25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kameralne spotkanie Papieża z rodzinami

Ocena: 4.9
413

W czwartek 6 czerwca Franciszek przybył do dzielnicy Palmarola, na zachodnich obrzeżach Rzymu, na trzecie spotkanie „Szkoły Modlitwy” z okazji przyszłorocznego Jubileuszu. Zwrócił się do ok. 30 rodzin, osób starszych, małżeństw i młodzieży: „Jeśli rodzice się kłócą, to normalne, ale zawsze zawrzyjcie pokój przed końcem dnia: zimna wojna dzień później jest straszna".

Fot. pixabay

To spotkanie odbyło się bez rozgłosu, w kameralnej atmosferze. Uczestnicy w ostatniej chwili zostali powiadomieni o tym wydarzeniu.

Papież mówił o rodzinie, jej wyzwaniach i trudnościach, jej pięknie i potencjale dla Kościoła i społeczeństwa. „Bronimy rodziny, która jest tlenem do wychowywania dzieci” – podkreślił. Ojciec Święty kilka razy powtórzył kluczowe słowa, na które często wskazuje: „przepraszam, proszę i dziękuję”. To antidotum i lek na rodzinne „burze”. Tam, gdzie słowa zawodzą, wystarczy „mały gest, aby nadrobić zaległości i zacząć od nowa następnego dnia”.

Przykład rodziców jest bardzo ważny dla dzieci. Jak zaznaczył Franciszek, „dzieci obserwują tatusia i mamusię” i cierpią, gdy widzą, że oni nie mogą się porozumieć. Papież poradził rodzicom żyjącym w separacji, aby nie mówili o sobie źle, ale wychowywali swoje dzieci w szacunku. Polecił, aby unikać kłótni przy dzieciach. „Jeśli musicie się kłócić, nie róbcie tego przy dzieciach, wyślijcie je do łóżka i kłóćcie się, ile chcecie” – mówił Ojciec Święty.

Czworo młodych uczestników spotkania zapytało Papieża, w jaki sposób można dziś pogłębić wiarę: „Jedynym sposobem jest świadectwo” – odpowiedział. Zostawił młodym przesłanie: „Jesteście odpowiedzialni za kontynuowanie historii”. Dodał: „Jedną z pięknych rzeczy w młodych ludziach jest to, że się podnoszą. Wszyscy upadamy w życiu, ale ważne jest, aby nie pozostać upadłymi, jeśli się poślizgniemy".

Po raz kolejny Papież zaapelował o szacunek dla osób starszych i troskę o dzieci: „Parafia, w której nie słucha się dzieci i lekceważy osoby starsze, nie jest prawdziwą wspólnotą chrześcijańską. Nie zapominajcie, że starzy są pamięcią, a dzieci obietnicą" – przypomniał Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił też znaczenie dialogu z dziećmi. „Nigdy nie przestawaj z nimi rozmawiać. Edukacja odbywa się poprzez dialog. W ten sposób wychowujesz do wolności. Niech zrozumieją, że mogą rozmawiać o wszystkim” – zaznaczył Papież.

Pozdrowienia dla każdego z obecnych zakończyły spotkanie, podczas którego Papież rozdawał uściski i różańce i pozował do zdjęć. Rozmawiał nawet z „babcią Marią” połączoną przez Skype'a z telefonem jej wnuka. W prezencie dla rodzin Franciszek zostawił obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Poniedziałek, XII Tydzień zwykły
Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
Jan przyszedł świadczyć o światłości,
aby przygotować Panu lud doskonały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 1, 5-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter