13 lipca
sobota
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek o seminariach bez gejów

Ocena: 4.32727
1138

„Wokół jest zbyt dużo gejostwa (frociaggine)” – to delikatne tłumaczenie tego, co powiedział papież Franciszek na zamkniętym spotkaniu z biskupami włoskimi. W lewicowo-liberalnych mediach rozległ się lament. „Jesteście naprawdę pewni nieomylności papieża” – bez sensu rozdarł szaty jeden z włoskich portali. No, ale po oświadczeniu rzecznika Watykanu pojawiły się informacje, że „papież przeprasza”. Przy czym tak tę informację podawano, że można by pomyśleć, iż Franciszek wycofał się z istoty swojej wypowiedzi. Tymczasem nie wycofał się. Bo jej istotą było to, że nie należy przyjmować do seminariów gejów. Niestety, można dziś mówić o pewnej nadreprezentacji gejów w strukturach kościelnych. Przy czym z praktycznego punktu widzenia, jeśli np. w jakiejś kościelnej instytucji na dziesięciu księży jest jeden homoseksualista, to sprawy idą normalnie do przodu, jeśli zaś homoseksualistów jest połowa, to wszystko się w sposób absurdalny komplikuje.

Sądzę, że Franciszek – choć bardzo dobrze zna włoski – po prostu nie zdawał sobie sprawy z tego, że słowo frociaggine jest mocne, by nie powiedzieć: wulgarne, i myślał, że nie ma nic nieodpowiedniego w użyciu go na zamkniętym spotkaniu z biskupami. Swoją drogą, smutne jest to, że jakiś biskup (czy tylko jeden?) nie potrafił utrzymać języka za zębami. Każdy z nas pozwala sobie czasem w gronie przyjaciół na sformułowania, których publicznie nigdy by nie użył. Co nie zmienia faktu, że biskup Rzymu takiego wyrażenia w ogóle nie powinien używać.

Franciszek nie powiedział jednak niczego nowego. Co do istoty sprawy, to powtórzył to, o czym mówią różne oficjalne dokumenty watykańskie. Dawna Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego w Instrukcji z 2005 r. stwierdziła, że Kościół „nie może dopuszczać do seminariów ani do święceń osób, które praktykują homoseksualizm, wykazują głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne lub wspierają tzw. «kulturę gejowską»”. Ówczesny prefekt Kongregacji kard. Zenon Grocholewski w 2018 r. udzielił tygodnikowi „Idziemy” wywiadu, w którym doprecyzował, że po wielu konsultacjach z psychologami i teologami Kongregacja doszła do wniosku, iż „homoseksualizm jest przeszkodą w realizacji kapłaństwa jako ojcostwa duchowego wobec mężczyzn i kobiet”. Po czym wyjaśnił: „My nie oceniamy człowieka za jego skłonności homoseksualne czy słabości. Czasem nie jest on za to odpowiedzialny. Stwierdzamy jednak, że nie ma on predyspozycji niezbędnych do realizacji kapłaństwa”.

Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego potwierdziła swe wcześniejsze stanowisko w sprawie niezdatności homoseksualistów do kapłaństwa w opublikowanym w 2016 r. Ratio fundamentalis, a zatem już za pontyfikatu papieża Franciszka. A sam Franciszek w 2018 r. podczas spotkania z włoskimi biskupami stwierdził, że jeśli są jakieś wątpliwości co do tendencji seksualnej kandydata, to lepiej go nie przyjmować do seminarium. Niektórzy byli zdziwieni takim stanowiskiem papieża, który wcześniej wypowiedział słynne zdanie: „Kimże ja jestem, żeby osądzać kogoś, kto jest gejem”. Tyle że to zdanie zmanipulowano. Środowiska LGBT+ udawały, że papież zaakceptował tym samym ich ideologię. Nic podobnego! Franciszek odniósł się do nieosądzania serca człowieka, bo zna je tylko Bóg. Ale z tego nijak nie wynika, że należy przyjmować homoseksualistów do seminariów.

Świeccy i duchowni entuzjaści „kultury homoseksualnej” w Kościele powinni otrzeźwieć, by powrócić do Biblii i nauczania Magisterium. Tym bardziej że Franciszek stwierdził ostatnio: „Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych”, a kard. Victor M. Fernandez w rozmowie z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego podkreślił, że „spontaniczne” błogosławieństwo przewidziane w Fiducia supplicans nie dotyczy związków, ale poszczególnych osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie


dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter