19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świeccy w zakonach

Ocena: 3.5024
5534

Świeckiego zakonu nie można sobie wybrać, trzeba być do niego powołanym – zaznaczają tercjarze. Przynależność do danej gałęzi rodziny zakonnej, kształtuje niepowtarzalny rys duchowy poszczególnych osób.

fot. archiwum Warszawskiego Świeckiego Zakonu Karmelitów

Świeccy karmelici i ich opiekunowie


ŚWIECCY ZAKONU KAZNODZIEJSKIEGO

Zakon Kaznodziejski to trzy gałęzie: braci, mniszek i świeckich. Świeccy dominikanie funkcjonują we fraterniach, które nie są duszpasterstwami. Działają tam, gdzie nie docierają ojcowie i bracia dominikanie. Pracują w różnych zawodach i różnych środowiskach, zarówno przyjaznych jak i wrogich Kościołowi. Są wśród nas nauczyciele, lekarze, prawnicy – opisuje Hanna Górska-Warsewicz OPs, przełożona fraterni bł. Imeldy przy par. św. Dominika w Warszawie.

Świeccy Zakonu Kaznodziejskiego odmawiają jutrznię i nieszpory. Dużą uwagę zwracają na studium, apostolstwo oraz kontemplację. – Formacja świeckich dominikanów trwa przez całe życie. Formalnie jest to około 5 lat. Pierwszy rok to postulat, czyli czas rozeznawania. Następnym etapem jest, trwający rok albo dwa, nowicjat. Jest to czas, w którym nowicjusz uczy się życia według reguły. Następnie składana jest profesja czasowa na jeden rok przez kolejne trzy lata. We wszystkich etapach osobom towarzyszy mistrz formacji. Bardzo ważnym momentem jest złożenie profesji na całe życie. Każdej fraterni towarzyszy asystent o. dominikanin – wyjaśnia mistrzyni formacji we fraterni bł. Imeldy, Małgorzata Katarzyna Kopczyńska OPs. – Moment obłóczyn stanowi początek nowicjatu. Osoba przyjmuje szkaplerz dominikański lub ubierana jest w habit, noszony tylko na uroczystościach zamkniętych. W przypadku braci i mniszek habit jest znakiem konsekracji zakonnej, a dla świeckich dominikanów przynależności do zakonu – podkreśla mistrzyni formacji.

 


ŚWIECCY FRANCISZKANIE

Słynnymi osobami należącymi do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich byli m.in.: kard. Stefan Wyszyński, Leon XIII, św. Elżbieta Węgierska, św. Ludwik IX – król Francji, gen Józef Haller, św. Zygmunt Feliński, św. Jan XXIII.

– Nosimy franciszkański krzyż ze znakiem Tau. Postulat to przynajmniej sześć spotkań, człowiek zapoznaje się z przywilejami i obowiązkami, wynikającymi z przynależności do zakonu. Po tym czasie wspólnota podejmuje uchwałę, czy kandydat przechodzi do nowicjatu, w którym czeka go kolejne dwanaście spotkań. Następnie jest czas junioratu, w którym osoba składa profesję na okres czasowy od roku do trzech lat. Potem można złożyć profesję wieczystą. Podczas ostatnich przyrzeczeń ojciec franciszkanin mówi do świeckiego tercjarza znamienne słowa: „jeśli będziesz przestrzegał tego, co przyrzekłeś, to zakon obiecuje mu niebo”. Podstawową regułą franciszkańską jest życie Ewangelią naśladując św. Franciszka. W Polsce jest prawie 9000 tercjarzy – objaśnia brat Marian Radzaj, przełożony regionu warszawskiego FZŚ.

Świeccy Franciszkanie starają się kształtować sposób myślenia na wzór Pana Jezusa, poprzez całkowitą i doskonałą przemianę wewnętrzną. Oczyszczać serca ze złych skłonności, żądzy posiadania i panowania. Budować braterską wspólnotę i walczyć z pokusami, szerząc w środowisku pracy, a także w domu, dobro oraz braterstwo. Nieść ludziom radość, nadzieję w każdym czasie i miejscu. Czynić miłosierdzie, poprzez bezinteresowne uczynki dla biednych oraz potrzebujących. – Jutrznia i nieszpory są dla nas obowiązkowe, odprawiamy, jako formę modlitwy, codzienny wieczorny rachunek sumienia. Modlimy się koronką franciszkańską „do siedmiu radości Matki Bożej”. Mamy obowiązek modlitwy jedną dziesiątką codziennie – zaznacza przełożony.

 


ŚWIECCY KARMELICI

– Konstytucja Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych mówi o tym, że członkami są wierni wezwani do życia w posłuszeństwie Jezusowi Chrystusowi, poprzez przyjaźń z Tym, o którym wiemy, że nas kocha w służbie Kościołowi. Pod opieką Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zgodnie z inspiracjami św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, oraz zgodnie z biblijną tradycją proroka Eliasza starają się pogłębiać swoje chrześcijańskie zobowiązania, wypływające ze Chrztu św. Maryja jest Matką zakonu. Karmelita świecki cieszy się Jej szczególną opieką i pielęgnuje szczerą pobożność maryjną. W szczególny sposób jako wzór wierności w słuchaniu Pana. Maryja jest Tą, która zachowywała i rozważała w swoim sercu życie i czyny swojego Syna. Świecki karmelita jest rozmiłowany w modlitwie, kontemplacji i życiu w obecności Bożej – określa Cecylia Kopyt ze Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, przy klasztorze pw. św. Józefa w Warszawie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter