27 listopada
środa
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ksiądz Lombardi w Warszawie

Ocena: 0
1190

Papież przyjedzie do Polski z wielkim orędziem zaufania i nadziei – zapowiedział ks. Federico Lombardi SJ, rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Przyleciał do Polski 4 kwietnia na konferencję prasową „Kim jest Franciszek?”. Spotkanie w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie było wprowadzeniem do lipcowej wizyty papieża w naszym kraju.

Gość z Watykanu podkreślił, że gdy papież mówi o problemach współczesnego świata, stale wymienia kwestie dotyczące ludzi młodych, jak bezrobocie, uzależnienia, brak zaufania czy perspektyw. Zwrócił uwagę, że Franciszek przybędzie na Światowe Dni Młodzieży w czasie, gdy „przeżywamy III wojnę światową w kawałkach”, wielkie procesy migracyjne, kryzys ekologiczny. – Nie pozwólcie sobie odebrać nadziei, oto przesłanie, które Franciszek zawsze kieruje do młodzieży – stwierdził ks. Lombardi.

Wiele miejsca poświęcił tematowi miłosierdzia. – To centrum przesłania pontyfikatu Franciszka – zauważył. – Papież patrzy na świat z punktu widzenia człowieka, który cierpi, często cytuje 25. rozdział Ewangelii św. Mateusza, który mówi, w jaki sposób będziemy sądzeni. Żeby właściwie ocenić sytuację w świecie, trzeba na nią spojrzeć właśnie z perspektywy kogoś, kto cierpi z powodu negatywnych skutków globalnych procesów – mówił. – To podejście głęboko ewangeliczne.

Ksiądz Lombardi wskazał też na związki między Janem Pawłem II a obecnym papieżem: przesłanie miłosierdzia, zainteresowanie młodzieżą i wchodzenie z nią w bezpośredni dialog, wychodzenie do ludzi cierpiących i chorych, obrona ofiar konfliktów, pobożność maryjna. Obu papieży łączy też wielkie zaangażowanie na rzecz rodziny oraz ekumenizmu. Wreszcie Franciszek, jak Jan Paweł II, dysponuje autorytetem moralnym – słuchają go zarówno wielcy tego świata, jak i zwykli ludzie.

– Papież mówi o kulturze spotkania. Skuteczność wielu jego inicjatyw na polu pokoju i ekumenizmu polega właśnie na fascynacji bardziej spotkaniem z osobą niż wchodzeniem w abstrakcyjną dyskusję – podkreślił watykański rzecznik.

Mówiąc o zapowiedzianej na 8 kwietnia adhortacji Amoris laetitia, ks. Lombardi stwierdził, że podkreśli ona piękno miłości w życiu małżeńskim i rodzinnym. Zapewnił, że znajdą w niej odbicie ostatnie synody o rodzinie, także tradycja Kościoła i nauczanie poprzednich papieży. – Jan Paweł II jest w niej obecny poprzez adhortację Familiaris consortio i liczne katechezy na temat rodziny, mocno przypominane podczas ostatniego synodu – stwierdził ks. Lombardi.

Michał Ziółkowski
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Idziemy nr 15 (549), 10 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
Bądź wierny aż do śmierci,
a dam ci wieniec życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 21, 12-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Andrzeja Apostoła 21-29 XI
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter