9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakochać się w Polsce

Ocena: 0
121

– Życzę, żebyście jeszcze bardziej zakochali się w Polsce – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas inauguracji II Kongresu Młodzieży Polonijnej.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Do Warszawy zjechało ponad 250 młodych Polaków z 21 krajów świata. Najliczniejsza grupa przybyła z Białorusi, a najmniejsza – jednoosobowa – delegacja dotarła z Brazylii. Obrady trwają do niedzieli 5 sierpnia.

Udział w obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, wizyta w Kancelarii Prezydenta, wyprawa do Rostkowa, rodzinnego miasta św. Stanisława Kostki, w 450. rocznicę jego śmierci i warsztaty ewangelizacyjne – to tylko wybrane punkty ponad tygodniowego zjazdu, który odbywa się pod hasłem „Wiarą powołani” i nawiązuje do stulecia niepodległości Polski oraz zbliżającego się Synodu o młodzieży w Watykanie.

– To piękna inicjatywa, dzięki której młodzież polonijna z całego świata może się spotkać, pogłębić swoją wiarę i kształtować polskość – mówi Aneta Satława z Hannoweru. – Jestem bardzo wdzięczna mojej parafii, prowadzonej przez Polską Misję Katolicką. Tam się wychowałam i nauczyłam mówić płynnie po polsku. Dzięki temu teraz mogę studiować w Krakowie.

Specjalne listy do uczestników przesłali prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. „Polskość to nie tylko życie i praca tu, między Bałtykiem a Tatrami. To przede wszystkim więź, która spaja nas wszystkich we wspólnotę przekraczającą wszelkie podziały pokoleniowe i geograficzne” – napisał prezydent.

W inauguracji wzięli udział kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak, bp Marek Solarczyk, bp Wiesław Lechowicz. Do uczestników zwrócił się w liście również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, polecając ich opiece Matki Bożej. Uroczyste otwarcie ubarwiły występy ludowego zespołu Małe Podlasie z Siemiatycz, a zakończył koncert poetycki „Myśląc Ojczyzna” w wykonaniu artystów scen warszawskich. Wystąpili m.in. Dominika Figurska i Dariusz Kowalski.

Organizatorami Kongresu są: Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA, Komisja KEP ds. Misji oraz Senat RP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter