O stanie prac nad wskazaniami dotyczącymi formacji kapłańskiej w Polsce mówił podczas zebrania Episkopatu bp Damian Bryl. Planowane są m.in. badania dotyczące życia, formacji i posługi wikariuszy parafialnych - przekazał KAI przewodniczący Zespołu opracowującego dokument na temat formacji księży.
Zadaniem tego gremium jest przygotowanie wskazań dotyczących formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Jak wskazano, Zespół powinien uwzględnić ducha i normy dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” z 2021 r. oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy.
Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, któremu przewodniczy bp Damian Bryl został powołany w październiku 2022 r. przez Komisję Duchowieństwa KEP. Członkami Zespołu zostali przedstawiciele środowisk formacyjnych z całego kraju.
“Szczególnie ważne będzie opracowanie pomocy dla odpowiedzialnych za stałą formację prezbiterów, z uwzględnieniem konieczności pogłębiania tożsamości prezbiterów, a także wskazań odnośnie do posługi duszpasterskiej w aktualnych uwarunkowaniach Kościoła w Polsce” – wskazał w swoim wystąpieniu bp Bryl.
Zespół spotyka się co kwartał na otwartych, tematycznych sesjach na które zaproszeni są odpowiedzialni za formację stałą z wszystkich diecezji i wspólnot zakonnych. Dotąd odbyło się 5 ogólnopolskich sesji, w które włączyło się w sumie 90 księży z diecezji i zgromadzeń zakonnych.
Najbliższa sesja Zespołu odbędzie się 20 czerwca w Warszawie. Zaproszeni są na nią przedstawiciele wszystkich diecezji i wspólnot zakonnych.
Trzeba dopracować poprawną, przejrzystą i spójną koncepcję teologiczną formacji, obejmującą wszystkie środowiska i powołania.
– zauważa bp. Bryl. Jak dodał, w ramach tej koncepcji naszkicowany zostanie zarys formacji stałej prezbiterów, który w najbliższych miesiącach zostanie wypełniony szczegółowymi uwagami i propozycjami.
Istotnym elementem prac Zespołu są doroczne spotkanie Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej. Najbliższy zjazd odbędzie się w dniach 10-11 września br. w WSD w Częstochowie.
Aby szczegółowe zasady formacji prezbiterów jak najlepiej odpowiadały na rzeczywiste problemy i potrzeby duchowieństwa, konieczne jest przeprowadzenie badań empirycznych – wskazał w swoim wystąpieniu bp Damian Bryl.
Pierwsze badania, dotyczące proboszczów, zostały już przeprowadzone przez Wydział Teologiczny UKSW i Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego. “Obecnie planowane są drugie, w których chcemy przyjrzeć się życiu, formacji i posłudze wikariuszy parafialnych” – powiedział członek Komisji Duchowieństwa KEP. Badania te mają być przeprowadzone na przełomie września i października 2024 r.