Cel policji jest taki sam od stu lat: stać na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Trzeba współpracować ze społeczeństwem, tylko wtedy policja jest skuteczna – mówił komendant stołeczny Policji nadinspektor Paweł Dobrodziej
Na terenie Pałacu w Chrzęsnem odbyły się 13 lipca uroczystości oraz piknik rodzinny z okazji stulecia powstania Policji Państwowej w Powiecie Wołomińskim. Wręczono medale Za Zasługi dla Policji oraz odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Okolicznościowym medalem został uhonorowany biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.
– Patronem policjantów jest św. Michał Archanioł. Jego imię – znaczące „Któż jak Bóg” – przypomina, że istnieją niezbywalne wartości i zasady, źródło tego wszystkiego, co stanowi godność człowieka. Święty Michał jako dowódca wojsk niebieskich jest gwarantem wierności, wytrwałości i opieki Boga nad człowiekiem – powiedział bp Solarczyk. – Sto lat temu formacja policji była dla obywateli Polski znakiem bliskości, wytrwałości, opieki i wsparcia. Drodzy policjanci, niesiecie właśnie to dziedzictwo. Ważne, żebyście na wołomińskiej ziemi byli znakiem dla każdego z nas – dodał.
Na gości czekało mnóstwo atrakcji, m.in. stoisko Komendy Powiatowej Policji w Wołominie: zabawy dla najmłodszych (kolorowanki, odblaski), prezentacja umundurowania i wyposażenia policjanta (w tym broni służbowej), tajniki pracy technika kryminalistyki (zbieranie śladów w miejscu zdarzenia). Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie zaprezentował radiowozy i motocykle oraz łódź motorową, a Wydział Wywiadowczo-Patrolowy Policji w Warszawie – konie służbowe i pokaz wyszkolenia psów. Na stoisku Służby Ochrony Kolei można było zobaczyć pojazd monitorujący przejazdy kolejowe i kolejowe ciągi komunikacyjne. Były też stoiska Wydziału Ruchu Drogowego w Warszawie i Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki. Uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie dali pokaz wyszkolenia taktycznego. Była wystawa poświęcona pamięci Mariana Kozielewskiego – oficera Policji Państwowej i komendanta Policji m.st. Warszawy w latach 1934-1939 oraz komendanta głównego Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, od 9 stycznia tego roku patrona stołecznych policjantów. Uroczystościom towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Oddziałów Prewencji Policji w Warszawie oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Chrzęsne odwiedził również bus #Rodzina500plus. Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce.
– Jubileusz powstania Policji Państwowej to czas, w którym powinniśmy spojrzeć wstecz, na tych, którzy budowali historię policji. Na pewno wśród tych osób jest podinspektor Marian Kozielewski. Był żołnierzem Legionów, powstańcem warszawskim. Swoją patriotyczną postawą pokazał nam, w jakim kierunku iść. Powinniśmy czerpać z jego doświadczeń i budować nową historię policji. Myślę, że dobrze realizujemy nasze zadania, bo w warszawskiej opinii publicznej 90 proc. obywateli czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Podczas spotkań z moimi odpowiednikami w stolicach europejskich zauważyłem, że za granicą mówi się z dużym szacunkiem o tym, jak bezpiecznie jest w naszym kraju. Policjanci z zagranicy chcą się od nas uczyć. Powinniśmy mieć dobre narzędzia pracy i służyć w dobrych warunkach. Dzięki rządowemu programowi modernizacji i współpracy z samorządem w przyszłym roku oddamy komisariat policji w Radzyminie – mówił nadinspektor Paweł Dobrodziej.
Organizatorami wydarzenia byli starosta wołomiński Adam Lubiak i komendant powiatowy Policji w Wołominie mł. insp. dr Marek Ujazda. Honorowy patronat objęło MSWiA. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przeczytał okolicznościowy list premiera Mateusza Morawickiego. Odczytano także list ministra spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek.
Oficjalne uroczystości zakończyły się policyjną defiladą z orkiestrą, później uczestnicy mogli aż do godz. 18 korzystać z atrakcji na świeżym powietrzu.