25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obalmy dziwotwory!

Ocena: 5
445

Pilne jest przywrócenie narracji dla dzieci, w której archetypy dobra i zła odpowiadałyby ich koncepcji judeochrześcijańskiej.

fot.freepik

Nie da się zmienić społeczeństwa, jeśli nie zmieni się wpierw mitologii. Pierwsze zmiany nie są legislacyjne, zawsze są narracyjne. Tyrani wiedzą to bardzo dobrze. Dlatego Stalin zebrał wszystkich pisarzy w swoim domu i powiedział: „Wznoszę toast za was, pisarzy, inżynierów duszy”. I stwierdził, że produkcja dusz jest o wiele ważniejsza niż produkcja czołgów. W latach 60. ubiegłego stulecia Jacques Derrida ogłosił dekonstrukcje. W praktyce doprowadziło to nie tylko do odbrązowienia postaci historycznych, ale i do wymiany klasycznych bohaterów na dziwotwory.

Gdy ktoś ogląda film, instynktownie utożsamia się z bohaterem. Kiedy śledzi się np. przygody Indiany Jonesa, widzi się bohatera, który może być słabym człowiekiem z problemami, ale jednocześnie wystarczająco dobrym, który ostatecznie zwycięża zło. Niestety, obecnie większość bohaterów bajek, seriali, filmów to istne potwory. Pilne jest przywrócenie narracji dla dzieci, która byłaby zdrowa, gdzie archetypy dobra i zła odpowiadałyby ich koncepcji judeochrześcijańskiej. Również zmiana narracyjna, gdzie dobro i zło zostały przewartościowane. W przeciwnym wypadku bohater, z którym identyfikuje się dziecko, uosabia negację wartości. Poprzez takie opowiadanie wpaja mu się: „Wszystko, co przez całe życie uważałeś za potworne, wszystko, co twoi rodzice mówili, że jest odrażające czy paskudne – może to być wampir, troll, czarownica czy sam diabeł – nie jest prawdą, jest cool. Co powiedzieli ci twoi rodzice? Że czegoś nie można robić? Mylą się, można”.

Opowiadania de facto kształtują podstawowe pojęcia moralne. Sprytnym posunięciem, teraz realizowanym, jest zmiana wzorców, tak aby klasyczne dobro reprezentowała postać odpychająca. Są ludzie, którzy uważają, że sprzeciwianie się temu trendowi to brak wyrozumiałości wobec słabości ludzkich, świat przecież nie jest czarno-biały… Owszem, pozytywne postacie niekoniecznie muszą być doskonałe, ale jeśli całkowicie odwracamy archetypy, to w ostateczności niszczymy wartości wypracowane przez wieki. Pod pretekstem negowania płci, patriarchatu czy czegokolwiek innego dokonuje się zaciemniania sumień, prowadzącego do identyfikowania się ze złymi zachowaniami. Niestety, za tym idzie naśladowanie ich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Duchowny Prałatury Opus Dei w Warszawie


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Poniedziałek, XII Tydzień zwykły
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
Jan przyszedł świadczyć o światłości,
aby przygotować Panu lud doskonały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 5-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter