25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć i emocje

Ocena: 0
268

„Prawda i wolność” – to wartości, którym bł. Jerzy Popiełuszko poświęcił swoją ostatnią homilię, ale przede wszystkim swoje życie. To także tytuł wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, przygotowanej w związku z 40. rocznicą jego śmierci.

fot. Ludmiła Plitta

Poruszająca ekspozycja w oryginalny sposób opowiada o życiu ks. Jerzego, prezentując nie tylko unikatowe, często nieprezentowane dotychczas zdjęcia i eksponaty, ale także dzieła sztuki tamtego czasu. Przywołują one ducha lat 70. i 80., czasu komunizmu, represji, stanu wojennego. Wystawę współtworzą również słowo i dźwięk.

– Narrację towarzyszącą wystawie można podzielić na dwa równoległe nurty – mówi autor jej scenariusza dr Łukasz Kossowski. – Główną opowieść realizuje sam ks. Jerzy: to umieszczone na ścianach cytaty z jego wypowiedzi, listów, notatek. Kontrapunkt tworzą wyeksponowane na czerwonych tłach donosy współpracowników tajnych komunistycznych służb, zilustrowane obrazami Jacka Sroki, malarza ironisty z Krakowa.

Przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, poznajemy kolejne etapy życia ks. Jerzego. Najpierw Okopy. – Rodzina udostępniła nam wiele zdjęć, o dużej skali intymności, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni – mówi współtwórca wystawy Rafał Kossowski, który wraz z żoną Katarzyną zaaranżował scenografię. Kolejne sale to seminarium, później wojsko. W dalszej części swoisty przerywnik: nieznane kolorowe zdjęcia z wakacyjnych podróży ks. Jerzego do Stanów Zjednoczonych, w tle muzyka Boba Marleya, której słuchał pod koniec życia. Później powraca szara rzeczywistość komunizmu. I kluczowy moment przekroczenia bramy Huty Warszawa, świadomego zaangażowania w sprawy Solidarności. Dalej stan wojenny, dom pełen ludzi, spotkania, ale i zastraszanie – tu niezwykły kadr wideo: zbliżenie na pełną emocji twarz księdza, a w tle recytowane przez wiernych w kościele Credo.

Szczególnie poruszająca jest część poświęcona męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, zatytułowana „Prosektorium”. W ciemnym pomieszczeniu dominuje przejmujący portret matki, Marianny Popiełuszko, umieszczony nad symboliczną, wypełnioną wodą trumną, na dnie której umieszczono zdjęcie kapłana w ornacie. W rogu pomieszczenia stoi gablota z butami ks. Jerzego, które miał na sobie w chwili porwania i śmierci. Na ścianie słynny fotogram Erazma Ciołka, przedstawiający podartą sutannę ks. Jerzego, zdjętą z jego zwłok. Widzimy również sąsiadujące ze sobą: zdjęcie z poszukiwań ciała ks. Popiełuszki w kanale włocławskim oraz wymowny obraz Tomasza Tatarczyka „Łódź Charona”. Całości dźwiękowo towarzyszy czytany przez aktora Andrzeja Mastalerza protokół sekcji zwłok błogosławionego.

Kolejna sala to wydarzenia bezpośrednio po śmierci ks. Jerzego, dalej – sala „Apokalipsa” z obrazami Jana Lebensteina. Ostatni punkt wystawy to „Niebo”. Tu dwie niezwykłe fotografie: ks. Jerzy na Helu oraz zdjęcie rodziców z lat 90., również znad morza, trzymających się za ręce. To rzadkie zdjęcie ojca i jeszcze rzadszy widok jego szczerego uśmiechu. Po drugiej stronie oryginalny kilim z domu Popiełuszków z Okopów, a na nim oleodruk z wizerunkiem Jezusa i Maryi. – Poczuliśmy, że tak wygląda niebo, które wiedzie do domu, do początku – mówi Rafał Kossowski.

Otwarcie wystawy poprzedziła Msza Święta w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. Było to 6 czerwca, w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki, którego dyrektorem i kuratorem wystawy jest Paweł Kęska. Honorowy patronat przyjął prezydent RP Andrzej Duda, opieką duchową objął wystawę kard. Kazimierz Nycz, patronatem medialnym – tygodnik „Idziemy”.

Wystawę można zwiedzać do 3 listopada w MAW, ul. Dziekania 1, wt.–pt. w godz. 12.00–18.00, sob.–niedz. w godz. 12.00–16.00.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Poniedziałek, XII Tydzień zwykły
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
Jan przyszedł świadczyć o światłości,
aby przygotować Panu lud doskonały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 5-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter