28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek w Maroku

Ocena: 5
2140

Przed uzyskaniem niepodległości w 1956 r. w Maroku żyło pół miliona chrześcijan pochodzących z Europy; chrześcijanie stanowili prawie połowę ludności Casablanki. Jednak od czasu uzyskania niepodległości liczba Europejczyków – zarówno Francuzów, jak i licznych tu wcześniej Hiszpanów – znacznie się zmniejszyła.

 

Otwarcie i w ukryciu

Wśród marokańskich katolików dominują Europejczycy. Strona internetowa diecezji w Rabacie jest w języku francuskim, ale ordynariusz tej diecezji abp Cristobal Lopez Romero pochodzi z Hiszpanii; wcześniej pracował m.in. w Paragwaju i Boliwii, a do Rabatu trafił w 2017 r. Podobnie jest w drugiej diecezji, w Tangerze; na stronie internetowej po francusku znajdziemy informację o abp. Santiagu Agrelu Martinezie, który również jest Hiszpanem, przez lata w swym kraju posługiwał i dopiero decyzją Benedykta XVI przyjechał w 2007 r. do Maroka.

Kilka lat temu włoska „La Stampa” opisywała, jak funkcjonują katolicy w Maroku: „kościoły Maroka mogą pozostawać otwarte przez cały czas. Marokańczycy nie mogą tam wejść (muzułmanin nie może nawrócić się na inną religię), ale ludzie innych wyznań mogą się modlić swobodnie, nawet poza miejscami kultu. To nie jest mała rzecz”. I cytowała ówczesnego biskupa Rabatu Vincenta Landela: „Nie czujemy się jak obcy, my jesteśmy obcy”, podkreślając, że „biskup wie doskonale, iż Kościół katolicki w Maroku jest dostępny tylko dla ludzi Zachodu, którzy często mieszkają tu tymczasowo, pracując, lub dla Afrykanów przejeżdżających w nadziei, że pewnego dnia wyemigrują do Europy. Ale zawsze pamięta słowa papieża Jana Pawła II: »Wasz Kościół jest znakiem, a znak nie ma na celu stać się wielkim, ale coś znaczyć«”.

Są i bardziej dramatyczne opowieści. Pismo „US News and World Report” opisywało Mohammada (65 lat), który doskonale pamiętał swoje pierwsze spotkanie z policją 30 lat wcześniej. Policjanci brutalnie go bili i przyduszali. Nawrócony na chrześcijaństwo Mohammed opowiadał, jak to on i jego żona Fatima, także chrześcijanka, siedzieli w areszcie. Mówił, że był zmuszony do wypowiadania islamskiego wyznania wiary, szahady. Jednak mówiąc: „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”, zastąpił imię „Mahomet” imieniem „Jezus Chrystus”. W tej sytuacji nie można się dziwić twierdzeniom większości marokańskich chrześcijan, że modlą się ostrożnie, gromadząc się po cichu w kościołach domowych, starając się uniknąć kłopotów.

 

Droga do Europy

Z Maroka do Hiszpanii jest niedaleko, bo trzeba tylko przepłynąć przez Cieśninę Gibraltarską. Jest i inna droga. Są dwie hiszpańskie eksklawy na terytorium Maroka. Ceuta położona jest niemal naprzeciwko Gibraltaru; żyje tu zaledwie 85 tys. ludzi. Nieodległa Melilla jest podobnych rozmiarów. Granice obu tych eksklaw są często szturmowane przez duże grupy imigrantów. W lipcu ubiegłego roku hiszpańska Guardia Civil z trudem odparła atak, w którym Afrykańczycy rzucali kamieniami, plastikowymi kontenerami wypełnionymi ekskrementami oraz butelkami z płynem zapalającym. Około sześciuset osób przedostało się na terytorium należące do Hiszpanii, kilkanaście – w tym kilku funkcjonariuszy – trafiło do szpitali.

Dla imigrantów Europa jest rajem, który zapewni im mieszkanie i wyżywienie. Dlatego wędrują przez pół Afryki, aby przedostać się na europejski brzeg. Maroko jest o tyle wygodne, że stąd jest bliżej. Właśnie od połowy 2018 r. władze marokańskie zaczęły ostrzej postępować z imigrantami. Organizacje praw człowieka twierdzą, że przybysze są wyłapywani przez policję i odwożeni z regionów nadmorskich w głąb kraju.

I dzieje się tak w porozumieniu z Hiszpanami, którzy spowodowali przekazanie przez Unię Europejską 140 mln dolarów dla Maroka na zorganizowanie kontroli migracji. Hiszpanie podpisali też z Marokańczykami porozumienie, zgodnie z którym imigranci płynący łodziami do Hiszpanii i zatrzymani przez straż hiszpańską będą odstawiani do portów marokańskich.

Mimo tych wszystkich działań, według oficjalnych danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, tylko w tym roku do Hiszpanii przedostało się z Maroka 47,5 tys. osób.

 

Podróż Ojca Świętego

Papieski samolot przyleci na lotnisko Rabat-Salé, ale oficjalna ceremonia powitania odbędzie się przed pałacem królewskim w Rabacie, po czym papież złoży kurtuazyjną wizytę królowi Mohamedowi VI. Następnie Ojciec Święty przemówi do przedstawicieli narodu marokańskiego, władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego na esplanadzie meczetu Hasana. Odwiedzi również mauzoleum króla Mohameda V i złoży wizytę w Instytucie Mohameda VI. Dzień zakończy spotkanie z imigrantami w siedzibie diecezjalnej Caritas.

W niedzielę 31 maca Franciszek odwiedzi najpierw Wiejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Temara. Po powrocie do Rabatu spotka się w katedrze z kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz członkami lokalnej Ekumenicznej Rady Kościołów, a także odmówi modlitwę Anioł Pański. Ostatnim punktem programu jest papieska Msza Święta.

Logiem wizyty jest żółto-zielony krzyż okolony czerwonym półksiężycem. Zestawienie chrześcijańskiego krzyża i muzułmańskiego półksiężyca wyraża międzyreligijne spotkanie wyznawców obu religii, a także spotkanie papieża Franciszka z „Przywódcą Wierzących” (taki tytuł przysługuje królowi Maroka) w Rabacie, osiemset lat po spotkaniu św. Franciszka z Asyżu z sułtanem Malikiem al-Kamilem w Egipcie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter