W tym roku pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Warszawie odbędzie się pod hasłem „Zostań pielgrzymem nadziei”.

Odwiedź, odkryj, opieczętuj
W tym roku dodatkową zachętą do odwiedzenia poszczególnych “stacji” i przeżycia rekolekcji w drodze będą specjalne Paszporty Pielgrzyma. Przez cały Wielki Post wierni pielgrzymujący do kościołów stacyjnych będą mogli zbierać w nich pieczątki. Każdy, kto dostarczy paszport z kompletem pieczątek do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, weźmie udział w konkursie, w którym główną nagrodą, dla osób pełnoletnich, jest pielgrzymka do Rzymu. Dla dzieci i młodzieży nagrodą specjalną będzie zegarek sportowy GARMIN Fenix 7X Solar. Dla dwudziestu pozostałych uczestników, pełnoletnich i niepełnoletnich, zostaną wylosowane nagrody w postaci książek.
Paszporty pielgrzyma będzie można otrzymać w parafiach obu warszawskich diecezji lub wydrukować samodzielnie – plik będzie dostępny do pobrania na stronach internetowych archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.
Inauguracja pielgrzymowania
Pierwszą “stacją” na szlaku wielkopostnego pielgrzymowania będzie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, gdzie w Środę Popielcową, 5 marca, o godz. 19:00 abp Adrian Galbas będzie przewodniczył uroczystej Mszy Świętej.
W modlitwę stacyjną włączą się również biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej oraz arcybiskup senior kardynał Kazimierz Nycz, jak również biskupi diecezji warszawsko-praskiej, którzy będą przewodniczyć głównym Mszom Świętym w wielkopostnych kościołach. Informacje o godzinach tych Mszy Świętych, wraz z nazwiskiem biskupa, będą publikowane na bieżąco na stronach obu diecezji.
Świątyni Opatrzności Bożej, która dotychczas inaugurowała pielgrzymowanie, będzie “stacją” 13 marca, w rocznicę wyboru papieża Franciszka. Tego dnia odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojca Świętego z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto dzień wcześniej, 12 marca, kościołem stacyjnym będzie bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, gdzie również odbędzie się Msza Święta z udziałem polskich biskupów. To wydarzenie zainauguruje obchody 500-lecia sprowadzenia do stolicy Cudownego Krzyża Baryczków.
Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej. Jej ostatnim etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego.
Szczegóły konkursu i regulamin są dostępne na stronie archidiecezji warszawskiej w serwisie: https://archwwa.pl/wielkopostne-koscioly-stacyjne/, oraz na stronie diecezji warszawsko-praskiej.