18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Drogo i bezprawnie

Ocena: 4.7
421

Oczekujemy, że warszawski urząd przedstawi rozliczenie kosztów zarządzenia. Chcemy wiedzieć, co stało się z resztą pieniędzy. - mówi adwokat Nikodem Bernaciaki, analityk Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. Nikodema Bernaciaka

Zarządzenie w sprawie zdjęcia krzyży w stołecznych urzędach nie powstało w ratuszu, a więc gdzie?

Urząd Miasta zlecił przygotowanie zarządzenia Fundacji „Instytut Miast Praw Człowieka”. Za tę usługę zapłacił 129 910 zł. Co istotne, ta fundacja zmieniła nazwę 8 marca 2023 r., czyli miesiąc przed ogłoszeniem konkursu ratusza na napisanie zarządzenia. Wcześniej nazywała się „Otwarte Idee”. Zmieniono także jeden z celów statutowych tej fundacji. Do obecnego tam wcześniej „kształtowania polityk publicznych” dodano „prowadzenie polityk wewnętrznych”. Zarządzenie prezydenta Warszawy jest aktem prawa wewnętrznego. To sugeruje, że fundacja mogła wiedzieć wcześniej, iż taki konkurs będzie ogłoszony. Ponadto zmieniony został skład organów fundacji.

 

Kim są osoby z Fundacji „Instytut Miast Praw Człowieka”?

Do zarządu fundacji przed ogłoszeniem konkursu na napisanie zarządzenia dołączyła Katarzyna Wilkołaska, która w latach 2019–2021 była pełnomocnikiem Rafała Trzaskowskiego ds. kobiet. W latach 2021–2023 była asystentką skrajnie lewicowej europosłanki Sylwii Spurek, z którą wcześniej współpracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w czasach, gdy był nim Adam Bodnar, obecny minister sprawiedliwości. Pokazuje to kursowanie kadr pomiędzy Adamem Bodnarem, Rafałem Trzaskowskim a Sylwią Spurek.

W radzie fundacji zasiadają kolejne dwie osoby związane ze skrajną lewicą. Marta Abramowicz oraz Anna Strzałkowska to aktywistki ruchu LGBT+ z Trójmiasta, znane także z wypowiedzi antykościelnych, takich jak: „Polska powinna wziąć rozwód z Kościołem”, „Niech Kościół runie”.

 

Czy zarządzenie musiało być tworzone przez podmioty zewnętrzne, generując dodatkowe koszty?

Zastanawiające jest, że zdecydowano się na outsourcing, w dodatku na organizację o wyraźnych konotacjach ideologicznych. W urzędzie stołecznym pracuje przecież wielu wykwalifikowanych ekspertów, radców prawnych, którzy mogliby takie zarządzenie przygotować.

Jako Instytut Ordo Iuris otrzymaliśmy odpowiedź odnośnie do całkowitej kwoty wydatkowanej przez ratusz. Suma, jaką zapłacono za przygotowanie rozporządzenia, jest nieadekwatna do objętości tego dokumentu. Oczekujemy, że warszawski urząd przedstawi szczegółowe rozliczenie kosztów. Chcemy wiedzieć, co stało się z resztą pieniędzy.

 

Obrońcy zarządzenia prezydenta Trzaskowskiego powołują się na ustawę z maja 1989 r., określającą, że Polska jest państwem świeckim.

Przede wszystkim należy zadać pytanie o zgodność zarządzenia ratusza z konstytucją, której przepisy mają jednoznacznie wyższą rangę niż przepisy ustawy, w dodatku ogłoszonej jeszcze w PRL. W konstytucji mamy zagwarantowane chrześcijańskie dziedzictwo narodu, a także zasadę życzliwej współpracy państwa z Kościołem i związkami wyznaniowymi. Artykuł 53 konstytucji mówi o wolności wyznania i wolności uzewnętrzniania swojego wyznania przez osoby wierzące.

 

Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie 8 maja, nazajutrz po zaprzysiężeniu na prezydenta stolicy. Czy nieodwołalnie zacznie ono obowiązywać 60 dni od jego ogłoszenia?

Zarządzenie jest aktem prezydenta miasta i w każdej chwili może zostać wycofane. Urząd Miejski odpowiadał nam, że zarządzenie nie było konsultowane, ponieważ jest aktem prawa wewnętrznego. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o prawa pracowników urzędów warszawskich, ale o prawa osób wierzących i swobody obywatelskie, które są naruszane.

Zachęcamy do podpisania petycji na stronie NieZdejmujKrzyza.pl przeciwko zarządzeniu prezydenta Trzaskowskiego, a także do złożenia skargi na bezprawną decyzję, ograniczającą wolność wyznania warszawskich urzędników, oraz dołączenie do zbiórki podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą „Stań w obronie krzyża”. Ma ona zmusić radnych Warszawy do opowiedzenia się, czy są za prawami osób przywiązanych do krzyża i symboli religijnych, czy przeciwko wolności sumienia i wyznania. Ten projekt będzie musiał być rozpatrzony na forum Rady Warszawy. Siła oddziaływania tkwi nie tylko w środkach prawnych, ale też w liczbie osób, które wypowiedzą się w tej sprawie.

Formularze dostępne są  na stronie www.ordoiuris.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter