2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzy pontyfikaty

Ocena: 0
2005

Trzy kolejne pontyfikaty – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka – pozwalają zapytać: co Pan Bóg chce przez nie zrobić? Każdy wpisuje się w skomplikowane procesy świata i w procesy wewnętrzne Kościoła i jego misji apostolskiej.

Jan Paweł II

Był ekspresją Soboru Watykańskiego II, w którym uczestniczył, i to bardzo aktywnie. Dokument soborowy Gaudium et spes, słynny Schemat XIII, był w dużej mierze jego autorstwa. Widząc tendencję do wypchnięcia chrześcijaństwa z życia społecznego, Jan Paweł II poszerzył perspektywę patrzenia Kościoła, mówiąc: „Drogą Kościoła jest człowiek” (Redemptor hominis). Perspektywą patrzenia Jana Pawła II był „świat”, stworzony przez Boga świat – i w nim dopiero chrześcijaństwo ze swoją misją. Jan Paweł II bronił człowieka, nie tylko „chrześcijanina”.

Chrześcijaństwo Jan Paweł II ukazywał nie jako ideologię, lecz nowy powiew Ducha, jakże potrzebny współczesnemu światu. Polacy przez lata zapamiętali moc wołania: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Przełomowość jego pontyfikatu polegała m.in. na tym, że tak jak demaskował on wszelkie ideologie laickie, totalitarne i ateistyczne, tak podobnie oczyszczał i sam Kościół z „ideologicznej otoczki”, z wszelkich prób instrumentalizacji wiary w programach politycznych i działaniach grup powołujących się na chrześcijaństwo i Kościół, a reprezentujących własne, partykularne interesy. W tej kwestii Jan Paweł II był nadzwyczaj konsekwentny.

Innym istotnym elementem jego pontyfikatu było wyprowadzenie „myślenia kościelnego” poza Europę Zachodnią. Od zawsze mówiło się, że Kościół jest powszechny, ale tak na serio – był to Kościół w Europie Zachodniej. Z lekceważoną formą katolicyzmu w Europie Wschodniej, z terenami misyjnymi w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji – Jan Paweł II postawił na równej płaszczyźnie wszystko. Wizytą duszpasterską w Meksyku na samym początku pontyfikatu wydobył znaczenie Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Często podkreślał, że przyszłość chrześcijaństwa i Kościoła rozegra się w Afryce i w Azji. Przez liczne podróże na te kontynenty przybliżał wymiar uniwersalny Kościoła powszechnego. Europie uświadomił jej zróżnicowanie, ale i jedność kulturową. Wskazał na dwa płuca Europy – dwa płuca Kościoła. Przełamał nieprzekraczalną granicę między Wschodem i Zachodem, ukazywał Europie perspektywy jej duchowych korzeni, budował mosty, zmierzając do „powrotu do czystego, duchowego źródła chrześcijaństwa przed jego podziałem”.

Często mówił o nowej „wiośnie Kościoła”. Jego przepowiadanie ożywiało szczególnie młodzież. Dynamiczny i bezpośredni dialog tego Starca z młodymi był jednym z najbardziej spektakularnych przełomów dokonanych w czasie jego pontyfikatu. W nawiązaniu do swych doświadczeń z Krakowa, podczas każdej ze swych pielgrzymek zwracał się bezpośrednio do młodych, odkrywając w nich najgłębsze wartości, jakie noszą w sercach, często nawet w sposób nieuświadomiony. Stawiając na młodych, Jan Paweł II konsekwentnie dążył do ożywienia i uruchomienia nowej energii w starzejących się Kościołach Zachodu. Ten pełen nadziei i ukierunkowany na przyszłość dialog znalazł swój najpełniejszy wyraz w Światowych Dniach Młodzieży – jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk jego pontyfikatu.

 

Benedykt XVI

Wybór kard. Ratzingera na papieża uzmysłowił przemiany mentalności hierarchów Kościoła. Papież Polak nie był wyjątkiem w wielowiekowej serii papieży Włochów. Kardynał Ratzinger był „człowiekiem zaufania” papieża Wojtyły. Swoją posługę papieską zaczynał już jako człowiek podeszły wiekiem, nie miał 58 lat jak Wojtyła, ale 78, i od kilku lat prosił Jana Pawła II, aby go już zwolnił z watykańskich obowiązków, by mógł wrócić do Bawarii i spokojniejszego życia. Konklawe zdecydowało, że on najlepiej poprowadzi Kościół po dynamicznym pontyfikacie Jana Pawła II.

Podkreślając teologiczną pasję Ratzingera, często nie zauważa się, jak bardzo to, co mówił i pisał o wierze, było ukierunkowane na konkret życia człowieka, ale i społeczeństwa, wspólnoty międzynarodowej. Wiele razy Benedykt XVI mówił o narastającej nieznajomości chrześcijaństwa. „Chodzi o dwojaką ignorancję: stracenie sprzed oczu osoby Jezusa Chrystusa i zlekceważenie subtelności Jezusowego nauczania, jego wartości uniwersalnej i trwałej w poszukiwaniu sensu życia. Ta ignorancja pociąga za sobą w nadchodzącym pokoleniu niezdolność zrozumienia historii i czucia się spadkobiercami tej tradycji, która ukształtowała życie, społeczeństwa, sztukę i kulturę europejską” (30.11.2012).

Podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze z Rzymu do Portugalii jasno podkreślił, że jeśli Europa nadal będzie starała się pozbyć chrześcijaństwa albo choćby zamknąć je do sfery prywatnej, straci zdolność kontaktu z innymi kontynentami, zamknie się w samoizolacji. Bo myślenie religijne charakteryzuje wszystkie kultury świata na różnych kontynentach. Kiedy indziej, zapytany, czy jego niemieckość nie przeszkadza mu w pełnieniu posługi papieskiej, odpowiedział, że oczywiście myśli po niemiecku, duża część książek, które czyta, jest w języku niemieckim, wychował się w kulturze niemieckiej. Ale chrześcijaństwo wprowadziło go w szerszą wspólnotę, idącą za Chrystusem, w Kościół, który jest Kościołem Jezusa Chrystusa, choć w niczym nie umniejsza jego niemieckiego zaplecza kulturowego. Myślę, że jest to aktualne dla każdego z nas. Chrześcijaństwo otwiera nas na powszechność Kościoła, nie umniejszając w niczym polskiego bogactwa kulturowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter