25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek w Maroku

Ocena: 5
1716

To kolejna papieska pielgrzymka do państwa, w którym dominuje islam: 30-31 marca Franciszek odwiedzi kraj, w którym chrześcijanie stanowią zaledwie około procenta ludności.

fot. Krzysztof Kur

Głównym tematem rozmowach będzie kwestia migrantów. Przez Maroko przechodzą bowiem ogromne fale migracji z Afryki Subsaharyjskiej. Są to w znacznej mierze (50-70 proc.) chrześcijanie, którzy właśnie przez Maroko usiłują się dostać do Europy.

– Musimy określać priorytety, komu pomagać w pierwszej kolejności. Nasz Kościół cierpi na brak środków. Możemy dać niektórym z imigrantów żywność czy okrycie, jednak nie jesteśmy w stanie okazać im szacunku, jaki im się należy. To ludzie, nie zwierzęta – mówił dziennikarzom arcybiskup Tangeru Santiago Agrelo Martinez OFM.

Ale wizyta będzie też okazją do rozmów z przedstawicielami muzułmanów – a Maroko promuje umiarkowaną wersję islamu. Król zdecydowanie krytykuje muzułmański ekstremizm. I z tego punktu widzenia niesłychanie ważna może się okazać papieska wizyta w Instytucie Mohameda VI, kształcącym imamów i kaznodziejów muzułmańskich.

 

Częściowa wolność

Maroko należy do tych państw Afryki, w których panuje w względny spokój. Rządzony przez króla Mohammada VI kraj jest po części przynajmniej demokratyczny; organizacja praw człowieka Freedom House plasuje go wśród państw, w których panuje „częściowa wolność” – wolność w polityce oceniono na pięć z siedmiu możliwych punktów, podobnie w kwestii praw obywatelskich. Co prawda monarcha ma decydujące słowo, ale jednak funkcjonuje tu wybieralny parlament i system wielopartyjny.

Z oficjalnego spisu z 2014 r. wynika, że chrześcijanie stanowią mniej niż 1 proc. ludności kraju. Oznacza to, że jest ich mniej niż 34 tys. Natomiast według Departamentu Stanu USA, chrześcijan jest ponad 40 tys. Są też inne dane, wykazujące, że tak naprawdę wyznawców Chrystusa jest więcej. Być może ukrywanie prawdziwych informacji o swoim wyznaniu wynika z obaw osób, które były muzułmanami, a przeszły na wiarę chrześcijańską. Artykuł 3 marokańskiej konstytucji „gwarantuje wszystkim swobodne wyznawanie swej wiary”, ale kodeks karny zakazuje przechodzenia na inne religie niż islam.

Konwersje muzułmanów na chrześcijaństwo często miały miejsce w okresie kolonialnym, kiedy prawa przeciwko takim nawróceniom nie istniały. Zgodnie z art. 220 kodeksu karnego „każdy, kto podżega przeciw wierze muzułmańskiej lub do nawrócenia na inną religię”, podlega karze od trzech do sześciu miesięcy pozbawienia wolności i grzywnie od 200 do 500 dirhamów (160 do 200 złotych; płaca minimalna to ok. 3000 tys. dirhamów, a więc 1200 zł). Każda próba nakłonienia muzułmanina do zmiany wiary jest nielegalna. Zagraniczni misjonarze powinni więc albo ograniczyć nawracanie do osób niewyznających islamu, albo działać potajemnie. Pomimo tych ograniczeń studium z 2015 r. szacowało, że około 3 tys. chrześcijan było przedtem muzułmanami.

Pierwsi chrześcijanie dotarli tu za czasów rzymskich. W 298 r. w Tangerze miała miejsce męczeńska śmierć św. Marcelego. Obchodzono wówczas urodziny cesarza Maksymiana. Marceli jako setnik rzymskiej armii miał obowiązek wzięcia udziału w składaniu ofiar rzymskim bogom, jednak jako chrześcijanin odmówił. Publicznie wyznał wiarę w jednego Boga Nieba i Ziemi i odrzucił symbole swojego stanowiska. Ostatecznie stanął przed prefektem Aureliuszem Agricolanem urzędującym w Tangerze, który uznał Marcelego winnym dezercji i bezbożności i skazał na śmierć przez ścięcie głowy mieczem. Wyrok wykonano 30 października. Kasjan, protokolant podczas procesu Marcelego, oburzony wydanym wyrokiem, odmówił dalszej pracy. Za to został również skazany na śmierć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter