30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dlaczego (niektórzy) Żydzi plują na chrześcijan?

Ocena: 2.25
386

Dlaczego (niektórzy) Żydzi plują na niewiernych? To prowokujące pytanie było hasłem konferencji zorganizowanej w patriarchacie Ormiańskim w Jerozolimie.

fot.PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Organizatorem dzisiejszego sympozjum było Centrum Studiów Relacji pomiędzy Żydami, Chrześcijanami i Muzułmanami przy Otwartym Uniwersytecie Izraela prowadzącym nauczanie na odległość. Prelekcje wygłosili profesorowie Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie i Hajfie.

W pierwszym wystąpieniu Yisca Harani, inicjatorka i koordynatorka konferencji, przedstawiła dokumentacje zdjęciową i filmową licznych aktów wandalizmu wobec kościołów, instytucji i symboli chrześcijańskich oraz upokarzających gestów plucia wobec duchownych i osób konserwowanych, jak również chrześcijańskich świątyń. Agresorami są głównie niektórzy młodzi Żydzi z fundamentalistycznych ruchów syjonistycznych i ortodoksyjnych środowisk.

Kilka dni temu naczelny rabin sefardyjski Jerozolimy, Shlomo Amar, surowo potępił takie ataki nazywając je „bezczeszczeniem imienia Boga” i „ciężkim grzechem”. Agresorów określił „nieodpowiedzialnymi ludźmi, którzy w ogóle nie przestrzegają Tory i jej nauczania”. Jeden z prelegentów (prof. Yair Fustenberg) przestawił stanowisko religijnych pism żydowskich, gdzie jest wiele pouczeń o przyjaznym i pokojowym nastawieniu do niewiernych, nie ma zaś żadnego usprawiedliwienia dla agresji wobec nich.

Podczas sympozjum nie zabrakło historycznych odniesień do aktów agresji chrześcijan przeciwko Żydom również przez opluwanie i wyszydzanie. Jako mniejszości religijne w krajach chrześcijańskich spotykali się oni najczęściej z dużą tolerancją i akceptacją. Ta lekcja historii powinna być obecnie wprowadzona w życie w Izraelu wobec mniejszości chrześcijańskiej.

Na zakończenie sympozjum adwokat Ori Narov, przedstawił aspekty prawne różnych form agresji i zaapelował o dokumentowanie wszystkich gestów nietolerancji. W tym celu została stworzona przez Y. Harani i jej zespół specjalna strona internetowa (https://sites.google.com/view/report-hotline-jlm/english) z formularzem pomagającym rejestrować gesty opluwania czy inne akty wymierzone przeciwko chrześcijanom w Izraelu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter