Idea Dnia Modlitw o Dar Potomstwa, zainicjowana przez krakowskie Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara”, zatacza coraz szersze kręgi.

„Radujcie się zawsze w Panu” – pod takim hasłem 15 grudnia Stowarzyszenie „Abraham i Sara” zaprasza na Dzień Modlitwy o Dar Potomstwa w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach. Wydarzenie organizowane jest już po raz czwarty, razem z Wydziałem Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Patronat medialny sprawuje tygodnik „Idziemy”.
„Aby nikt ze swoją niepłodnością nie pozostał sam” – to najważniejsza idea, która przyświeca grupie powstałej w 2010 r. w krakowskich Łagiewnikach. Zawiązali stowarzyszenie, by wspierać osoby przeżywające problem niepłodności, które czują się osamotnione w borykaniu się z nim, czasem niezrozumiane, choćby ze względu na swój chrześcijański światopogląd i pragnienie życia w zgodzie z moralnością katolicką. Potrzebującym, także tym, którzy chcą pozostać anonimowi, osoby związane ze Stowarzyszeniem starają się pomagać w sposób wszechstronny, nie tylko w wymiarze duchowym, ale też poprzez kontakt z psychologami, lekarzami, instruktorami Modelu Creightona, dietetykami, mediatorami, prawnikami. Organizują dla nich warsztaty, szkolenia, rekolekcje, dni skupienia.
Wszechstronną pomoc można także uzyskać za pośrednictwem prowadzonego przez Stowarzyszenie portalu www.abrahamisara.pl. Są na nim artykuły dotyczące leczenia niepłodności, procesu adopcyjnego, jest forum dyskusyjne. Działa też skrzynka intencji, do której trafiają prośby o modlitwę w sprawach związanych z problemami, które poruszane są na portalu, a kierują je osoby nie tylko z Polski, ale też m.in. ze Słowacji i Anglii.
We wszystkich powierzanych tam sprawach wstawiają się do Pana Boga siostry nazaretanki, bo tak się złożyło, że to u nich, przy ulicy Nowosądeckiej 41 na krakowskim Kurdwanowie, Stowarzyszenie od lat ma swoją siedzibę. Jak można przeczytać w świadectwach zamieszczonych na portalu, dzięki ich modlitwie i wsparciu wiele osób odnalazło sens w swoim życiu i małżeństwie, a bywało i tak, że wbrew diagnozom lekarzy zdarzył się niejeden cud i małżonkowie zostali rodzicami. Niekiedy tym cudem najprawdziwszym był moment adopcji dziecka, którego biologiczni rodzice z różnych powodów nie mogli wychowywać.
Każdy, kto przeżywa trudne chwile wynikające z borykania się ze swoją niepłodnością i potrzebuje rozmowy, może skorzystać z ogólnopolskiego numeru telefonu 881 206 661, pod którym dyżurują wolontariusze. Są to osoby świeckie, które same doświadczyły lub doświadczają problemu niepłodności i mogą innych wesprzeć rozmową, wysłuchać, podzielić się swoim doświadczeniem, przekazać informacje dotyczące ośrodków leczenia. Pomoc, radę i kontakt z kompetentnymi osobami można też uzyskać, wysyłając e-mail na adres wsparcie@abrahamisara.pl.
Tegoroczny Dzień Modlitw o Dar Potomstwa, jak zapowiadają organizatorzy, będzie dla uczestników jednocześnie czasem modlitwy o umiejętność zawierzenia swojej sytuacji Panu Bogu i o łaskę zauważenia dobra, jakie ich spotyka w tym doświadczeniu. Po Mszy Świętej, która rozpocznie się o godz. 12.30, odbędzie się konferencja „Jak odnaleźć sens małżeństwa w niepłodności”, podczas której Adam Lis, psycholog i psychoterapeuta, opowie o trudnościach, jakich doświadczają małżonkowie długo czekający na dziecko.
W tym roku 15 grudnia podobne wydarzenia organizowane będą również w archidiecezji wrocławskiej oraz w diecezjach sosnowieckiej, legnickiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Dla zmagających się ze swoją niepłodnością i szukających wsparcia będzie to okazja do wspólnej modlitwy, ale także do zobaczenia, że cały Kościół wstawia się za nimi. Organizatorzy zachęcają poszczególne parafie w całej Polsce, by dołączyły do tej modlitwy. Aby to zainteresowanym ułatwić, udostępniają plakat promujący wydarzenie (w wersji z miejscem na wydarzenia, które będą organizowane na terenie konkretnej diecezji), a także materiały do poprowadzenia Mszy Świętej: wstęp, punkty do kazania i modlitwę powszechną.
Od lat krakowskie duszpasterstwo małżeństw niepłodnych wspiera bp Artur Ważny, który od samego początku, będąc księdzem diecezjalnym, był jego duszpasterzem, a także ks. Mirosław Czapla. Podobne duszpasterstwa istnieją, oprócz Warszawy, także w Olsztynie, Łodzi, Białymstoku, Katowicach, Tarnowie, Bielsku-Białej i Rzeszowie. „Aby nikt ze swoją niepłodnością nie pozostał sam”.