24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Perła Celestynowa

Ocena: 0
514

Celestynów rozwinął się po budowie kolei nadwiślańskiej. Najbliższy kościół znajdował się w Kołbieli, co było uciążliwe dla mieszkańców i letników.

fot. Magdalena Prokop-Duchnowska

W lipcu 1927 r. wybudowano więc drewnianą kaplicę. W 1929 r. dekretem kard. Aleksandra Kakowskiego została erygowana parafia Wniebowzięcia NMP w Celestynowie.

Pierwszym kapłanem, który przyjeżdżał tu na niedziele i święta, był ks. Stanisław Rostowski, student z diecezji sandomierskiej. Kościół wzniesiono w latach 1930–1932 według projektu arch. Tadeusza Szanjora. Większość kosztów pokryła fundacja społecznika Edmunda Jankowskiego. Wielu wiernych pracowało przy budowie bezinteresownie. W 1932 r. kościół poświęcił bp Stanisław Gall. Konsekracja odbyła się w 1939 r. Wewnątrz świątyni znajduje się tablica poświęcona żołnierzom AK poległym w akcji pod Celestynowem.

„Cichy Celestynów, leżący w urokliwym obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, posiada na swoim terenie perełkę. Jest nią wspólnota osób wierzących z kapłanami: proboszczem ks. Mirosławem Wasiakiem, wikariuszem ks. Mateuszem Proczkiem oraz ks. Stanisławem Zawadą, który pomaga duszpastersko” – czytamy na stronie parafii. Różaniec Rodziców, Domowy Kościół, Ruch Maryjny, Ruch Światło-Życie, Żywy Różaniec, różaniec dziadków za wnuki, Odnowa w Duchu Świętym „Emaus”, Wspólnota Muzycznego Uwielbienia Pana „Wniebogłosy” – to zaledwie niewielka część duchowych inicjatyw, które zapoczątkowano w celestynowskiej parafii.

– Wsparciem w rozwoju duchowym są organizowane w każdy czwartek adoracje połączone z modlitwą różańcową – mówi Magdalena z chóru Caelestis. Grupę reprezentują trzy pokolenia. Zaangażowani w posługę parafianie pod przewodnictwem organisty Sławomira Wąsowskiego śpiewają podczas uroczystości i w niedzielę. Raz w tygodniu spotykają się na dwugodzinnej próbie, która rozpoczyna się modlitwą i błogosławieństwem ks. Wasiaka. – Obecność proboszcza i kierowane do nas słowa za każdym razem przypominają, po co się tam spotykamy i jak ważne z perspektywy lepszego przeżycia liturgii jest to, co robimy. Dla mnie to dodatkowa korzyść z zaangażowania w życie parafialne – dodaje Magdalena.

Korzyści, zwłaszcza te duchowe, docenia też Przemysław Zagórski, który wraz z dwoma synami służy przy ołtarzu. – Najpierw znajomi, a potem proboszcz zaprosili nas do kręgu Domowego Kościoła – wspomina. – We wspólnocie jesteśmy już siódmy rok. Ten czas zmienił na lepsze nas i nasze życie.

„Takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy” – mówił św. Jan Maria Vianney. – Najwidoczniej my modliliśmy się gorliwie – śmieje się pan Przemysław. Kościół w Celestynowie wciąż pełen jest ludzi. Parafianin jest przekonany, że to zasługa księży, z których każdy ma swoją „misję specjalną”: ks. Stanisław mówi trafiające w sedno homilie, pełen pomysłów ks. Mateusz chodzi z ministrantami i oazą na łyżwy, angażuje ich w różne przedsięwzięcia, w zeszłym roku zainicjował Orszak Wszystkich Świętych ze strojami wypożyczonymi z teatru. Nad wszystkim czuwa proboszcz, który solidnie, bez rozgłosu wykonuje swoją posługę. – Energią do działania mógłby obdzielić niejednego młodzieńca – śmieje się pan Przemysław. Wierni żartobliwie nazywają go „Bob Budowniczy”. Zakup organów, położenie kostki brukowej na cmentarzu, osuszenie terenu wokół kościoła, remont stawu, nowy ołtarz, podłoga, stacje drogi krzyżowej – to tylko niewielka część inwestycji, jakie poczynił za swojego probostwa w Celestynowie.

Jedną z ostatnich była budowa kaplicy w Regucie. Prace trwały siedem tygodni. Świątynia powstała z potrzeby lokalnych parafian, którzy przez trzynaście lat na Msze Święte musieli uczęszczać do budynku OSP. Mieszkańcy Reguta od początku bardzo angażowali się w prace przy powstaniu kaplicy. Dziś są ze swojego wspólnego dzieła bardzo dumni. Podczas uroczystej Eucharystii 13 kwietnia bp Romuald Kamiński w obecności licznie przybyłych mieszkańców poświęcił kaplicę, na jej patronów mianując bł. rodzinę Ulmów. Po oficjalnej części wierni z biskupem wzięli udział w agapie. Od tamtej pory w niedzielę o godz. 13.00 jeden z celestynowskich kapłanów odprawia w kaplicy Mszę Świętą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter