20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek zachęca do bycia przyjaciółmi ubogich

Ocena: 4.5
324

Do otaczania ubogich przyjaźnią zachęca papież Franciszek, w opublikowanym dziś Orędziu na VIII Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony w przedostatnią niedzielę Roku Liturgicznego – w tym orku będzie to 17 listopada. Jego hasłem są słowa nawiązujące do księgi Mądrości Syracha: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5).

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież podkreśla, że autor Księgi Mądrości Syracha będąc człowiekiem modlitwy o odkrył, iż ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga. „Jako Ojciec troszczy się o najbardziej potrzebujących: ubogich, zepchniętych na margines, cierpiących, zapomnianych... Ale nikt nie jest wykluczony z Jego serca, ponieważ przed Nim wszyscy jesteśmy ubodzy i potrzebujący” – stwierdza Franciszek, zaznaczając, iż szczęścia nie osiąga się gwałcąc prawa i godność innych osób.

Ojciec Święty zdecydowanie potępia wojny, które sprawiają, iż  wiele osób doświadcza ubóstwa. Zachęca, by przygotowując się do Roku Świętego przyswoić sobie modlitwę ubogich i modlić się wraz z nimi. Wymaga to „pokornego serca, które miałoby odwagę stać się żebrakiem. Serca gotowego uznać siebie za ubogiego i potrzebującego. Istnieje bowiem związek między ubóstwem, pokorą i zaufaniem” – wskazuje papież. Dodaje, iż pokora rodzi  ufność, że Bóg nas nigdy nie opuści i nie pozostawi bez odpowiedzi.

Franciszek zapewnia ubogich, że Bóg jest czuły i jest blisko nich. Zachęca wszystkich wiernych do wysłuchania modlitwy ubogich, uświadamiając sobie ich obecność i potrzeby, a także realizacji inicjatyw, które konkretnie pomagają ubogim. Podkreśla znaczenie posługi wolontariuszy poświęcających się najbardziej potrzebującym. Ojciec Święty wskazuje, iż sprawdzianem autentyczności modlitwy jest miłość miłosierna, która staje się spotkaniem i bliskością.

Papież przypomina świadectwo św. Matki Teresy z Kalkuty, która zachęcała „Módlcie się, a zauważycie ubogich, którzy są obok was”, a także św. Benedykta Józefa Labre, „ubogiego wśród ubogich”, który ze swego życia uczynił nieustanną modlitwę, która wznosiła się do Boga.

Franciszek nawiązując do przygotowań do Roku Świętego zachęca wszystkich, aby zostali pielgrzymami nadziei, czyniącymi konkretne znaki lepszej przyszłości. „W tym czasie, gdy pieśń nadziei wydaje się ustępować miejsca szczękowi broni, jękowi wielu niewinnych rannych i milczeniu niezliczonych ofiar wojen, skierujmy do Boga nasze błaganie o pokój” – zachęca Ojciec Święty.

Na zakończenie papież zachęca, by być „przyjaciółmi ubogich, idąc za Jezusem, który jako pierwszy okazał solidarność z ostatnimi”. Przypomniał, iż Najświętsza Maryja Panna ukazując się w Banneux powiedziała: „Jestem Matką Bożą Ubogich”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter