Coraz więcej wspólnot powstaje w Kościele katolickim w Polsce. Czy potrzebujemy nowych ruchów formacyjnych obok albo zamiast tych tradycyjnych?
Wspólnota charyzmatyczna „Ekipa dla Jezusa” zawiązała się przy sanktuarium w Licheniu po rekolekcjach z charyzmatykiem o. Johnem Bashoborą. – Zaczęło się od wieczorów z modlitwą uwielbienia, a potem zrodziła się wspólnota – mówi ks. Rafał Krauze, marianin, od pięciu lat asystent kościelny „Ekipy dla Jezusa”. Dziś liczy ona ok. 80 osób, a za patrona przyjęła św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia księży marianów.
W domu rekolekcyjnym Betania w Licheniu co poniedziałek wspólnota organizuje spotkania z modlitwą, uwielbieniem, nauczaniem i dzieleniem się Słowem Bożym. Na zakończenie można skorzystać z modlitwy wstawienniczej. W ciągu roku są kursy i warsztaty. We wrześniu i październiku odbędą się: Kurs Modlitwy Wstawienniczej Szczepan, Kurs Nowe Życie czy Warsztaty Posługi Charyzmatycznej prowadzone przez Jude’a Antoine’a, świeckiego misjonarza katolickiego z Malezji.
Ks. Krauze jest także asystentem kościelnym Ewangelizacyjnego Licheńskiego Ośrodka „Kecharitomene”, założonego w 2018 r. – Powstał z myślą o młodzieży. Uważam, że młodych ludzi trzeba ewangelizować z udziałem ich rówieśników. Mam za sobą doświadczenie duszpasterstwa z poprzedniej parafii w Elblągu. Śp. ks. Artur Gondarski, organizator Przystanku Jezus, mawiał, że „nie należy robić Kościoła dla młodych”, ale „Kościół z młodymi”. – Co do tego jestem przekonany. Świadectwo młodych pociąga młodych – dodaje ks. Rafał Krauze. Zaczęło się od rekolekcji dla młodzieży lokalnej, potem była ewangelizacja na szerszą skalę i kursy przygotowujące do bierzmowania. Festiwal Młodych odbywający się w połowie lipca w Licheniu to największe wydarzenie w roku organizowane przez ELO „Kecharitomene”.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 36 (879), 04 września 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 08 września 2022