Krótkie informacje z diecezji prezentują redaktorzy tygodnika "Idziemy".
WYSTAWA O POLSKOŚCI
Przed kościołem Sióstr Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście 34 w Warszawie można oglądać wystawę plenerową „My, Polacy. O polskości Śląska”. Ekspozycja w ciekawej oprawie wizualnej prezentuje najważniejsze wątki z okresu ponad 1000-letniej historii Polski i Polaków na obszarze Śląska, a także dwadzieścia biogramów postaci, w tym świętych zaangażowanych w działania na rzecz polskości Śląska./Patryk Lubryczyński
fot. Patryk Lubryczyński
DEKRETY ROZDANE
W łódzkiej katedrze 19 czerwca metropolita łódzki podziękował za ofiarną służbę 9 proboszczom odchodzącym na emeryturę i wręczył nominacje. – Ten moment jest dobry, żeby go przyjąć i zaakceptować. Dlaczego? Bo to moment zbawienia. Jednego jesteśmy pewni, że niezależnie od tego, czy ktoś nas chwali albo mamy poczucie smutku, radości doświadczamy przychodzącej łaski – mówił do księży hierarcha. Nowi proboszczowie obejmą miejsca posługi od 1 lipca. Natomiast zmiany wikariuszowskie odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia./ks. Paweł Kłys
fot. ks. Paweł Kłys
ŚLADY PO KAMEDUŁACH
Publiczne Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. R. Archutowskiego w Warszawie zaprasza na zwiedzania kompleksu pokamedulskiego z historykiem Pawłem Cichockim. Miejsce zbiórki przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie, wejście E naprzeciwko świątyni. Daty zwiedzania: 9.07, 28.07, 20.08. o godz. 12.30. Wstęp wolny.
fot. www.facebook.com/pages/Zespół-klasztorny-Kamedułów-na-Bielanach/
W SZKOLE POPIEŁUSZKI
Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej organizują od 12 do 16 lipca ogólnopolską szkołę letnią: „Cena prawdy – wakacyjne spotkania z ks. Jerzym Popiełuszką” dla młodzieży w wieku 16-19 lat oraz nauczycieli. Warunkiem zgłoszenia ucznia jest napisanie pracy do 3500 znaków w dowolnej formie prozatorskiej na temat: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko – bohater zwykłych ludzi”. Zajęcia w hotelu Amicus przy ul. kard. Stanisława Hozjusza 2 w Warszawie. Szczegółowe inf. u Pawła Kęski tel. 500 333 619; email: muzeum@muzeumkspopieluszki.pl.
fot. www.facebook.com/ksJerzyPopieluszko
WOŁOMIŃSKI FESTIWAL
Oriońska parafia św. Józefa Robotnika w Wołominie zorganizowała 24 czerwca Festiwal Młodych. Uczestnicy obejrzeli m.in. filmy o św. Alojzym Orionie i abp. Bronisławie Dąbrowskim - orioniście, bliskim współpracowniku bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na młodzież czekały też gry terenowe i turnieje rekreacyjno-sportowe. Nie zabrakło tańców lednickich oraz koncertów muzyki chrześcijańskiej. Zwieńczeniem wydarzenia było rozdanie nagród w turniejach i poświęcenie znajdującego się w pobliżu świątyni muralu św. Alojzego Orione.
fot. www.facebook.com/jozef.wolominPL
ODSŁONIĘCIE POMNIKA
Przed pałacem w Chrzęsnem 24 czerwca odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik wielkiego malarza impresjonisty Władysława Podkowińskiego, który ponad 130 lat temu był gościem na chrzęśnieńskim dworze u Wincentyny Karskiej. Autorem rzeźby „Władysław Podkowiński w Chrzęsnem” jest Tomasz Iwanicki, artysta z powiatu wołomińskiego.
fot. www.facebook.com/palacwchrzesnem