3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rywałd - początek internowania

Ocena: 5
630

Rywałd był pierwszym miejscem uwięzienia Prymasa Tysiąclecia. „Mogę powiedzieć, że przyjechałem tu wprost z ambony od Świętej Anny” – napisał w pierwszym zdaniu „Zapisków więziennych” kard. Wyszyński.

fot. xhz

Kościół i klasztor kapucynów w Rywałdzie

Klasztor kapucynów z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia leży w pięknych rejonach Pojezierza Brodnickiego, na skraju małej wsi o dumnej do niedawna nazwie Rywałd Królewski. Jak okiem sięgnąć po horyzont malowniczo układają się pagórkowate łąki i siewne pola. Spowite ciszą, którą rzadko zmąca przejeżdżające drogą auto.

Nie dla uroków przyrody komunistyczna władza wybrała Rywałd na miejsce odosobnienia głowy Kościoła w Polsce przez 67 laty. Prymasa przywieziono na kompletne wówczas odludzie. Położenie klasztoru umożliwiało UB wnikliwą jego obserwację.

Obwarowany murem klasztorny teren z ogrodem, ciągnie się wzdłuż drogi biegnącej dalej przez wieś. Częścią zabudowań jest świątynia połączona krużgankami z klasztorem, w którym na pierwszym piętrze przetrzymywany był Prymas Wyszyński. Dopiero 19 lat później udało się udostępnić jego celę pielgrzymom. Na jej ścianach ogromne wrażenie robią nakreślone ołówkiem przez Prymasa stacje Drogi Krzyżowej, i okna zasłonięte ówczesną „Trybuną Ludu”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 26 (766), 28 czerwca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 08 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter