Chodzi o to, by stanąć przed Bogiem i spojrzeć na swoje życie Jego oczami. - mówi o. dr. Wojciech Zagrodzki CSsR w rozmowie z Agnieszką Domańską
O. Wojciech Zagrodzki – redemptorysta, doktor teologii pastoralnej, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista i redaktor kwartalnika „Homo Dei”. Jest autorem książki „Rozwiedzeni są w Kościele”. Obecnie pracuje jako proboszcz parafii św. Józefa oraz przełożony domu zakonnego redemptorystów w Toruniu.
Po co po raz kolejny przeżywać rekolekcje wielkopostne?
Dzisiaj wszyscy żyjemy bardzo szybko. Zwykle nie mamy czasu na zastanowienie się: dokąd, skąd, dlaczego to wszystko się dzieje. Każdy, niezależnie od wyznania, potrzebuje się zatrzymać. Rekolekcje są pretekstem do zatrzymania, ale nie tylko po to, by złapać oddech i odpocząć. Przede wszystkim chodzi o to, by stanąć przed Bogiem i spojrzeć na swoje życie Jego oczami. Dzięki temu możemy odnowić swoje doświadczenie religijne, doświadczenie życia razem z Bogiem. Właśnie temu służą rekolekcje. Przy okazji są elementem naszej formacji religijnej – dostarczają nowych treści, nowej wiedzy w sprawach wiary.
Rekolekcje kojarzą się z długimi kazaniami i kolejkami do konfesjonału. Czym są tak naprawdę?
Rekolekcje to czas zbierania się w sobie na nowo, ale ważne jest też to, że znajdujemy siebie pośród innych, którzy wierzą tak jak my. Ludzie wierzący czują się niekiedy jak ostatni Mohikanie. Na co dzień spotykają się ze środowiskami, które są mocno zlaicyzowane. My księża widzimy, co się dzieje, w trakcie wizyty duszpasterskiej – docieramy do coraz mniejszej liczby osób. Ważne jest zatem, by stanąć w większej grupie i zobaczyć, że nie jestem sam. Są obok mnie inni, którzy wierzą – nie przychodzą do Kościoła tylko i wyłącznie z tradycji. Przychodzą, bo są przekonani. Przychodzą w coraz większym stopniu świadomi, po co i dlaczego tu są, i co się tu dzieje. Takie doświadczenie bardzo umacnia.
Podobnie jest z kłosem zboża. To majstersztyk architektury, nie do skopiowania – na długiej i cienkiej łodydze tkwi relatywnie duży ciężar. Pojedynczy kłos zboża można bardzo łatwo złamać, ale ten sam kłos w łanie zboża jest o wiele mocniejszy. Coś takiego dzieje się z ludźmi wierzącymi. Jeśli są sami, bardzo łatwo nimi zachwiać, ale kiedy staną pośród innych – stają się o wiele mocniejsi, bo są niesieni wiarą innych.
Jak znaleźć czas, by przez kilka kolejnych dni uczestniczyć we Mszy Świętej, skoro trudno wygospodarować kilkanaście minut na modlitwę?
Spotkałem kiedyś osobę, która była straszliwie zagoniona. Wydawało się jej, że na nic nie ma czasu. I w ogóle nie ma czasu na odpoczynek – to był dla niej naprawdę duży problem. Pamiętam, że rozmawialiśmy na początku tygodnia. Zapytałem, co planuje na piątek wieczór. Spojrzała w kalendarz i odpowiedziała, że nie ma planów. Dałem jej wtedy krótką radę: „Na piątek wieczór zaplanuj sobie odpoczynek. Od 19 do 21 to czas dla ciebie. Nie przyjmuj wtedy żadnych zobowiązań”. Tak samo jest z rekolekcjami. Jeśli chcesz uporządkować życie, znaleźć czas na rekolekcje, postaraj się je zaplanować. Niełatwe to, ale możliwe.
Kiedyś o. Józef Augustyn, jezuita, zwrócił uwagę, że ludzie mówią, iż nie mają czasu na modlitwę. Wtedy powiedział bardzo mocno: „Jeżeli nie masz czasu na modlitwę, to znaczy, że tym bardziej potrzebujesz modlitwy”. Tej codziennej modlitwy, czyli momentu zatrzymania się każdego dnia. Jeśli znajdziesz czas, staniesz przed Bogiem i spróbujesz z Nim spojrzeć szczerze na swój dzień, to może się okazać, że wykonujesz mnóstwo zbędnych czynności. One pożerają twój czas, a nie są konieczne. Jeśli odważysz się „stracić” odrobinę czasu na zatrzymanie się przed Bogiem, to paradoksalnie będziesz miał więcej czasu.