7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakończenie Roku św. Józefa

Ocena: 0
1439

„To milczący, ale konkretnie działający święty" – podkreśla ks. Maciej Radzikowski. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zakończy się Rok św. Józefa. Decyzją bp Romualda Kamińskiego we wszystkich kościołach Diecezji Warszawsko-Praskiej należy odmówić „Akt zawierzenia Narodu Polskiego i Kościoła W Polsce Świętemu Józefowi”.

Fot. xhz

W środę, 8 grudnia bp Romuald Kamiński przewodniczył Mszy św. o godz. 18.00 w parafii św. Izydora w Markach, gdzie dokona poświęcenia nowo powstałej kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.

W najbliższą środę zakończymy Rok Świętego Józefa. Podarował go nam papież Franciszek w roku ubiegłym. Wtedy to ogłosił List Apostolski „Patris corde” z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa Świętym Kościoła Powszechnego. W swoim liście papież chciał na nowo odkryć tego świętego.

– mówi ks. Maciej Radzikowski z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Wraszawsko-Praskiej.

Jak podkreśla duchowny, św. Józef może być patronem dla nas także dziś.

W tych trudnych chwilach, poprzez cichą , dyskretną i ukrytą obecność jest On orędownikiem, pomocnikiem i przewodnikiem. Przez ten cały rok mieliśmy okazję, nie tylko do tego, żeby odmawiać litanię czy modlitwy, ale też mogliśmy zagłębić się w lekturze Listu Apostolskiego papieża Franciszka i spróbować odkryć obecność św. Józefa także w naszym życiu.

– dodaje ks. Radzikowski.

Zachęcamy do lektury artykułów o św. Józefie  autorstwa ks. Jacka Stefańskiego.

Decyzją bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, poniższy tekst „Aktu zawierzenia” należy odmówić dnia 8 grudnia br., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, we wszystkich kościołach na zakończenie każdej Mszy św.

AKT ZAWIERZENIA
NARODU POLSKIEGO I KOŚCIOŁA W POLSCE
ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

W imię Trójcy Przenajświętszej: Ojca i Syna, i Ducha Świętego, w tej godzinie dziejów naszego zbawienia wspólnie przyzywamy Ciebie, Święty Józefie i Tobie się zawierzamy!

O mężny Józefie, idąc za Tobą, którego Pisma nazywają sprawiedliwym, pragniemy kroczyć, jak Ty z Maryją, drogą wiary, posłuszeństwa i ufności Bogu.

Mężu słuchania i działania, stań przy nas w walce z mocami ciemności! I jak wielokrotnie ratowałeś swoją Rodzinę od niebezpieczeństw, tak teraz broń naszych rodzin, narodu i Kościoła na polskiej ziemi przed Szatanem, wprowadzającym podziały i kłamstwo. Niech Duch Święty prowadzi nas do prawdy, abyśmy naśladując Ciebie, podejmowali współodpowiedzialność za Boży plan zbawienia.

O dobry Józefie, tak uważny na głos Boga i wypełnianie Jego woli, pomagaj nam rozpoznawać znaki czasu i angażować się w przemianę naszego świata. Miej w opiece naszą Ojczyznę, abyśmy odpowiedzialnie troszczyli się o jej rozwój. Pokaż nam, jak być wiernymi obietnicom chrzcielnym i wrażliwymi na cierpienia i potrzeby sióstr i braci.

Wspaniały Wzorze wielkiej wiary, niezachwianej nadziei i serca płonącego miłością! Pomóż nam czuwać nad osobami starszymi, słabymi i chorymi, chroń nasze dzieci i młodzież, wspieraj tych, którzy służą społecznemu dobru.

Pokorny Sługo Zbawienia! Pomóż nam żyć Ewangelią, abyśmy tak z naszej kościelnej wspólnoty, jak i z własnego życia potrafili usuwać zło i grzech oraz żyć w pełni łaską. Pobudź nas do dzieła ewangelizacji w naszych rodzinach, parafiach i świecie.

Współczujący Pielgrzymie wiary, który znasz ciężary przytłaczające serca, wstawiaj się za nami u Boga w naszej ziemskiej wędrówce ku Królestwu Niebieskiemu, abyśmy już tu – jak Najświętsza Maryja – uwielbiali Boga Ojca za ogrom Jego miłosierdzia, słuchali i naśladowali Bożego Syna oraz doświadczali radości w Duchu Świętym.

Przez Twoje przeczyste Serce uroczyście zawierzamy się i wynagradzamy Najświętszemu Sercu Zbawiciela i Niepokalanemu Sercu Twojej Oblubieńcy Maryi.

Święty Józefie, Opiekunie Świętej Rodziny i Kościoła Powszechnego, pociągnięci przykładem Twoich cnót i ufni w Twoje wsparcie, zawierzamy się Tobie, abyś był naszą inspiracją i przewodnikiem w prowadzeniu życia godnego chrześcijan. Dlatego obieramy Cię dziś za naszego Obrońcę i szczególnego Patrona tak w życiu, jak i w śmierci. Amen.

Cykl artykułów ks. Jacka Stefańskiego o św. Józefie:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter