kwietnia lub do wyczerpania limitu miejsc.
-
Dla lektorów. Trwają zapisy na rekolekcje wakacyjne dla kandydatów na lektorów, w których przed błogosławieństwem lektorów ma obowiązek wziąć udział każdy uczestnik kursu lektorskiego. Odbędą się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej w terminach: 30 czerwca – 5 lipca, 14–19 lipca i 21–26 lipca. Osoby, które zdecydowały się na inną formę rekolekcji, zobowiązane są przesłać zaświadczenie o ich odbyciu na adres: kurslektorskidwp@gmail.com do 7 września.
-
Jubileuszowa pielgrzymka. Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej zaprasza osoby pełnoletnie na pielgrzymkę do Rzymu w Roku Jubileuszowym w dniach 27 lipca – 7 sierpnia. Szczegółowe informacje na stronie: diecezja.waw.pl/jubileusz-z-duszpasterstwem-mlodziezy. Pytania należy kierować do ks. Michała Dziedzica, tel. 512 913 429; sekretariat@sdm.waw.pl.
WYDARZENIA CYKLICZNE:
- każda trzecia niedziela miesiąca ok. godz. 20:00 (po Mszy wieczornej o godz. 19:00).
Katechezy dla dorosłych. Kościół Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach, ul. 3 Maja 40/42.
- każda druga niedziela miesiąca o godz. 12.30
W paulińskim kościele Ducha Świętego, ul. Długa 3 w Warszawie, będącym diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia, sprawowana jest Msza Święta z błogosławieństwem dla małżonków proszących o potomstwo i spodziewających się narodzin dziecka, wraz z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.
- wtorki godz. 19.00
Msze św. za wstawiennictwem bł. kard. Wyszyńskiego
Archikatedra Warszawska św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8, Warszawa
- środy godz. 18.00
Środy ze św. Janem Pawłem II
Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej. W każdą środę w ramach homilii w czasie Mszy Świętej o godz. 18:00 przypominamy sobie słowa i nauczanie św. Jana Pawła II kierowane do Polaków w czasie Jego pielgrzymek do Ojczyzny. -
środy po Mszy św. o godz. 18.00
Warszawska Grupa Modlitwy Terezjańskiej zaprasza osoby, które chcą praktykować (modlitwę myślną) według nauczania św. Teresy od Jezusa i świętych Karmelu, na spotkania modlitewne w kaplicy św. Józefa przy klasztorze Karmelitów Bosych, ul. Racławicka 31 w Warszawie. -
każda sobota
Nabożeństwo do Patronki Warszawy. W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, ul. Świętojańska 8, w każdą sobotę odprawiane jest o godz. 19.15 – nabożeństwo przed cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Prośby i podziękowania do MB Łaskawej oraz Różaniec – jedna część. Następnie o godz. 20.00 – Msza Święta w intencji próśb i podziękowań Pani Łaskawej.