– Życzę, żebyście jeszcze bardziej zakochali się w Polsce – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas inauguracji II Kongresu Młodzieży Polonijnej.
Do Warszawy zjechało ponad 250 młodych Polaków z 21 krajów świata. Najliczniejsza grupa przybyła z Białorusi, a najmniejsza – jednoosobowa – delegacja dotarła z Brazylii. Obrady trwają do niedzieli 5 sierpnia.
Udział w obchodach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, wizyta w Kancelarii Prezydenta, wyprawa do Rostkowa, rodzinnego miasta św. Stanisława Kostki, w 450. rocznicę jego śmierci i warsztaty ewangelizacyjne – to tylko wybrane punkty ponad tygodniowego zjazdu, który odbywa się pod hasłem „Wiarą powołani” i nawiązuje do stulecia niepodległości Polski oraz zbliżającego się Synodu o młodzieży w Watykanie.
– To piękna inicjatywa, dzięki której młodzież polonijna z całego świata może się spotkać, pogłębić swoją wiarę i kształtować polskość – mówi Aneta Satława z Hannoweru. – Jestem bardzo wdzięczna mojej parafii, prowadzonej przez Polską Misję Katolicką. Tam się wychowałam i nauczyłam mówić płynnie po polsku. Dzięki temu teraz mogę studiować w Krakowie.
Specjalne listy do uczestników przesłali prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. „Polskość to nie tylko życie i praca tu, między Bałtykiem a Tatrami. To przede wszystkim więź, która spaja nas wszystkich we wspólnotę przekraczającą wszelkie podziały pokoleniowe i geograficzne” – napisał prezydent.
W inauguracji wzięli udział kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak, bp Marek Solarczyk, bp Wiesław Lechowicz. Do uczestników zwrócił się w liście również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, polecając ich opiece Matki Bożej. Uroczyste otwarcie ubarwiły występy ludowego zespołu Małe Podlasie z Siemiatycz, a zakończył koncert poetycki „Myśląc Ojczyzna” w wykonaniu artystów scen warszawskich. Wystąpili m.in. Dominika Figurska i Dariusz Kowalski.
Organizatorami Kongresu są: Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA, Komisja KEP ds. Misji oraz Senat RP.