16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska przyjęła Chrystusa za króla i Pana

Ocena: 0
1493

Dziś w świątyniach całej Polski wierni wraz z biskupami i kapłanami proklamowali Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

20161120 20:50
mp / Warszawa (KAI), sg
fot. PAP/Jacek Bednarczyk 

Wczoraj Akt ten został przyjęty przez Episkopat – z udziałem 100 tys. wiernych oraz prezydenta RP Andrzeja Dudy, w sanktuarium miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Akt przyjęcia Jezusa to Magna Charta

– Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana to "Magna Charta" – Wielka Karta świadomości, postaw i działania dla wszystkich przyznających się do Chrystusa w narodzie polskim – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w słowie poprzedzającym publiczną proklamację aktu. 

– Ten Akt, jak wiemy, został podjęty w pewnym kontekście. Przypadająca w tym roku tysiąc pięćdziesiąta rocznica Chrztu Polski przypomniała nam i uświadomiła jeszcze bardziej wielkość daru, jakim była i jest Ewangelia głoszona na naszej ziemi – mówił kardynał. 

Zdaniem hierarchy, drugim motywem dokonania Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana było doświadczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, przeżywanego z całym Kościołem. – Prawda o miłosierdziu Boga powinna nas nie tylko prowadzić do przyjęcia miłosiernej postawy wobec bliźnich, ale także budować całe nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne na Bogu (...) – podkreślił kard. Dziwisz.

Hierarcha podkreślił, że teraz przed każdym staje zadanie, aby Ewangelia rzeczywiście wpływała na kształt życia osobistego, na dokonywane przez nas fundamentalne, ale także codzienne wybory. Jego zdaniem, na ewangelizację czekają obszary edukacji, kultury, społecznej komunikacji, które dzisiaj kształtują świadomości ludzi i dostarczają im nie zawsze prawych i godnych chrześcijanina wzorców postępowania.

– Na ewangelizację czeka świat polityki, by nie była ona wyjęta z ewangelicznego kodeksu uczciwości, poczucia pełnienia służby, szacunku dla inaczej myślących, troski i solidarności o ubogich, o żyjących na marginesie i nie mających pełnego dostępu do dóbr przy naszym polskim stole – zwracał uwagę hierarcha.
 

Program odnowy naszej wiary

Wedle abp. Marka Jędraszewskiego, który przewodniczył uroczystościom w Pabianicach: Akt Intronizacyjny musi być programem odnowy naszego ducha. – Przez ten Akt chcemy zobowiązywać się do tego, żeby nasz sposób myślenia i postępowania był zgodny z Ewangelią. Stając się niekiedy znakiem sprzeciwu dla tego świata. Świata zła, kłamstwa, złości, wojen i przestępstwa. Wczoraj uznaliśmy Chrystusa, za naszego Króla. Dzisiaj czynimy to w całej Polsce, we wszystkich kościołach i kaplicach – powiedział metropolita łódzki.

Duchowny podkreślił, że Akt Intronizacyjny nie może być "jedną z formułek religijnych". To musi być program odnowy naszego ducha. Czasem ciągłej refleksji: czy ja w swoim postępowaniu jestem wiernym rycerzem Królestwa Chrystusa? Refleksja nad tym, czy jest On Panem mojego sposobu życia i czy daję świadectwo o Chrystusie, czy przyczyniam się do zmiany tego świata na lepsze?

Abp Jędraszewski podkreślił, że tam, gdzie jest Chrystus i jego Królestwo tam jest miłość, przebaczenie i pokój. A tymczasem we współczesnym świecie jest tak wiele nienawiści, wojen i zła. – Na to wszystko jedyną odpowiedzią jest urzeczywistnienie nauczania Chrystusa, co nie jest łatwe ale jest konieczne – podkreślił.
 

Otwarcie na dar przebaczenia

Na inny aspekt przyjęcie Jezusa za swojego Pana, zwrócił uwagę podczas proklamacji Aktu w diecezji warszawsko-praskiej, abp Henryk Hoser. Podkreślił, że akt ten otwiera nas na dar przebaczenia. 

W homilii abp Hoser podkreślił, że Królestwo Boże ma przede wszystkim charakter duchowy. – Jest to Królestwo prawdy, życia, świętości i łaski. Jeżeli te wymiary duchowe zaistnieją, wówczas zarówno przestrzeń ekonomiczna, społeczna, jak i polityczna zostaną uporządkowane i wszyscy będą żyli w pokoju zewnętrznym – przekonywał.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 16 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 2, 23–3, 6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Skarbie! Proszę, popatrz na mnie
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter