Najnowsze informacje z kraju – zapraszamy!
Fot. Pixabay - CC0Papieski Dzień życia. „Stajemy się głosem tych, którzy w swoim cierpieniu nie mogą nawet wołać o pomoc. Przypominamy o niezbywalnej godności każdego człowieka i jego prawie do życia” – piszą biskupi w Liście pasterskim KEP „Jan Paweł II – Ewangelia starości i cierpienia”, zapowiadającym ogólnopolskie obchody XXIV Dnia Papieskiego 13 października.
Bł. abp Baraniak? – Wiele przesłanek wskazuje na to, że w okresie jego uwięzienia decydowały się przyszłe losy Kościoła katolickiego w Polsce – wskazał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas konferencji „Arcybiskup Antoni Baraniak – leszczyńskie spotkania” w Lesznie. Mówił także o szansach na beatyfikację duchownego.
Rektor na ołtarze. Jednemu z byłych rektorów KUL poświęcona jest wystawa „Był Człowiek posłany... Ks. Profesor Wincenty Granat (1900–1979), Sługa Boży”, którą przygotowała Biblioteka Uniwersytecka KUL. Wobec ks. Wincentego Granata – znamienitego teologa – toczy się proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.
Stypendium po powodzi. Studenci KUL, którzy w wyniku powodzi znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, mogą ubiegać się o zapomogę z Funduszu Stypendialnego KUL, stypendium socjalne, zniesienie opłat edukacyjnych oraz urlop. KUL zapewnia również pomoc psychologiczną.
Efektywna pomoc. Migrantom i uchodźcom pomaga w Polsce 28 wyspecjalizowanych Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. Z ich pomocy w ciągu ostatnich 2 lat skorzystało 115 tys. osób. W 90 proc. to przybysze z Ukrainy, ale także z byłych republik ZSRR głównie z Czeczenii, Gruzji, Tadżykistanu i Białorusi, coraz częściej także z Wenezueli, Afganistanu, Syrii czy Egiptu. Otrzymują pomoc socjalno-żywnościową, wsparcie integracyjne i zawodowe oraz integrację przez kulturę. Spośród migrantów objętych taką pomocą ok. 80 proc. znalazło pracę. Caritas udziela pomocy uchodźcom i migrantom w 45 krajach.
Wsparcie dla schroniska. W tym roku Schronisko dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic, założonej przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, świętuje swoje 35-lecie. Nie wiadomo, czy przetrwa, gdyż znalazło się w dramatycznej sytuacji finansowej. Szczegóły: albert.krakow.pl.
Nowa stolica. Na Europejską Stolicę Kultury 2029 został wybrany Lublin. W finale walczyły jeszcze trzy polskie miasta: Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg. Lublin będzie trzecim polskim miastem w historii tego konkursu. W 2000 r. był nią Kraków, a w 2016 r. – Wrocław.
Rok z historią. Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w Muzeum Powstania Warszawskiego, projekt „Edukatorium Historyczno-Społeczne”, realizowany przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice oraz Otwarcie Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie – to zwycięzcy plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023. W 17. edycji kolejny raz przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymała „Odprawa posłów greckich” w transkrypcji Antoniego Libery. W tym roku po raz pierwszy rozdane zostały Nagrody Jury, które trafiły do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, warszawskiego Szkolnego Klubu Turystyczno-Krajoznawczego PTTK „Dreptaki” oraz Muzeum Pałac Saski w Kutnie.
Zmiany w MHP. Na p.o. dyrektora Muzeum Historii Polski, w miejsce odwołanego Roberta Kostro powołany został Marcin Napiórkowski.
Nagość dla młodszych. Pod koniec zimy na antenie Zoom TV zadebiutuje czwarty sezon ,,Magii nagości”. Poprowadzi go influencerka i dziennikarka Julia Oleś. – Chcieliśmy zmienić i urozmaicić trochę ten program, głównie po to, żeby dotrzeć do młodszej widowni. Oczywiście pełnoletniej 18+. W związku z tym szukaliśmy trochę innej prowadzącej, z którą młodzi ludzie mogliby się utożsamić – mówi dla Wirtualnemedia.pl Małgorzata Łupina, dyrektorka programowa i ds. produkcji telewizyjnej w Grupie Kino Polska.