15 stycznia
środa
Pawła, Arnolda, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Edukacja to podstawa

Ocena: 0
1099

Wiedza Polaków o ubezpieczeniach społecznych nie jest wystarczająca, by świadomie kierować swoim życiem zawodowym. Z roku na rok jednak sytuacja się poprawia. Duża w tym zasługa projektów edukacyjnych ZUS.

Z usług ZUS korzysta 24,5 mln klientów – to ponad połowa polskiego społeczeństwa. Tymczasem Polacy niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych, bo tylko mniej niż 10 proc. prezentuje zadowalający poziom wiedzy. Jak to zmienić? ZUS organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży, których celem jest budowanie świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie obowiązującego w naszym kraju systemu ubezpieczeń społecznych. Są to przecież przyszli pracownicy i przedsiębiorcy, więc praktyczne informacje są dla nich wręcz niezbędne.

 

PROJEKT Z ZUS

Ponad 80 tys. uczniów z całej Polski wzięło udział w tegorocznych edycjach projektów edukacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od września nauczyciele mogą zgłaszać szkoły do „Lekcji z ZUS” i „Projektu z ZUS”. Już pierwszoklasiści mają okazję zapoznać się z ubezpieczeniami społecznymi i zrozumieć cel oszczędzania na przyszłość. Projekty te budzą jednak zainteresowanie przede wszystkim wśród nastolatków. Zwłaszcza ostatnie lata szkoły podstawowej to okres, kiedy uczniowie zaczynają coraz bardziej interesować się tym, jak działa państwo, w którym mieszkają. Wypracowują swoje pierwsze opinie i chętnie biorą udział w dyskusjach dotyczących tego, co dzieje się wokół nich. To właśnie dla nich stworzono „Projekt z ZUS”, będący szansą na zdobycie wiedzy pozwalającej zweryfikować natłok informacji, z którym mają do czynienia na co dzień. W trakcie projektu uczniowie biorą udział w lekcji o ubezpieczeniach społecznych, a zdobytą wiedzę wykorzystują w ogólnopolskim konkursie. Przygotowują na niego prace artystyczne, w których wyjaśniają, dlaczego ich zdaniem ubezpieczenia społeczne są ważne. Corocznie do oddziałów ZUS wpływają setki plakatów, komiksów i filmów tworzonych przez dzieci i młodzież ze szkół podstawowych.

 

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Młodzież oczekuje, że szkoła zapewni jej praktyczną wiedzę, którą będzie mogła wykorzystać w dorosłym życiu. Potrzebę tę doskonale rozumieją nauczyciele, którzy zgłaszają szkoły do udziału w „Lekcjach z ZUS” – projekcie dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Są to cztery lekcje z zakresu ubezpieczeń społecznych, będące uzupełnieniem zajęć z podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie oraz zajęć przygotowujących do zawodu w szkołach branżowych.

W trakcie zajęć młodzież dowiaduje się nie tylko, na co należy zwrócić uwagę, podejmując pierwszą pracę, oraz co jej się należy, gdy opłaca składki, ale również otrzymuje pierwsze wskazówki, jak założyć własną firmę. – Obecni uczniowie już za kilka lat będą aktywnymi uczestnikami systemu ubezpieczeń społecznych. To ważne, aby go rozumieli – przekonuje Beata Pawlińska-Wiak, dyrektor II Oddziału ZUS w Warszawie. Aby zgłosić szkołę do udziału w projektach, wystarczy skontaktować się z lokalnym koordynatorem ds. komunikacji społecznej i edukacji. Telefon i adres mailowy można znaleźć na stronie internetowej zus.pl. Nauczyciele prowadzący projekt otrzymają szereg materiałów edukacyjnych i bieżące wsparcie ekspertów ZUS. Dzięki tej współpracy dotychczas w lekcjach wzięło udział ponad 400 tys. uczniów.

 

OLIMPIADA Z UBEZPIECZEŃ

Dla wielu uczniów lekcje to świetne przygotowanie do udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, która co roku przyciąga tysiące zainteresowanych. W roku szkolnym 2020/2021 wzięło w niej udział ponad czternaście tysięcy uczniów z kilkuset szkół z całego kraju, a finaliści, oprócz nagród rzeczowych, otrzymali indeksy oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na studia w kilkudziesięciu szkołach wyższych w Polsce. Zwycięzcy mogą liczyć na przyjęcie między innymi na Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski i toruński UMK. Olimpiada znajduje się w wykazie olimpiad tematycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki czemu od roku szkolnego 2021/2022 tytuł jej laureata zwalnia z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

O tym, jak bardzo ubezpieczenia społeczne są ważne, przekonują się również studenci uczelni wyższych, którzy biorą udział w wykładach prowadzonych przez ekspertów ZUS. – Podpisaliśmy porozumienia z kilkudziesięcioma szkołami wyższymi z całej Polski, gdzie prowadzimy zajęcia dla studentów kierunków ekonomicznych, technicznych i humanistycznych – wyjaśnia Beata Pawlińska-Wiak. – Każdy moment jest dobry, by poszerzyć swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, z którymi każdy z nas ma i będzie miał do czynienia przez całe swoje życie. To istotne dla studentów, którzy niedawno podjęli lub będą podejmować swoją pierwszą pracę albo planują założenie własnej firmy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 stycznia

Środa, I Tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 29-39
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia
Nowenna do św. Wincentego Pallottiego - 13-21 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter