18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość jest większa

Ocena: 0
1168

Prokreacja nie jest celem samym w sobie. To nadmiar tego, co wyraża się w miłości małżeńskiej.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Na UKSW odbyło się drugie już seminarium poświęcone encyklice Pawła VI Humanae vitae w cyklu zorganizowanym w jej półwiecze. Ksiądz dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin z archidiecezji krakowskiej i główny „sprawozdawca” spotkania, zwrócił uwagę, że centralnym zagadnieniem tego dokumentu jest miłość małżeńska i odpowiedzialność rodzicielska. Wskazał, że nowością Humanae vitae był brak odniesienia do hierarchii celów małżeństwa charakterystycznej dla przedsoborowego nauczania Kościoła. Zakładało ono procreatio, czyli rodzenie i wychowywanie potomstwa, jako cel nadrzędny wobec mutuum adiutorium i remedium concupiscentiae, oznaczające wzajemną pomoc i panowanie nad popędem. – Humanae vitae nie przeciwstawia sobie tych celów. Bo prokreacja to nie cel sam w sobie, ale nadmiar tego, co wyraża się w miłości małżeńskiej – mówił ks. dr Gałuszka .

Według pkt. 13 encykliki, akt małżeński powinien wynikać z woli obojga i być otwarty na przekazywanie życia, jeśli bowiem jest świadomie ubezpłodniony, stawia się w sprzeczności zarówno z planem Bożym, jak i z naturą kobiety i mężczyzny. Poszanowanie dla przekazywania życia stawia małżonków w roli nie pana życia, bo nim jest tylko Bóg, ale w roli jego sługi.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły