13 czerwca
czwartek
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Pseudokonflikt" między religią a nauką

Ocena: 4.95
391

Gdyby obie strony trzymały się granic swoich dyscyplin, to nawet jako przyrodnik można by z pewnością powiedzieć, że czerpie się z obu źródeł 

- powiedział Zeilinger podczas niedzielnego wykładu w Salzburgu. On sam jest zawsze zdumiony "pięknem i prostotą" fizyki i praw natury.

Jego dyscyplina naukowa fizyka kwantowa, która kwestionuje wszelkie pewniki przewidywalności, również przyczynia się do tego zdumienia.

Przyszłość jest znacznie bardziej otwarta, niż nam się wydaje. Domniemanie o możliwościach świata często wynika jedynie z ograniczeń naszej własnej wyobraźni

- powiedział Zeilinger.

Wykład laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki był również punktem kulminacyjnym i podsumowaniem tegorocznych Tygodni Uniwersytetu w Salzburgu, które odbyły się w dniach 31 lipca - 6 sierpnia pod hasłem "Redukcja! Dlaczego potrzebujemy więcej mniej". W ceremonii w wypełnionej po brzegi Wielkiej Auli Uniwersytetu w Salzburgu wzięli udział abp Franz Lackner, monachijski kardynał Reinhard Marx, bp Alois Schwarz, abp St. Peter's, Korbinian Birnbacher oraz inni przedstawiciele świata Kościoła, polityki i społeczeństwa.

Wiele jest przypadkiem i wymyka się przewidywaniu. Nie jest to tylko sedno wolności

– stwierdził i wyznał, że pociesza go takie twierdzenie znacznie bardziej niż założenie, że wszystko jest tylko deterministyczną sekwencją prawidłowości. Zeilinger zakończył swój wykład, w którym zaapelował również o bardziej hojne finansowanie badań podstawowych i promowanie wybitnie uzdolnionych uczniów w szkołach, cytatem z francuskiego pisarza Théophile'a Gautiera (1811-1872): „Przypadek to pseudonim Boga, gdy nie chce się On podpisać".

Przewodniczący Tygodni Uniwersyteckich prof. Martin Dürnberger był zadowolony z ich przebiegu. Ponad 800 studentów i zainteresowanych osób wzięło udział w tegorocznych wydarzeniach Tygodni Uniwersyteckich. Dürnberger był przekonany, że "to właśnie wypróbowana i przetestowana mieszanka poważnej debaty" i „odrobiny lekkości” przyciągnęła w tym roku tak wielu ludzi do Salzburga. Również w przyszłości potrzebne będą "miejsca o sprzyjającej pogodzie do myślenia i poszukiwania" - miejsca takie jak Tygodnie Uniwersyteckie. Dürnberger jest dyrektorem Tygodni od ośmiu lat. W tym roku został zatwierdzony na kolejną czteroletnią kadencję.

Na początku przemawiali również rektor uniwersytetu Hendrik Lehnert i przewodnicząca parlamentu prowincji Salzburga Brigitta Pallauf. Lehnert pochwalił Tygodnie Uniwersyteckie nie tylko jako "pionierski projekt" od samego początku, ale także jako ważne miejsce refleksji i "żywej interdyscyplinarności". Pallauf przypomniał wiele przyszłościowych tematów, które Tygodnie Uniwersyteckie podjęły w ostatnich latach i w których "dobra przyszłość dla wszystkich została zbudowana z siły myśli i wiary".

Arcybiskup Salzburga Franz Lackner , wyraźnie poruszony wykładem Zeilingera, na zakończenie ogłosił temat Tygodni Uniwersyteckich w Salzburgu 2024 (29 lipca - 4 sierpnia): "Kruche zaufanie. O cennym zasobie".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter