Ponad sto tysięcy warszawiaków, jadąc Trasą Siekierkowską, codziennie mija ten kościół. Dlaczego warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży?
Kult maryjny rozwija się na tym miejscu od wojny, kiedy 3 maja 1943 r. dwunastoletniej wówczas Eugenii Władysławie Fronczak (później Papis) ukazała się Matka Boża. Objawienia Maryi, a później także Pana Jezusa trwały do 1949 r. Na ich miejscu najpierw powstała kaplica, później parafia Matki Bożej Królowej Wyznawców, a od 1997 r. decyzją kard. Józefa Glempa funkcjonuje tutaj Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Objawienia jak dotąd nie zostały uznane oficjalnie przez Kościół. Sanktuarium jest jednak coraz bardziej popularne, i to nie tylko wśród mieszkańców Warszawy. Pielgrzymi, którzy przybywają do stolicy, żeby nawiedzić Świątynię Opatrzności Bożej czy grób bł. Jerzego Popiełuszki, często zaglądają również na Siekierki. – W tę sobotę przyjeżdżają dzieci pierwszokomunijne z Sokołowa Podlaskiego i wierni ze Śląska. Za tydzień przychodzą dzieci, które przeżywają rocznicę Pierwszej Komunii Świętej z parafii św. Bonifacego przy Czerniakowskiej. Będzie też grupa autokarowa z Lublina – wymienia proboszcz i kustosz sanktuarium o. Tadeusz Suślik SchP.
Pijarzy opiekują się tym miejscem od 1980 r. Zgodnie ze swoim charyzmatem, prowadzą szeroko dostępne dzieła edukacyjne: przedszkole, do którego uczęszcza obecnie 120 dzieci, oraz szkołę podstawową, w której uczy się 430 uczniów, a od przyszłego roku szkolnego ma być ich jeszcze więcej. Właśnie trwa rozbudowa kompleksu edukacyjnego: powstał już nowy budynek szkoły, trwają prace przy budowie sali gimnastycznej. – Staramy się łączyć naukę z modlitwą, liturgią i wszczepiać wartości chrześcijańskie – zaznacza proboszcz.
Działają też Fundacja Krąg Przyjaciół Dziecka im. św. Józefa Kalasancjusza, założyciela pijarów, która ukierunkowana jest na formację i pomoc charytatywną oraz Stowarzyszenie „Parafiada”. – Parafiadę znamy przede wszystkim z centralnych rozgrywek sportowych, które odbywają się na obiektach SGGW od lat; przed nami już 31 edycja. Co roku przyjeżdżają dzieci i młodzież z Europy Środkowej i Wschodniej – w sumie ponad tysiąc osób. Ale stowarzyszenie prowadzi również projekty całoroczne, m.in. konkurs literacki „Giętkie Pióro”, a jednym z jego zadań jest też ocalanie pamięci o Katyniu. Patronuje akcji upamiętniania każdej z ofiar przez zasadzenie dębu. Bardzo często inicjatywę tę podejmują szkoły czy grupy, które zrzeszają ludzi młodych – opowiada ks. Suślik.
Duszpasterstwo nie dotyczy jednak tylko dzieci i młodzieży. – Ostatnio zwróciliśmy uwagę, żeby dać ofertę małżeństwom i rodzinom – zaznacza proboszcz. W parafii działa Domowy Kościół, Equipes Notre Dame i Spotkania Małżeńskie.
W 2018 r. ojcowie prowadzili 33-dniowe rekolekcje, przygotowujące do aktu zawierzenia się Jezusowi przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny według „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do NMP” św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Owocem było zawiązanie się wspólnoty Duchowych Niewolników Maryi. – Przy jej pomocy przeprowadziliśmy już kilka edycji rekolekcji i planujemy, żeby co roku były trzy kolejne – dodaje kustosz sanktuarium.
U pijarów na Siekierkach gościnę znalazło wiele wspólnot z terenu Warszawy. Chętnie udostępniają miejsce i poświęcają swój czas. – Współpracujemy z ruchem Przymierze Miłosierdzia, które realizuje rekolekcje ewangelizacyjne zaadresowane do ludzi młodych „Talitha kum”, do małżeństw – „Kana” czy dla ludzi dorosłych – „Ruah” – mówi proboszcz.
Z kolei Wspólnota Misja św. Faustyny już po raz trzeci będzie odprawiać na Siekierkach nabożeństwa wynagradzające Panu Bogu przez pośrednictwo NMP za grzechy Warszawy. – To blok modlitewny trwający od 21 do 1 w nocy, w dziewięć pierwszych piątków miesiąca od września do maja – wyjaśnia o. Suślik.
Od kilku lat startują i kończą się tutaj również rekolekcje autostopowe Piękne Stopy, które na Siekierki przyciągają młodych ludzi z całej Polski.
Kaplica na miejscu objawień jest otwarta od świtu do zmroku. W sanktuarium można pomodlić się przy relikwiach wielu świętych, m.in. Józefa Kalasancjusza, Faustyny Kowalskiej, Brata Alberta, Teresy od Dzieciątka Jezus i Piusa X, który wydał dekret pozwalający na wczesną i częstą Komunię Świętą dzieci. W czasie odpustu 3 maja odbyło się wprowadzenie relikwii św. Gerarda Majelli, włoskiego redemptorysty, patrona matek, dzieci i szczęśliwego porodu. – Widziałem film z kaplicy jemu poświęconej we Włoszech. Coś niesamowitego! Tysiące, jeżeli nie więcej, zdjęć dzieci, które otrzymały łaskę za jego pośrednictwem – opowiada o. Suślik. To kolejny powód, żeby przyjechać na Siekierki.