5 października
czwartek
Placyda, Apolinarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka Brytania - kwiaty na polskich grobach cmentarza w Newark

Ocena: 0
674

W niedzielne południe polska delegacja złożyła wieńce na grobach polskich lotników oraz grobach, w których do niedawna spoczywali polscy prezydenci na uchodźstwie.12 listopada Władysław Raczkiewicza, August Zaleski oraz Stanisław Ostrowski zostaną pochowani w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Fot. PAP/Mateusz Marek - Grób Władysława Raczkiewicza na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent

Cmentarz Lotników Polskich w Newark-on-Trent był dotychczasowym miejscu pochówku trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego oraz Stanisława Ostrowskiego.

Na początku listopada ich szczątki zostały ekshumowane i podczas niedzielnych uroczystości zostaną uroczyście pożegnane. W Newark znajduje się największa w Wielkiej Brytanii nekropolia polskich lotników oraz przedstawicieli innych rodzajów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Wieńce złożyli przedstawiciele prezydenta RP, premiera, ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych, IPN oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowej Polonii, m.in. polscy harcerze z Newark.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera powiedział PAP, że niedzielne uroczystości stanowią domknięcie uroczystości z 1990 r., gdy ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski zrzekł się urzędu i przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Teraz polscy prezydenci spoczną w specjalnie przygotowanym mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej. To symboliczne połączenie II I III Rzeczypospolitej. Ten powrót prezydentów ma bardzo głęboką symbolikę

– podkreślił minister Dera.

Po południu uczestnicy uroczystości udadzą się do ratusza Newark, gdzie prezentowana jest wystawa „Prezydenci RP na Uchodźstwie 1939 – 1990”, a następnie do kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, gdzie odbędzie się msza święta. Po mszy trumny ze szczątkami prezydentów opuszczą świątynię w asyście żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

W ratuszu miasta Newark-on-Trent odbędzie się pożegnanie prezydentów. W programie przewidziano m.in. odczytanie listu prezydenta Andrzeja Dudy, przemówienia burmistrza Newark-on-Trent, Laurence’a Goffa oraz Jana Dziedziczaka, pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Burmistrz Newark-on-Trent otrzyma odznaczenie Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jak podkreślają organizatorzy jest to „wyraz wdzięczności narodu polskiego za wieloletnią opiekę nad grobami polskich bohaterów II wojny światowej oraz przedstawicieli władz RP na uchodźstwie”.

Urząd prezydentów RP na uchodźstwie sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.

Do Polski zostaną sprowadzone 12 listopada szczątki trzech pierwszych prezydentów, którzy spoczywają na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark. Do 1993 r. na cmentarzu w Newark spoczywał również premier Władysław Sikorski.

Trzej prezydenci spoczną w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej. W tej świątyni spoczywa prezydent Ryszard Kaczorowski. Drugi z prezydentów II RP, którzy dożyli odzyskania niepodległości, Edward Bernard Raczyński zmarł w 1993 r. i został pochowany w rodowej kaplicy w Rogalinie w Wielkopolsce. Na londyńskim Cmentarzu Gunnersbury spoczywa Kazimierz Sabbat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 października

Czwartek XXVI Tydzień zwykły 
Powiadam wam: Sodomie lżej będzie
w ów dzień niż temu miastu..

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter