Można tu przeprowadzić oddział przez powstanie warszawskie, odkryć tajemnice kryptologii i zasiąść za sterami bombowca. Centralny Przystanek Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego opowiada o przeszłości, wykorzystując klasyczne metody i najnowsze technologie.
fot. Anna Gębalska-BereketsPlacówka mieści się przy ulicy Marszałkowskiej 107 w Warszawie, tuż przy stacji metra Świętokrzyska. Otwarta została w maju tego roku z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej.
Na odwiedzających czeka nowoczesna przestrzeń edukacyjna, m.in. trzy kapsuły gamingowe ORB X, które wprowadzają w zupełnie nowe doświadczenia. Dostępne są produkcje, za pomocą których można się wcielić w rolę prawdziwych bohaterów, odkryć mniej znane fakty z historii XX w., przenieść się w czasie, by samodzielnie powielić prasę niepodległościową, podsłuchać rozmowy funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, a także zwiedzić peerelowskie mieszkanie we Wrocławiu, które służyło za siedzibę Solidarności Walczącej.
CYFROWE OPOWIEŚCI
Duże wrażenie robi projekt „Gra szyfrów”, ukazujący mało znane dokonania polskich kryptologów. Rzecz dzieje się w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., a zadaniem gracza jest złamanie bolszewickiego
szyfru i unieszkodliwienie pociągów pancernych wroga. W innej produkcji można za sterami bombowca wziąć udział w bitwach powietrznych na angielskim niebie lub uczestniczyć w misjach zaopatrzeniowych na ratunek powstańczej Warszawie. Różne wstawki historyczne pozwalają zapoznać się z losami bohaterów i naświetlić kontekst epoki. Gra strategiczna „Warsaw rising” sprawia, że możemy poczuć się jak dowódca oddziału powstańczego, którego głównym zadaniem jest przeprowadzenie drużyny przez 63 dni powstania warszawskiego. Musimy zdobyć amunicję i inne zasoby, by zmierzyć się z przeważającymi siłami Niemców.
Centralny Przystanek Historia organizuje różnorodne atrakcyjne zajęcia dla przedszkolaków, warsztaty dla uczniów, a także spotkania otwarte, konferencje dla młodzieży i dorosłych. Jest to również dobre miejsce do obejrzenia w goglach VR etiudy filmowej „Świadectwo pomocy”, która w poruszający sposób pokazuje historię rodziny Ulmów z perspektywy sześcioletniej Basi, córki Wiktorii i Józefa.
NIE TYLKO NA PAPIERZE
– Chcieliśmy, aby powstało miejsce, które skupia działalność edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej. Miejsce, gdzie każdy może przyjść i znaleźć coś dla siebie – tłumaczy Marika Lis, zastępca naczelnika Wydziału Edukacyjnego Centralnego Przystanku Historia.
Są też warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–10 lat oraz ich rodziców. – Raz w miesiącu spotykamy się w sobotę, by poznawać historię przez zagadki oraz zabawę. Zajęcia skonstruowane są tak, by angażować zarówno dziecko, jak i rodziców – podkreśla Marika Lis.
Centralny Przystanek Historia realizuje również projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, w czasie którego uczniowie starszych klas szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych poznają tajniki pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jako podsumowanie projektu uczestnicy przygotują dwuminutowe etiudy filmowe o pracach poszukiwawczych.
Bezpłatne spacery edukacyjne po stolicy – „Ojcowie Niepodległości” oraz „Warszawa Sprawiedliwych” – to okazja do przypomnienia sobie wybitnych i różnorodnych osobistości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, a także tych zaangażowanych w działania Kościoła katolickiego, m.in. proboszcza parafii Wszystkich Świętych ks. Marcelego Godlewskiego.
Na wszystkie zajęcia i wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Ich harmonogram można śledzić na stronie internetowej Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale też na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.