„Według słów Chrystusa, Piotr naszych czasów prosi świat komunikacji i wszystkich 'współpracowników prawdy', aby na nowo nauczyli się siebie słuchać. Albowiem, w każdym życiowym doświadczeniu, jak np. panosząca się od dwóch lat pandemia sars-cov2, sekret zwycięstwa polega na kierowaniu się słowem prawdy i zdecydowanym odrzuceniem wszelkiej manipulacji i kłamstwa" – napisał abp Wacław Depo, Przewodniczący Rady Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski w Słowie z racji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, które przypada 24 stycznia.
Publikujemy pełny tekst Dokumentu:
SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO RADY ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU KEP Z RACJI LITURGICZNEGO WSPOMNIENIA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA SALEZEGO, PATRONA DZIENNIKARZY
Poszukiwanie Prawdy zaczyna się od słuchania
W Kościele Powszechnym przeżywamy już 56. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który z woli Ojca Świętego Franciszka nosi tytuł, a zarazem i ewangeliczne zadanie: „Słuchajcie”. To zadanie zaczerpnięte jest z fragmentu Ewangelii św. Łukasza, w którym Jezus przestrzega swoich uczniów, że „nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie.” (Łk 8, 17-18). Według słów Chrystusa, Piotr naszych czasów prosi świat komunikacji i wszystkich „współpracowników prawdy”, aby na nowo nauczyli się siebie słuchać. Albowiem, w każdym życiowym doświadczeniu, jak np. panosząca się od dwóch lat pandemia sars-cov2, sekret zwycięstwa polega na kierowaniu się słowem prawdy i zdecydowanym odrzuceniem wszelkiej manipulacji i kłamstwa. Dlatego tak ważne jest wsłuchiwanie się w Słowo Prawdy, którą przekazuje Kościół w świetle i mocy Ducha Świętego. Nie potrzebujemy siebie przekonywać, że życie ludzkie jest relacją. I tylko w relacji, nie zamykając się w sobie, każdy dialog zaczyna się od słuchania. Papież Franciszek w swoim orędziu zaznacza: „aby móc naprawdę siebie słuchać, potrzeba odwagi, wolnego i otwartego serca, bez uprzedzeń”. To zadanie jest również jedną z dróg Kościoła synodalnego, na którą jesteśmy wszyscy zaproszeni do ponownego odkrycia słuchania jako niezbędnego dla dobrej komunikacji.
Wyrażając wdzięczność za Waszą pracę, mam świadomość, że wymaga ona studium, wrażliwości, empatii, doświadczenia i osobistej odpowiedzialności. Dlatego przyzywam szczególnego wstawiennictwa św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, wszelkich form przekazu, zarówno słów jak i obrazów.
Z błogosławieństwem u stóp Jasnogórskiej Matki.
Abp Wacław Depo
Częstochowa, 24 stycznia 2022 r.
Przeczytaj także: