28 listopada
niedziela
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Józef, patron cierpiących

Ocena: 0
359

Zawołanie „patronie cierpiących” ma nam pomóc lepiej zrozumieć samą istotę cierpienia, a w konsekwencji zachęcić nas, abyśmy korzystali z pomocy opiekuna Zbawiciela w znoszeniu wszelkich utrapień.

fot. sanktuarium w Torreciudad (Hiszpania)

Podobnie jak inne wezwania w litanii do św. Józefa nowe zawołanie „patronie cierpiących” może być postrzegane jako zbędne. Przyczyną jest fakt, że zawołania „podporo w trudnościach”, „pociecho nieszczęśliwych”, „nadziejo chorych”, „patronie wygnańców”, „patronie ubogich” oraz „patronie umierających” również odnoszą się do doświadczenia cierpienia. Jednak między tymi wezwaniami a wezwaniem „patronie cierpiących” istnieje subtelna różnica. Jest to wezwanie, które nie odnosi się bezpośrednio do jakiejś konkretnej przyczyny cierpienia doznanego przez Józefa lub przez nas.

 


ZBAWCZE CIERPIENIE

W swojej encyklice „Salvifici doloris” o zbawczym wymiarze ludzkiego cierpienia św. Jan Paweł II zwraca uwagę, że o ile istnienie świata umożliwia nam dostrzeganie Bożej mądrości, wszechmocy i wielkości, o tyle zło i cierpienie wydają się zasłaniać te Boskie przymioty. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy cierpienie pojawia się – obiektywnie lub subiektywnie – jako przeżycie niesprawiedliwe i może wywołać niechęć lub nawet bunt u tych, którzy nie mogą temu trudnemu doświadczeniu zaradzić. Pod tym względem przychodzą na myśl przeżycia Hioba, człowieka nieskazitelnego, prawego, bogobojnego i unikającego zła, a mimo to cierpiącego niewinnie (por. Hi 1, 1). Jego nieskazitelność i prawość życia można też odnieść do św. Józefa zgodnie z obrazem człowieka sprawiedliwego, ukazanego w Psalmie 1: „Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników i nie siada w kole szyderców, lecz ma upodobanie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą (…) co uczyni, pomyślnie wypada”.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 48 (839), 28 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 01 grudnia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
«Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie».
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 21,25-28.34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Spojrzenie w niebo (komentarz "Idziemy")

+ Odpust dla zmarłych przez cały listopadNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter