Nadal większość Polaków, bo 63 proc. (w tym 41 proc. zdecydowanie) nie zgadza się na liberalizację dostępu do aborcji, gdy kobieta "po prostu nie chce mieć dziecka".
Fot. Pixabay - CC0Do Sejmu trafiło w ostatnich miesiącach kilka projektów dotyczących aborcji. Jak zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, zostaną one wprowadzone pod obrady posłów na najbliższym posiedzeniu w dniach 6-8 marca.
Ostatnie badanie CBOS wskazuje na wzrost poparcia dla liberalizacji przepisów aborcyjnych w przypadkach radykalnych jak zagrożenie życia lub zdrowia oraz jako efekt czynu zabronionego, czyli gwałtu lub kazirodztwa. Jednak wciąż większość Polaków opowiada się przeciwko pomysłom uchwalenia przepisów, które dają prawo do aborcji "na życzenie" lub ze względów społecznych i bytowych.
Tylko niecała jedna trzecia badanych (29 proc.) chciałaby, aby przerwanie ciąży było dopuszczalne przez prawo, gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji materialnej lub osobistej. A tylko 12 proc. zdecydowanie popiera taki postulat, a 17 proc. raczej tak.
Tylko 12 proc. badanych jest zdania, że aborcja może być dokonana, kiedy kobieta "po prostu nie chce mieć dziecka, a raczej tak odpowiada na to pytanie 17 proc. badanych. Jednak 41 proc. - i to "zdecydowanie" - nie popiera dopuszczalności aborcji, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka, a kolejne 22 proc. badanych jest "raczej" temu przeciwnych - jest to zatem łącznie 63 proc.
Natomiast dwie trzecie dorosłych Polaków (66 proc. ) uważa, że aborcja powinna być dopuszczalna przez prawo, gdy zagrożone jest życie matki, a kolejne 26 proc. raczej się z tym zgadza. W drugiej kolejności Polacy popierają legalne przerwanie ciąży w sytuacji, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu kazirodztwa (62 proc. – zdecydowanie i 25 proc. – raczej tak). Następnie większość dopuszcza aborcję w sytuacji, kiedy zagrożone jest zdrowie matki (57 proc. – zdecydowanie i 30 proc. – raczej tak).
Inaczej jest z oceną wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2021 roku, który wywołał strajki kobiet, a dotyczy ciężkiego upośledzenia płodu. Prawie dwie piąte badanych (39 proc.) zdecydowanie popiera legalność aborcji w tej sytuacji, a kolejne 29 proc. – w sposób mniej zdecydowany. Przeciwnicy aborcji w tym przypadku stanowią mniejszość (19 proc. ), a 14 proc. nie ma zdania – jest to najwyższy odsetek niezdecydowanych ze wszystkich badanych sytuacji.
Od 2021 r. aborcja jest w Polsce dopuszczalna w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy jest efektem czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).