"Kościół i rodzina na przestrzeni dziejów, niezależnie od sytuacji geopolitycznej dbały o chrześcijaństwo i patriotyzm" – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odrodzenie się państwa polskiego po 123 latach zaborów. W obchodach biorą zawsze udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.
Biskup Wiesław Lechowicz przypomniał rolę wiary dla naszych przodków. Jako przykład wskazał hymn "Bogurodzica". Ta średniowieczna polska pieśń religijna była na ustach naszego rycerstwa podczas wielu bitw w obronie Ojczyzny. Hierarcha przypomniał też okres powstań i rolę kapłanów w umacnianiu ducha narodu.
W ramach powstania listopadowego, styczniowego czy podczas I wojny światowej Wojsko Polskie i polscy żołnierze korzystali z posługi duszpasterskiej, co świadczyło o tym, jak wielką motywację do walki o niepodległość czerpali z chrześcijaństwa i wiary w pana Boga
- dodał. Przypomniał postaci bohatera spod Ossowa - ks. Ignacego Skorupki oraz ks. Stanisława Brzóski.
Biskup polowy wskazywał, że obecnie wkład Kościoła katolickiego i kapelanów wojskowych w pielęgnowanie postaw patriotycznych jest nadal duży. Hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" nie stało się abstrakcyjne, wręcz przeciwnie, ma dla żołnierzy praktyczny charakter.
Biskup dodał, że najważniejszym zadaniem kapelanów jest towarzyszenie żołnierzom. Jak wskazał hierarcha, jest to tożsame z hasłem synodalności, które zachęca do bycia razem, towarzyszenia.
Z tego rodzi się więź, zaufanie, a także pytania o Boga, chrześcijaństwo, wiarę
- podkreślił rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News.
Wiara w życie wieczne sprawia, że człowiek jest w większym stopniu gotowy, by ponieść największą ofiarę i złożyć ją na ołtarzu wolności Ojczyzny
– dodał bp Lechowicz.
Biskup zachęcił też wszystkich słuchaczy do modlitwy za niepodległą Ojczyznę.
Wierzymy, że Opatrzność Boża czuwa nad nami i że pozwoli nam zadbać o to, by utrzymać dar wolności
- podkreślił.