Bolszewicy szli na Warszawę, a on pozostał w mieście, podczas gdy inni dyplomaci woleli szybko opuścić stolicę. Sto lat temu został papieżem.
Metropolita Mediolanu, były nuncjusz apostolski w Polsce kard. Achilles Ratti, został wybrany na Stolicę Piotrową 6 lutego 1922 r. Przyjął imię Pius XI.
Urodził się w 1857 r. we włoskim Desio jako syn właściciela fabryki jedwabiu. W 1879 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Uzyskał trzy doktoraty: z filozofii, teologii i prawa kanonicznego. Zanim przybył do Warszawy, był prefektem Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, a następnie prefektem Biblioteki Watykańskiej. Warto odnotować jego wyczyny alpinistyczne – w młodości zdobył Matterhorn, Mont Blanc i wschodnią ścianę Dufourspitze.
POLSKI BISKUP
Znalazł się w Polsce jako wizytator apostolski w maju 1918 r., gdy trwała I wojna światowa. Zręcznie wywijał się od spotkań z władzami zaborczymi, mimo że korzystał z bardzo wielu zaproszeń. 30 marca 1919 r. w imieniu Ojca Świętego uznał niepodległość Polski.
Został pierwszym nuncjuszem apostolskim w odrodzonym państwie. Sakry biskupiej udzielił mu 18 października 1919 r. w archikatedrze warszawskiej abp Aleksander Kakowski. Dlatego też Achilles Ratti mówił o sobie, że jest „polskim biskupem”.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 07 (850), 13 lutego 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 16 luty 2022