24 grudnia
wtorek
Adama, Ewy, Eweliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym tygodniu na Jasnej Górze

Ocena: 0
90

W tym tygodniu na Jasnej Górze: Boże Narodzenie w sanktuarium, Solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej, kolejna edycja Konkursu na Wieczernikową Choinkę – głosowanie 25 XII 2024 – 1 I 2025), czuwanie „z bł. Prymasem w Domu Matki” (27/28 XII), rekolekcje eucharystyczne (27-29 XII).

Fot. Karolina Mrozek

Boże Narodzenie w jasnogórskim sanktuarium 

W wigilię Uroczystości Narodzenia Pańskiego, 24 grudnia, ostatnia Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30 - to Eucharystia w intencji Ojczyzny i Ojca Świętego, po niej Różaniec o godz. 16.15. Spowiedź tego dnia potrwa do godz. 16.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

Tradycyjnie Pasterka odprawiona zostanie o godz. 24.00 w Bazylice pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Pasterkę poprzedzi o godz. 23.15 modlitwa Liturgią Godzin w Bazylice.W Boże Narodzenie, 25 grudnia, świąteczna Suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po Mszy św. odbędzie się wspólne kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim „Pueri Claromontani”.

W pierwszy i drugi dzień świąt porządek Mszy św. jak w niedzielę i uroczystości. 

Jasnogórskie Szopki będzie można nawiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00, od 25 grudnia do 2 lutego.

XVII konkurs na Wieczernikową Choinkę

To już 17. edycja konkursu na Wieczernikową Choinkę. Dzieci z 40 przedszkoli, szkół i placówek szkolno-wychowawczych swoimi dekoracjami, nie tylko przypomniały o symbolice czasu Bożego narodzenia, ale też wprowadziły oglądających w Rok Jubileuszowy 2025 i 100. rocznicę archidiecezji częstochowskiej. 
Konkursowe jury tworzą jasnogórscy pielgrzymi, którzy oddadzą swój głos na ich zdaniem najpiękniej ozdobione świąteczne drzewko. Głosowanie odbywać się będzie od 25 grudnia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r. w tradycyjnej formie przez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn w Wieczerniku. 

Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne

W piątek, 27 grudnia, Mszą św. o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej, rozpoczną się Rekolekcje Eucharystyczne. Spotkanie w piątkowy wieczór ma charakter organizacyjny i informacyjny. Sobota jest głównym dniem, kiedy można usłyszeć wszystko co najważniejsze. Natomiast na program niedzielny składają się dwa spotkania. Pierwsze w formie pytań do rekolekcjonisty, z możliwością wypowiadania świadectw dotyczących osobistych przeżyć rekolekcyjnych. Drugie w formie prelekcji o. Melchiora Królika, paulina i wieloletniego jasnogórskiego archiwisty, na temat jasnogórskich cudów eucharystycznych. Plan rekolekcji jest przygotowany w taki sposób, aby można było uczestniczyć, w sytuacji wyjątkowej, tylko w jednym, wybranym dniu.

Na zakończenie rekolekcji, w niedzielę, 29 grudnia, o godz. 13.00 w Bazylice odprawiana będzie Msza św. po zakończeniu, której udzielane zostanie indywidualne błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://eucharystia.jasnagora.pl

Czuwanie „z bł. Prymasem w Domu Matki”

„Ten zwycięża, kto miłuje” to przesłanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i hasło tegorocznych czuwań „z bł. Prymasem w Domu Matki”, które na Jasnej Górze odbywają się one zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca. Nocna modlitwa jest prośbą o kanonizację i okazją do zgłębiania treści duchowego programu błogosławionego. Na program czuwania składają się m.in.: konferencja, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia o północy.

Solidarność z chrześcijanami w Ziemi Świętej

Trwa kampania „S.O.S. dla Ziemi Świętej” organizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Rękodzieła z drewna oliwnego są dostępne również na Jasnej Górze. 

Jesteśmy jedną wielką wspólnotą i wszyscy nawzajem musimy sobie pomagać

– podkreślił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak i zwrócił uwagę, że w tym roku, ze względu na trwającą tam wojnę, kampania ma szczególny wymiar. Zauważył, że teraz, kiedy pielgrzymi nie przybywają do Betlejem, nie mogą tez sprzedawać swoich rękodzieł.

Sprowadzając ich wyroby: szopki, krzyże, figury, różance czy ozdoby choinkowe, chcemy im pomóc. Na tyle ten korytarz dostaw jest drożny, że udaje się tę pomoc organizować. Oni nie chcą litości, jałmużny, oni swoją pracą, swoim talentem, chcą dzielić się z innymi i tym sposobem pozyskiwać środki na utrzymanie. Cieszymy się, że również w jasnogórskim Sanktuarium, możemy uwrażliwiać pielgrzymów na potrzeby tych, którzy potrzebują pomocy

– podkreślił Kustosz. 

Przedmioty z Ziemi Świętej nie tylko opowiadają jej historię, ale stanowią również prawdziwy wyraz wiary i nadziei tamtejszych mieszkańców. Znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną jest szopka bożonarodzeniowa, którą przygotowali wierni z Betlejem. Została wyrzeźbiona w trzystuletnim drzewie oliwnym. Dla pielgrzymów, od roku udostępniona jest w Bastionie św. Barbary. Szopka ta już na stałe pozostanie w Sanktuarium jasnogórskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 grudnia

Wtorek, IV tydzień adwentu
Wigilia Bożego Narodzenia
Przyjdź i oświeć
siedzących w ciemnościach i mroku śmierci.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 67-79
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do Dzieciątka Jezus 16-24 XII
Nowenna do Świętej Rodziny 20-28 XII 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter