11 października
piątek
Aldony, Aleksandra, Dobromiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powierzajmy troski Matce Miłosierdzia

Ocena: 4.4
613

„Pielgrzymujmy pełni ufności do Łagiewnik i do Kalwarii Zebrzydowskiej, by upraszać Bożego Miłosierdzia dla nas i całego świata i powierzać nasze i naszej ojczyzny troski Matce Miłosierdzia” – zachęcił 3 maja bp Roman Pindel w homilii podczas Eucharystii w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

Liturgia pod przewodnictwem bielsko-żywieckiego biskupa była kulminacyjnym momentem 11. pieszej pielgrzymki bielsko-żywieckiej do łagiewnickich sanktuariów Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II, która odbywała się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. Udział w pielgrzymce wzięło ponad 1300 osób – wiernych świeckich, kapłanów, kleryków, diakonów i sióstr zakonnych.

Bp Pindel przypomniał w homilii historię łagiewnickiej bazyliki. Zwrócił uwagę, że decyzję o budowie tej świątyni podjął kard. Franciszek Macharski. Zaznaczył, że był on wielkim czcicielem Miłosierdzia, a gdy w latach 1950-56 pracował jako wikariusz w Kozach ufundował tam obraz Pana Jezusa Miłosiernego autorstwa Adolfa Hyły.

Przypomniał, że kard. Karol Wojtyła, jako arcybiskup Krakowa, polecił zbadać treść Dzienniczka s. Faustyny, a księdzu profesorowi Ignacemu Różyckiemu nakazał w Łagiewnikach czytać i analizować go pod kątem zgodności z Objawieniem Bożym zawartym w Piśmie Świętym i Tradycji.

Jako student miałem okazję korzystać z francuskiego komentarza do Listu do Hebrajczyków, którego wcześniej używał tenże profesor dogmatyki. Komentarz był pokreślony na marginesach tekstu o Chrystusie, który jest Arcykapłanem współczującym i miłosiernym. Także w tej rzadko czytanej Księdze nasz profesor szukał potwierdzenia, że Dzienniczek s. Faustyny nie zawiera treści sprzecznych z Pismem Świętym

– dodał.

Zdaniem biskupa, łagiewnicka świątynia była projektowana jako sanktuarium Bożego Miłosierdzia, dlatego cały wystrój powinien przemawiać do pielgrzyma i czciciela Miłosierdzia.

Biskup zachęcił, by zwrócić szczególną uwagę na umieszczony po lewej stronie bazyliki obraz Matki Bożej Miłosierdzia, stanowiący wierną kopię Matki Bożej Ostrobramskiej.

Jego więc mogła widzieć s. Faustyna podczas swojego pobytu w Wilnie. Puste dłonie Maryi na tym obrazie mają podkreślać Jej całkowite poświęcenie uwagi tym, którzy przybywają do Matki Miłosierdzia

– powiedział.

Zauważył, że w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II zawierzył Bożemu Miłosierdziu cały świat, a dwa dni później, 19 sierpnia, już przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej papież połączył Boże Miłosierdzie z Matką Miłosierdzia.

Objaśnił, że w czytanym dziś fragmencie Ewangelii Jezus okazuje na krzyżu najpełniej Boże Miłosierdzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 października

Czwartek, XXVII Tydzień zwykły
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 5-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Teresy od Jezusa 6-14 X
+ Nowenna do św. Jadwigi Śląskiej 7-15 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter