Papież powiedział, że wracamy z dwoma rzeczami, to znaczy z dokumentem, który został opublikowany i przyjęty przez Ojca Świętego jako jego dokument oraz z doświadczeniem Kościoła wspólnotowego – wskazał kard. Grzegorz Ryś.
Fot. Platforma X/Vatican NewsOjciec Święty mówi, że czytanie tego dokumentu jest szczególnie nam zlecone z racji na kontekst tego doświadczenia. Cała sztuka polega na tym, aby dzielić się tym doświadczeniem tak, aby ten dokument stał się zrozumiały. Jego się inaczej czyta, kiedy się ma doświadczenie synodalności, w niektórych przypadkach trzyletnie
– powiedział kard. Ryś, odnosząc się do przemówienia papieża Franciszka na zakończenie obrad Synodu.
Kardynał Ryś podkreślił, że dokument końcowy synodu wnosi „cały szereg konkretnych zaleceń, poczynając od obowiązkowych rad, które są przewidziane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, ale nie przez wszystkich i nie na każdym poziomie były przez nas traktowane poważnie. Natomiast synod bardzo mocno podkreśla ich obowiązkowość”.
Metropolita Łódzki wyznał, że jeśli „nie przełoży się te kilka lat refleksji synodalnej na konkretne zmiany, to ludzie, którzy się zaangażowali w synodalność przez ostatnie lata, będą srodze zawiedzeni. Tych ludzi nie wolno zawieść. Nie wolno ich zgorszyć tym, że wszystko zostanie tak, jak było, bez konkretnych zmian”.
Synod o Synodalności odbywa się pod hasłem: Ku Kościołowi Synodalnemu: Komunia, Uczestnictwo, Misja i ma trzy etapy. Pierwszy był etap słuchania (9 października 2021 r. czyli od otwarcia procesu synodalnego do 15 sierpnia 2022 r. czasu składania syntez krajowych przez konferencje episkopatów). Następnie miał miejsce etap kontynentalny (do 31 marca 2023). Trzeci zaś etap odbył się w Rzymie i składał się z dwóch sesji, pierwszej w dn. 4-29 października 2023 i drugiej w dn. 2-27 października. Na zakończenie został opublikowany Dokument Końcowy zatwierdzony przez papieża.