Kto raz odwiedzi Mierzeję Wiślaną, będzie tu wracał. Do dzikich plaż, rybaków czyszczących sieci po nocnym połowie i stad kormoranów i czapli.
Jest naszą nadbałtycką osobliwością: z najpiękniejszymi plażami w Polsce, wspaniałą roślinnością w rezerwatach przyrody, tysiącami ptaków, w tym jednym z największych w Europie rezerwatem kormoranów. Wszystko w zasięgu 3-4 godzin jazdy samochodem od stolicy. Geograficznie Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy od otwartych wód zatoki. Rozciąga się od Sopotu, przez miejscowości i miasteczka, które dawniej były wioskami rybackimi: Mikoszewo, Stegnę, Kąty Rybackie, Krynicę Morską do Piasków. Dalsza część mierzei należy do Federacji Rosyjskiej. Po polskiej stronie Mierzei można poruszać się na rowerach.
Bursztynowe plaże
– Kto lubi ustronne miejsca, tu znajdzie dzikie plaże – mówi Wojciech Woch, kierownik Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. – Piaszczyste, żółtozłociste i szerokie przebijają urodą te nad otwartym Bałtykiem. Między Krynicą Morską a Kątami Rybackimi jest kilkanaście kilometrów bez żadnej zabudowy, podobnie na odcinku między Krynicą a Piaskami.
Na nabrzeżu widać małe kutry rybackie, które nocą ruszają na połów ryb. Rano po świeżą flądrę prosto z sieci ustawiają się miejscowi i turyści.
Najpiękniejszy odcinek plaży, z ogromnym bogactwem wydm, znajduje się w okolicach Mikoszewa i Jantaru oraz w okolicy Piasków. Na Mierzei nie ma tłoku, często idzie się pustą plażą, na której zwłaszcza po burzowej nocy można wciąż jeszcze znaleźć bursztyny. Nie bez powodu jedna z miejscowości nosi nazwę Jantar. Tu co roku odbywają się międzynarodowe zawody w zbieraniu tego złota Bałtyku. Najbliższe odbędą się w dniach 11-12 lipca. Bursztyny „rozsiewane” są wtedy na plaży przez organizatorów, bo w sposób naturalny wody zatoki wyrzucają je przede wszystkim w okresie jesienno-zimowo-wiosennym.
– Nie jesteśmy tak rozreklamowani jak Półwysep Helski, tereny nie są zurbanizowane i nie ma tu bazy z dziesiątkami hoteli. Ale każdy, kto przyjedzie, znajdzie nocleg w kameralnych warunkach – mówi Wojciech Woch. Małe hoteliki i pensjonaty położone są w leśnym krajobrazie, bo mierzeja w 80 proc. jest terenem zalesionym. Długość jej sięga 100 km, szerokość 2,5 km, ale w najwęższym miejscu ma zaledwie 700 m. Ten przesmyk znajduje się między Piaskami a Krynicą Morską i jest malowniczym zakątkiem z ułożoną piętrowo roślinnością i wydmami białymi, szarymi oraz wydmą śródlądową z bogatymi, głównie iglastymi drzewami. Nie brakuje też drzew liściastych.
– Bardzo lubię Rezerwat Buki. Jest maleńki, można go minąć, ale tam znajdują się dwustuletnie drzewa, które przy naturalnej iluminacji wyglądają imponująco. By tu trafić, idąc plażą w Krynicy, trzeba kierować się zejściem nr 85 – poleca Jolanta Bulak, specjalista ekspert do spraw edukacji Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.
Gęsi gęgawy
Kulminacja wydmowych wzniesień tworzy „Wielbłądzi Garb”, na który natrafimy między Krynicą a Piaskami. Jak przed II wojną światową, tak i dziś znajduje się tu wieża widokowa, z której można podziwiać okolicę. O kondycję wydm w naturalny sposób troszczy się sama przystosowana do tych zadań nadmorska roślinność. Idąc zejściami z lasu na plażę, zwłaszcza w okolicach Piasków, spotkać można coraz rzadszego na polskim wybrzeżu mikołajka nadmorskiego i przyciągającą zapachem lnicę wonną obsypaną żółtymi kwiatami. Obydwie rośliny są gatunkami chronionymi. Tuż obok najwęższej części Mierzei podziwiać można piękny klif nadzalewowy.