12 września
czwartek
Gwidona, Radzimira, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wzbogacające lektury

Ocena: 5
622

Literatura, otwierając nas na bogactwo ludzkich doświadczeń i wartości, ma moc formowania naszych serc i umysłów.

fot.pixabay/pexels.com

Kiedy wyobrażamy sobie ciche wieczory spędzone przy książce, zazwyczaj myślimy o odprężeniu, ucieczce od codziennych trosk i o wspaniałych przygodach. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się głębiej nad tym, jak lektura wpływa na naszą osobowość, umysł i duszę? W niedawnym liście papieża Franciszka (17 lipca br.) na temat roli literatury w formacji znajdujemy inspirujące refleksje na ten temat.

W czasach gdy media społecznościowe i smartfony dominują w naszym życiu, odnalezienie chwili na spokojne czytanie książki może wydawać się luksusem. Papież Franciszek zauważa, że dobra książka potrafi stać się oazą, szczególnie w momentach zmęczenia, rozczarowania czy samotności. Tam, gdzie modlitwa nie przynosi ukojenia, literatura może otworzyć nowe przestrzenie wewnętrzne, pozwalając uniknąć obsesyjnych myśli i przynieść chwilę spokoju.

Czytanie książki to nie bierne odbieranie treści, ale aktywne uczestnictwo w tworzeniu świata przedstawionego przez autora. Każdy czytelnik, używając swojej wyobraźni, pamięci i doświadczeń, tworzy unikalną wersję opowiadanej historii. Literatura jest żywym tekstem, który za każdym razem odkrywa przed nami nowe znaczenia i interpretacje.

Czytając, uczymy się nie tylko nowych słów, ale także nowych sposobów patrzenia na świat. Książki, które czytamy, kształtują nasze przekonania, wartości i postawy. Dlatego ważne jest, aby wybierać lektury, które wzbogacają naszą duszę i umysł, a nie tylko dostarczają chwilowej rozrywki.

Dla wierzących literatura jest nieodłącznym elementem dialogu z kulturą. Jak zauważa papież, literatura pozwala nam przeniknąć do serca różnych kultur, stając się narzędziem do lepszego zrozumienia ludzkich doświadczeń i wartości. Chrześcijaństwo zawsze czerpało z literatury klasycznej, adaptując jej najlepsze osiągnięcia do swojego nauczania.

Literatura jest nie tylko źródłem wiedzy, ale także drogą do głębszego zrozumienia siebie i innych. Jak zauważa papież Franciszek, literatura, otwierając nas na bogactwo ludzkich doświadczeń i wartości, ma moc formowania naszych serc i umysłów. Czytanie to nie tylko hobby, to sposób na odkrywanie siebie i świata w jego pełni. Więc może czas odłożyć telefon, sięgnąć po książkę i pozwolić sobie na zagłębienie się w magiczny świat literatury?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Duchowny Prałatury Opus Dei w Warszawie


redakcja@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 września

Czwartek, XXIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi
Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka
i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 27-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Stanisława Kostki 9-17 IX

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter