19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość jest większa

Ocena: 0
9054

– Rzeczywistość jest jednak złożona – zauważył prof. Bogdan Chazan – istnieje więc potrzeba sformułowania generalnych zasad, które potem przekazywane będą w poradniach małżeńskich i konfesjonale. Kościół kładzie nacisk na mówienie o złu aborcji i antykoncepcji, a za mało mówi np. o naturalnym planowaniu rodziny. Oprócz kształtowania moralnego potrzebne jest także przekazywanie wiedzy.

Ksiądz Gałuszka podkreślił, że miłość właściwa wiąże się z ofiarą. – Czasem pełniejszym wyrazem miłości jest rezygnacja z aktu małżeńskiego, niż jego podjęcie. Padło pytanie, jak tym argumentem przekonać niewierzących. – Czy zdolność panowania nad sobą jest tylko dla tych, którzy chcą zostać świętymi, czy dla wszystkich? – pytał z kolei ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. – Myśląc w ten sposób, dochodzimy do podwójnej moralności, bo do świętości powołani jesteśmy przecież wszyscy.

Wypłynął wątek świadomej decyzji o białym małżeństwie. Ksiądz Gałuszka, powołując się na konstytucję posoborową Gaudium et spes i na Humanae vitae, podkreślił wartość ludzkiej cielesności. – Według Kodeksu prawa kanonicznego, do ważności małżeństwa potrzebne jest jego konsumowanie – powiedział. Dr Mariusz Sułkowski z Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW podał przykład rodziców św. Tereski, których spowiednik odwiódł od pomysłu białego małżeństwa, dzięki czemu dziś mamy nie tylko św. Tereskę, ale i świętą parę małżeńską.

Reasumując wnioski ze spotkania: aktualność Humanae vitae po 50 latach potwierdza jej proroczy charakter. Od czasów Pawła VI nasiliła się jeszcze skłonność człowieka do rozciągania swojego technicznego panowania nad wszystkimi sferami życia, także tą związaną z przekazywaniem życia. O wielkości Humanae vitae świadczy podejście do kwestii przekazywania życia w sposób integralny, uwzględniający „całego człowieka i całe jego powołanie” – w wymiarze doczesnym i wiecznym. Wśród wniosków z dyskusji znalazł się ten mówiący o potrzebie wypracowania języka, za pomocą którego Kościół dotrze do wszystkich, zwłaszcza do młodych. Z encykliki wciąż należy wyciągać praktyczne wnioski i formułować zasady ogólne, które Kościół powinien objaśniać jasno i precyzyjnie.

Tygodnik „Idziemy” jest patronem medialnym tego seminarium.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter