3 grudnia
niedziela
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież w Dniu Ubogich: nędza jest skandalem

Ocena: 4.6
358

Do dostrzeżenia wielu bied materialnych, kulturowych i duchowych naszego świata zachęcał papież na uroczystej Eucharystii z okazji Światowego Dnia Ubogich.

Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Nawiązując do przypowieści o talentach, które otrzymaliśmy od Boga, Ojciec Święty zachęcił do zastanowienia się, czy w naszym życiu idziemy drogą Jezusa, który uczynił siebie darem, czy też drogą egoizmu. Przypomniał, że każdy otrzymuje talenty na miarę osobistej misji, którą Pan powierza nam w codziennym życiu, w społeczeństwie i w Kościele. Papież przestrzegł, byśmy nie dali się zwieść językowi potocznemu, gdyż „nie mówimy tutaj o zdolnościach osobistych, ale o dobrach Pana, o tym, co zostawił nam Chrystus powracając do Ojca. Wraz z nimi dał nam swojego Ducha, w którym staliśmy się dziećmi Bożymi, i dzięki któremu możemy przeżyć nasze życie dając świadectwo Ewangelii i budując królestwo Boże”.

Franciszek zauważył, że wielkim „kapitałem”, który został złożony w naszych rękach, jest miłość Pana, będąca fundamentem naszego życia i siłą naszej wędrówki.

Możemy pomnażać to, co otrzymaliśmy, czyniąc z naszego życia ofiarę miłości dla innych, albo możemy żyć zablokowani fałszywym obrazem Boga, i ze strachu ukrywać otrzymany skarb pod ziemią, myśląc tylko o sobie, nie dbając o nic, poza własnymi wygodami i interesami, nie angażując się. Otrzymaliśmy od Pana dar Jego miłości i jesteśmy wezwani, by stać się darem dla innych

– mówił Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że gdy nie pomnażamy miłości wokół nas, życie gaśnie w ciemnościach. Przypominając, że nędza jest skandalem, wezwał do bycia blisko biednych i potrzebujących i do wsłuchiwania się w ich krzyk bólu przytłumiony przez obojętność zabieganego społeczeństwa.

Pomyślmy o wielu biedach materialnych, kulturowych i duchowych naszego świata, o zranionych istnieniach, obecnych w naszych miastach, o ubogich, którzy stali się niewidzialni, których krzyk bólu jest tłumiony przez ogólną obojętność zabieganego i roztargnionego społeczeństwa

- zachęcał. I dodał:

Pomyślmy o tych, którzy są uciskani, utrudzeni, marginalizowani, o ofiarach wojen i tych, którzy opuszczają swoją ziemię z narażeniem życia; o tych, którzy nie mają chleba, pracy i nadziei. Myśląc o tej ogromnej rzeszy ubogich, przesłanie Ewangelii jest jasne: nie zakopujmy dóbr Pana!

Ojciec Święty wezwał do rozpowszechniania miłości miłosiernej i dzielenia się chlebem. Wskazał, że „nędza jest skandalem”.

Franciszek podkreślił, że przy końcu czasu Pan zapyta nas, dlaczego pozwoliliśmy, by tylu ubogich umarło z głodu i tylu niewykupionych jeńców zginęło z ręki wroga. Zachęcił do pokonania egoizmu i uczynienia z życia daru dla innych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter