Co nowego w kraju?
Fot. Pixabay - CC0Znicz do odzysku. Zniczodzielnie, czyli półki na znicze nadające się do ponownego użytku, zyskują popularność na cmentarzach w Polsce. Pozwala to zaoszczędzić nawiedzającym groby, a także ich administratorom na wywózce śmieci. To im można zgłosić pomysł utworzenia Zniczodzielni i z nimi przeprowadzić akcję informacyjną.
Szarpanina pod cmentarzem. Po pogrzebie na cmentarzu w Gorzowie Wielkopolskim policjanci zatrzymali do kontroli księdza, który odprawiał Mszę żałobną. Był trzeźwy, ale za brak gaśnicy dostał mandat 200 zł. Żałobnicy stanęli w jego obronie, w tym 83-letni mężczyzna, który nie chciał się wylegitymować. Utarczka słowna przerodziła się w szarpaninę; na miejsce przyjechało pięć radiowozów. Wbrew prośbom żony, broniącej schorowanego męża, który zaczął się gorzej czuć, zabrano go na komisariat. Wszczęto postępowanie ws. naruszenia nietykalności cielesnej policjanta, za co grozi od grzywny po trzy lata pozbawienia wolności.
Misjonarz na ołtarze. W Tarnowie rozpoczął się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego księdza Jana Czuby – misjonarza w Republice Konga, który 26 lat temu został tam zabity przez rebelianta podczas wojny domowej. Inauguracja procesu miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny. – Bardzo to wszystko przeżywam, że mogłam przylecieć do Polski i być na tak wspaniałej uroczystości. Mój brat był wyjątkową osobą, bardzo kochał wszystkich ludzi. Patrzył zawsze na niebo i dużo się modlił – opowiada siostra misjonarza Janina Leja, która przyleciała ze Stanów Zjednoczonych.
Rękawiczki i termosy. Z okazji Światowego Dnia Ubogich, który w tym roku przypada 17 listopada, Caritas Archidiecezji Poznańskiej zbiera: skarpetki, bieliznę, szaliki, rękawiczki, buty zimowe, czapki, termosy, śpiwory i koce, które chce przekazać osobom bezdomnym, ubogim rodzinom oraz seniorom korzystającym z posiłków w poznańskich jadłodajniach oraz podopiecznym Centrum Pomocy Osobom w Kryzysie Bezdomności. Można też przekazywać środki finansowe na ten cel. Więcej w zakładce „Jak ocieplić zimę dla potrzebujących?” na caritaspoznan.pl.
Po powodzi. W Żelaźnie w Kotlinie Kłodzkiej na terenie popowodziowym rozpoczęto budowę modułowej szkoły i przedszkola o powierzchni 663 mkw. Po powodzi otwarto też Szpital Powiatowy w Nysie. Przyjęcia będą odbywały się bezpośrednio na oddziałach.
Studia za kratami. Dwadzieścia osób rozpoczęło naukę na pierwszym roku w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Po raz pierwszy w tym gronie znalazły się odbywające karę pozbawienia wolności kobiety. Papież Franciszek „wyraża głęboką wdzięczność za podejmowaną od kilku lat inicjatywę”, która stanowi konkretny znak zaangażowania KUL na rzecz edukacji i sprawiedliwości społecznej.
Niższa składka. Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów wkrótce trafi na posiedzenie rządu. MZ zaznaczyło, że zmiana przyczyni się do poprawy rentowności działalności gospodarczej. W budżecie na 2025 r. zarezerwowano 4 mld zł, które mają wyrównać wpływy do NFZ zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej.
Ulica prezydenta? Podczas czwartkowej sesji gdańscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą zorganizowania konsultacji społecznych wśród mieszkańców dzielnicy Przymorza Wielkiego w sprawie nadania jednej z ulic imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.