29 stycznia
sobota
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

78. rocznica Objawień Matki Bożej na Siekierkach

Ocena: 5
6151

3 maja 1943 roku na Siekierkach w Warszawie, Najświętsza Maryja Panna ukazała się 12-letniej Władysławie Fronczak (później Papis, 1930-2016). Był to czas II wojny światowej. Polska znajdowała się pod okupacją niemiecką.

Fot. Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży

Tego dnia, w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, Władzia wróciła właśnie z nabożeństwa majowego. W pewnym momencie stanęła przy oknie i nagle zobaczyła świetlistą, piękną Postać w koronie kwitnącej wiśni. Tak – po latach – opisuje to wydarzenie:

„Była godzina, może jakaś 20.30, była bardzo ładna bezwietrzna pogoda, w tym czasie kwitły drzewa owocowe(…) Na wiśni, w miejscu, w którym pień rozgałęzia się w konary, stała Postać. Od całej Postaci biła wielka jasność. Była bardzo młoda, mogła mieć 16 lat, miała jasne falujące włosy, niebieskie oczy, była po prostu piękna”. (na końcu artykułu - świadectwo Władysławy Papis, nagranie video)

Objawienia trwały do 15 września 1949 roku. Maryja prosiła, aby ludzie modlili się na różańcu, zapewniła, że roztoczy nad nimi opiekę w tych trudnych czasach, jakie miały nadejść.  Wzywała do poprawy życia, pokuty i  nawrócenia. Poleciła wybudowanie w miejscu objawień kapliczki i przepowiedziała, że w późniejszym czasie na Siekierkach powstanie świątynia.

28 czerwca 1943 roku Władzia po raz pierwszy ujrzała Pana Jezusa. Na polecenie swego katechety ks. Feliksa Szmita, dziewczynka spisywała Orędzia, które usłyszała od Matki Bożej i Chrystusa.

Początkowo nikt nie wierzył w objawienia Matki Bożej. Wizjonerkę poddano długotrwałemu badaniu, po którym konsylium złożone z ośmiu lekarzy różnej specjalności orzekło, że jest zdrowa.

15 września 1949 roku w święto Matki Bożej Bolesnej miało miejsce ostatnie objawienie. Władzi ukazał się Pan Jezus i powiedział: „Krzyżują mnie ci wszyscy, którzy Mnie znieważają. Wynagradzajcie za nich. Brońcie Mnie, albowiem Ja was kiedyś obronię. (...) Nie odchodźcie ode Mnie, którzy Mi służycie”.

Władysława Papis, posłuszna przesłaniom Najświętszej Maryi Panny zwróciła się  do katechety o zbudowanie kaplicy, organizowała również wspólne modlitwy w miejscu objawień. Na Siekierki przybywało coraz więcej osób, by modlić się i prosić Matkę Bożą o wysłuchanie próśb.

Mieszkańcy okolicznych domów, którzy przeżyli wojnę, z gruzów zburzonej stolicy zbudowali małą kapliczkę, która została poświęcona 8 maja 1949 roku.

W 1980 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powierzył miejsce objawień księżom pijarom. Dziesięć lat wcześniej w przemówieniu do wiernych zgromadzonych na Siekierkach powiedział:

Jeśli nie ja, to mój następca zbuduje świątynię, aby Matka Boża otrzymała tu należną chwałę.

Kult Najświętszej Maryi Panny szybko się rozprzestrzeniał, z czasem podjęto decyzję o budowie kościoła, który w 1997 roku podniesiono do rangi diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.

Dziś wszyscy wierni mogą w świątyni dziękować swej Pani za otrzymane łaski. Wybrała Siekierki na miejsce objawień, a poprzez małą Władzię dała ludziom radość i nadzieję

- czytamy na stronie Sanktuarium.

W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - 3 maja pielgrzymi oraz wierni z parafii mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami- więcej informacji - link.

Przy parafii od 1992 roku funkcjonuje Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów (www.warszawa.pijarzy.pl). Katolicka i świecka kadra nauczycielska kształci w niej najmłodszych i młodzież w duchu religijnym i patriotycznym, wskazując nieprzemijające wartości, jakimi są Bóg, Honor, Ojczyzna.

Wizjonerka Władysława Papis opisuje objawienie Matki Bożej na warszawskich Siekierkach:

Przeczytaj także:

>> Świadectwa otrzymanych łask od Matki Bożej Siekierkowskiej

>> Do Pijarów na Siekierki

>> Kolejny cud?

Źródło:

www.sanktuarium.pijarzy.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Sobota, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter