8 stycznia odbędzie się wieczór literacko-muzyczny połączony z prezentacją najnowszej książki Krzysztofa Pawliny „Budzę nie tylko ze snu. Zamyślenia” oraz tomiku poezji „Jeżeli wiersz to teraz”.
Fot. archwwa.plSą książki naukowe, analizy badań, ale są też książki dla duszy. Poezje, eseje, proza – zbliżają nas do wymiaru ponad codziennego. Dotykamy w nich innego wymiaru egzystencjalnego myślenia, odczuwania. Ten rodzaj literatury nie tworzy rzeczy, ale istniejące odsłania, niezauważone – zauważa, trudne do wyrażenia – wyraża. To jest trochę wyglądanie poza dzień dzisiejszy, poza horyzont dymiącej miski. Jako ksiądz posługuję się również tego typu przesłaniem poza kazaniami i publikacjami naukowymi. Poezja, esej w kilku słowach potrafi otworzyć nowe przestrzenie. Ale też stwarza możliwość komunikowania się z ludźmi za pomocą zapisanego wzruszenia
– mówi KAI ks. prof. Krzysztof Pawlina.
Wieczór literacko-muzyczny połączony z prezentacją najnowszej książki ks. prof. Krzysztofa Pawliny „Budzę nie tylko ze snu. Zamyślenia” oraz tomiku poezji „Jeżeli wiersz to teraz” odbędzie się 8 stycznia 2025 r. o godz. 18:00 w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie. Spotkanie poprowadzą Marcin Styczeń, ks. Jerzy Szymik, Stanisław Baj i aktor Marcin Kwaśny (który zaprezentuje teksty). Oprawę muzyczną zapewni Kwartet AMOK.
„Budzę nie tylko ze snu. Zamyślenia” to zbiór felietonów ks. prof. Pawliny, rektora Akademii Katolickiej w Warszawie. W pięciu rozdziałach autor prowadzi czytelnika po zagadnieniach praktycznych i teoretycznych, egzystencjalnych i duchowych, zwyczajnych i pełnych zachwytu, spajając je za pomocą wartości – przede wszystkim prawdy, dobra i piękna. „Piękno nie pochodzi znikąd”, „Milczenie mądrości”, „Świętość bez patyny”, „Miłość, wieczny wędrowiec” i „Niezauważony świat narodzin” stanowią trzon prowadzonych rozważań.
Natomiast „Jeżeli wiersz to teraz” to zbiór bardzo intymnych spotkań poetyckich, do których wstęp napisał śp. Ernest Bryll: „Nie będę oceniał Twoich wierszy (…). Działasz skutecznie, potrafisz być bardzo dobrym organizatorem, pedagogicznym księdzem. O samym kapłaństwie nie mówię. To wielka tajemnica wezwania (…). Poezja to coś dziwnego, krótki błysk innego w codzienności, acz uwierającej. Ale musi być ten obszar codzienny, żeby ten błysk był czymś tak innym”.
Fragment jednego z wierszy ks. Pawliny:
Wyciszony telefon
Wyciszona wrażliwość
Wyciszone serce
Sygnały nie docierają
Kto odbierze mój niepokój