15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

78 lat temu przywieziono pierwszych więźniów do KL Warschau

Ocena: 0
809

Z uwagi na swoje usytuowanie, przy ulicy Gęsiej, przez warszawiaków obóz nazywany był „Gęsiówką”. Funkcjonował do sierpnia 1944 roku, kiedy został wyzwolony przez żołnierzy Armii Krajowej z Batalionu „Zośka”.

Był to jedyny obóz koncentracyjny zlokalizowany w stolicy państwa okupowanego przez Niemcy. Rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego KL Warschau wydał 11 czerwca 1943 roku jeden z przywódców nazistowskich Niemiec, Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler.

Wśród przywiezionych do KL Warschau w pierwszym transporcie więźniów byli przeważnie niemieccy kryminaliści przeznaczeni do roli obozowych kapo. Później Niemcy więzili w KL Warschau głównie Żydów z różnych krajów Europy, także z Polski.

Latem 1944 roku w obliczu zbliżającego się frontu radzieckiego, Niemcy podjęli decyzję o likwidacji obozu. Wymordowali kilkuset więźniów słabszych i chorych, około 4 tysięcy zmusili do marszu śmierci w kierunku Kutna, gdzie dotarła nieco ponad połowa z nich. Stamtąd zostali przewiezieni do KL Dachau.

5 sierpnia 1944 roku, w piątym dniu Powstania Warszawskiego, obóz został wyzwolony w brawurowej akcji przez żołnierzy Batalionu „Zośka”. Przebywało w nim wówczas 348 Żydów, w tym 24 kobiety. Zostali pozostawieni w KL Warschau przez Niemców po likwidacji, w celu zniszczenia infrastruktury obozowej.

Według historyków IPN, w obozie KL Warschau oraz w egzekucjach w jego sąsiedztwie zginęło około 20 tysięcy osób. Inne szacunki przedstawiała badaczka historii KL Warschau Maria Trzcińska (zm. 2011), która twierdziła, że w KL Warschau wymordowano około 200 tysięcy osób, głównie Polaków ujętych na ulicach Warszawy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 16 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 2, 23–3, 6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Skarbie! Proszę, popatrz na mnie
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter